زمان بارگزاری این صفحه: 11:10 AM UTC

لطفاً به نامزدهای متخلف رأی ندهید!

این روزها که با استعفای گروه قابل توجه ای از مدیران جامعه و پیوستن آنها به سایر نامزدها، شاهد اوج گیری و فشردگی سخنرانی ها، نشست ها، بازدیدها، یارگیری ها، تبلیغات، وعده ها، ستادگزینی ها و کلاً رقابت های غیررسمی انتخاباتی نامزدهای قطعی برای انتخابات مجلس دهم شده ایم

 پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

این روزها که با استعفای گروه قابل توجه ای از مدیران جامعه و پیوستن آنها به سایر نامزدها، شاهد اوج گیری و فشردگی سخنرانی ها، نشست ها، بازدیدها، یارگیری ها، تبلیغات، وعده ها، ستادگزینی ها و کلاً رقابت های غیررسمی انتخاباتی نامزدهای قطعی برای انتخابات مجلس دهم شده ایم و اصطلاحاً در فرجه وزن کشی نامزدها قبل از حضور در تشک مبارزات نفس گیر رسمی قرار گرفته ایم، در کنار اکثریت نامزدهای مبادی آداب، به وضوح ناظر تکثیر تخلفات، عبور از خط قرمزها، قانون شکنی ها و به عبارتی دور زدن های غیرمتعارف قانون، شرع، عرف و اخلاق نیز می باشیم.

 

نکته تأسف بار اینجاست که همه این تخلف ها تنها و تنها بخاطر فراگیرشدن و نیز قرار گرفتن در چرخه تکرار در ادوار گذشته انتخابات، تبدیل به امری عادی شده و در شرایط کاملاً هنجارشکنانه و قانون ستیزانه و در بستر فروپاشی اخلاق، قبح آنها کاملاً ریخته و بسیار عادی و متعارف جلوه می کند!

 

۱-نصب بنرهای بزرگ انتخاباتی بدون هیچ مناسبت با ایجاد مناسبت های تصنعی

۲-تیترخرینی از رسانه های مجازی و مکتوب

۳-برپایی میتینگ ها و نشست های آشکار و نیمه آشکار انتخاباتی

۴-انجام سخنرانی در محافل عمومی با ابتکار عمل طرفداران خود در دستگاهها و هیئت ها و غیره

۵-سرکشی به ادارات تحت هر عنوان، استفاده از امکاناتی مثل تلفن و تداعی همراه بودن آنها با خویش

۶-سوارشدن در خودروهای دولتی و متصل جلوه دادن خود با کانون های قدرت و صاحب نفوذ نشان دادن خود

۷-استفاده از القاب سابق مدیریتی خود در مصاحبه با رسانه ها یا یادداشت ها در ارائه مباحث کارشناسی

۸-حمل و انتشار احکام، اسناد، مدارک و نامه های سازمان سابق خود به عنوان کلکسیونی از اطلاعات مستند

۹-استفاده از قابلیت های خوابگاههای رسمی دانشجویان دانشگاههای دولتی

۱۰-استفاده از بیت المال و پولهای دولتی و تحقق وعده های انتخاباتی خود با استفاده از بودجه های دولتی

۱۱-استفاده دروغین از القاب کامل و عناوین علمی همانند دکتر، استاد، دانشمند، پروفسور و غیره

۱۲-استفاده دروغین از قلم ها و افکار دیگران در رسانه های مجازی و مکتوب بخاطر اندیشمند جلوه دادن خویش

 

در فرهنگ دینی ما بر اخذ “رأی حلال” از مردم که فاقد تخلف و تقلب باشد، تأکید شده است و در فرهنگ ایرانی-اسلامی ما نیز با تأکید بر “رقابت جوانمردانه” به اصول اخلاقی و اخلاق انتخاباتی، پردازش فراوانی شده است!

 

در فرهنگ اسلامی گزینه اولویت شایسته ترها، تا مرز وجوب پیش رفته است، طوری که اگر فردی دیگری را از خود توانمندتر، مسلط تر، مجرب تر، سالم تر، پرانرژی تر و باانگیزه تر بداند، قطعاً باید به نفع او کنار رفته و حتی برای انتخاب و انتصاب او تلاش کند، تا مردم در انتخاب نماینده یا مسئول اصلح دچار تردید و دو دلی نشوند!

 

ما را چه شده است که نه تنها در شرایط فنجانی خویش، خودمان را از فیل هم برتر و قوی تر می انگاریم، بلکه برای جابجایی باورهای عینی مردم نیز از هیچ تلاش مرموزانه و سفسطه و فریب، دریغ نکرده و با تخریب رقیب، وارد فعل و انفعالات بسیار عجیب و غریب انتخاباتی شده و نهایتاً با نقش آفرینی های ناسالم ستادی،گنجشک را جای قناری به افکار عمومی و در جایی مثل مجلس شورای اسلامی که بزرگترین نهاد مدنی کشور و به تعبیر امام راحل، در رأس همه امور مهم کشور است، غالب می کنیم!؟

 

در برابر چشمان از حدقه در آمده خویش، تخلفات قانونی و غیراخلاقی برخی از نامزدها را شاهدیم و تنها و تنها بخاطر انتصاب آنها به خویش و یا بخاطر برخورداری از افکار و منش های مصلحت اندیش، جعل حقایق و واقعیات را پذیرفته و اتفاقاً به کسانی رأی می دهیم که شاید کلکسیونی از تمامی تخلفات متصوره انتخاباتی باشند!

