زمان بارگزاری این صفحه: 12:33 AM UTC

لاهوتی؛کشاورزان به ویلا سازی روی آورده اند

عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: به دلیل اینکه کاشت برنج هیچ صرفه‌ای برای کشاورزان ندارد به همین خاطر رو به ویلا سازی آورده و با گرفتن پروانه ساخت به راحتی تغییر کاربری می‌دهند.

مهرداد بائوج لاهوتی به میزان، گفت: وضعیت مناسبی در خرید تضمینی برنج وجود ندارد از طرفی 5 برابر نیاز کشور برنج وارد کرده‌ایم که این اتفاق تمام زحمات کشاورزان از بین می‌برد.

وی با بیان اینکه هیچ اقدامی در جهت بهبود وضعیت کشاورزی و برنج کاری نمی‌شود، گفت: به جرات می‌گویم بیش از هزار هکتار زمین‌های برنجکاری شمال تغییر کاربری داشته‌اند و این بحران همچنان ادامه دارد.

لاهوتی معتقد است، پشیمانی این اتفاق برای ما 10 سال آینده مشخص خواهد شد.

عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: به دلیل اینکه کاشت برنج هیچ صرفه‌ای برای کشاورزان ندارد به همین خاطر رو به ویلا سازی آورده و با گرفتن پروانه ساخت به راحتی تغییر کاربری می‌دهند.

وی با بیان اینکه در چند سال آینده با بحران مواد غذایی روبه رو خواهیم بود، گفت: در آینده دنیا با کمبود مواد غذایی مواجه خواهد شد، حتی اگر پول هم داشته باشیم نمی‌توانیم مواد غذایی‌مان را تامین کنیم و این بی توجهی مسئولان به تولید مواد اولیه کشاورزی از قبیل برنج و گندم جای بسی تامل دارد.

لاهوتی با بیان اینکه عده‌ای صاحبان منافع هستند و در دولت نفوذ دارند که منافعشان بر منافع ملی ترجیح دارد، ادامه داد: وزرات جهاد کشاورزی هم متولی واردات و هم صادارت است و عملکرد این وزارت خانه جای بسی تاسف دارد.

وی در خصوص میزان خرید تضمینی گفت: خرید تضمینی در تمام محصولات صورت نمی‌گیرد و برخی محصولات خرید تضمینی می‌شوند البته پر واضح است که اگر دولت قیمت خرید تضمینی را به خصوص در برنج و گندم افزایش دهد، به طور یقین نیاز داخل تامین خواهد شد.

وی افزود: دولت اگر به مدت دو سال با قیمت مناسب محصولات کشاورزان را تضمین خرید کند نیاز داخل تامین شده و نیازی به واردات نداریم، اما متاسفانه این کار، کار پیچیده ای نیست اما نمی‌خواهند انجام دهند.

لاهوتی همچنین در پاسخ به اینکه برخی معتقدند به علت کمبود آب نمی‌توانیم برنج یا گندم بیشتری تولید کنیم، گفت: این مسئله دروغ محض است زیرا در شمال کشور که هزار میلیمتر بارندگی در سال داریم، بحران آب مسئله‌ای بی اساس است. باید بگویم ما بحران آب نداریم، بلکه تصمیمات کارشناسی شده صورت نمی‌گیرد و فقط توجیه و بهانه آروده می‌شود.

مطالب بیشتر؛


عناوین ویژه