 

باور کنید که اولین دلیل عدم صلاحیت نامزدها، همین حق و ناحق کردنها و پیروزی ناجوانمردانه بر رقباست که متأسفانه صداقت کش و موجب بدآموزی سایر ستادها و نامزدهایی می شوند که علیرغم تحمل هزینه های سنگین، نتوانستند در شرایط برابر و یا حتی برتر به مجلس راه یابند!

 

اگر شهروندان مدنی الطبع ما یاد بگیرند و بر این منش اصرار بورزند که علیرغم همه تلاش ها، خواهش ها، کرنش ها و لابی گری ها به متخلفان جایزه نداده و آنها را در لیست گزینه های نهایی خود راه و جا ندهند، یقیناً در یک فرایند جند مرحله ای، فرهنگی را در جامعه حاکم خواهند کرد که طی آن هیچکس برای پیروزی احتمالی، از ترس پشت کردهای مردمی، هرگز به تخلف انتخاباتی نخواهد اندیشید!

 

چه زشت است که ما با غفلت های خویش، احتمالاً مجلسی را نهایی کنیم که آمار قابل اعتنایی از آنها مشمول یک یا چند قلم از تخلف های فوق الذکر بوده و آلوده به دروغ ها، مکرها، تداعی ها، تخلف ها و یا تفلب های انتخاباتی باشند و آن وقت ما ساده لوحانه از چنین افرادی بخواهیم که اولاً به تصویب قوانین خوب و قوی کمک کنند و ثانیاً در فرایند نظارت قوی و دقیق بر عملکرد مجریان همان مصوبات اثرگذار باشند!

 

به نظر حقیر که البته برداشتی آزاد از مجموعه رهنمودهای انتخاباتی مقام معظم رهبری در ادوار گذشته است، نمایندگان وام دار، متخلف و متقلب که حالا بنا به هر دلیلی بتوانند از فیلترهای تعیین صلاحیت، تأیید انتخابات، اعتبارنامه و غیره عبور کرده و بر برخی از کرسی های نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی و یا هر نهاد مدنی دیگر تکیه زنند، نه تنها نمی توانند ایفاگر نقش های مثبت در مجموعه تلاش های مفید این نهادها باشند، بلکه این عده معدود غالباً کارشکنی کرده و با ایجاد موانع، موجب کندی و شاید هم عدم تصویب قوانین مفید و یا نظارت مؤثر می شوند!

 

به هر حال یکی از بهترین راهکارهای مقابله با هجوم غیرمتعارف نامزدهای ناصالح و یا با حداقل صلاحیت، عدم رویکرد انتخاباتی به نامزدهایی است که برای ترمیم نارسایی ها و نداری های خویش، مرتکب تخلفات انتخاباتی می شوند و اگر فرصتی بیابند، حتی تا مرز تقلب هم پیش می روند!

 

اگر چه در نظام برگزاری انتخابات در کشور ما خطر تقلب تا حدود قابل اطمینانی، تقرباً محال و یا درصدهای ناچیز آنها غیرقابل اعتناست، اما تخلف انتخاباتی بسیار قابل ملاحظه است که علاوه بر توصیه به مسئولین اجرایی و نظارتی انتخابات جهت مقابله جدی با این پدیده های شوم، از شهروندان نیز انتظار می رود تا همانند گذشته، رأساً به درمان این درد پرداخته و با پشتکرد واضح و معنادار به اینگونه نامزدهای متخلف، به جامعه و نیز به نظام انتخاباتی ما مصونیت بیشتری ببخشند!

 

البته از نامزدهای محترم نیز می خواهیم تا هم خودشان به تخلفات انتخاباتی تن در ندهند و هم نگذارند اعضای ستاد و یا طرفداران و منتسبان آنها برای پیروزی احتمالی آنها مرتکب تخلفات نابخشودنی شوند.

 

در پایان از شهروندان محترم انتظار می رود تا با اطلاع رسانی به موقع تخلفات احتمالی انتخاباتی به دست اندرکاران انتخابات، آنها را نیز در انجام درست مأموریت های محوله یاری نموده و کاری کنند که حتی نامزدهای متخلف راه یافته به آرای نهایی نیز در مظان ارزیابی های مجدد، احساس امنیت نکرده و با اقدامات قاطع، زمینه های بازگرداندن حق به صاحبان حق را فراهم آورند!

وب سایت صادقعلی رنجبر-عضو هیئت علمی دانشگاه

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه