زمان بارگزاری این صفحه: 4:16 PM UTC

ماسوله همچنان در گیرودار جهانی شدن/ ثبت ملی ماسوله چهل ساله شد

شهرک تاریخی ماسوله که در تابستان ۱۳۵۴ به شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد همچنان در گیر و دار جهانی شدن، نیازمند رفع موانع بسیاری است.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

شهرک تاریخی ماسوله که در تابستان ۱۳۵۴ به شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد همچنان در گیر و دار جهانی شدن، نیازمند رفع موانع بسیاری است.

 

مدیر پایگاه ملی شهرک تاریخی ماسوله گفت: بر اساس سند جامع ماسوله که بر مبنای بازنگری حریم و عرصه ثبت جهانی این شهرک تاریخی تدوین و در بهمن ماه سال گذشته ابلاغ شد، بازنگری عرصه و حریم انجام شده است.

 

به گزارش صدای گیلان به نقل ار ایرنا، مصطفی پورعلی گفت: ثبت جهانی ماسوله از سال ۱۳۹۰ در دستور کار قرار گرفت اما نبود مدیریت یکپارچه شهری و وجود ساختمان های ادارات برق، آب و فاضلاب ، مخابرات ، هواشناسی ، تعاونی، صنایع دستی ، درمانگاه ، دو واحد تجاری، دو واحد مسکونی در حریم فضای سبز مانعی بر سر راه جهانی شدن ماسوله شده است.

 

اوتاکید کرد : پیشنهاد شده برای رفع این مشکل در مرحله نخست؛ دو ساختمان اداره برق و مخابرات بطور موقت برای سه تا پنج سال به داخل بافت ماسوله انتقال داده شوند که با تخریب این دو بنا بخشی از حریم فضای سبز ماسوله آزاد و مراحل ثبت ادامه خواهد یافت.

 

پورعلی ادامه داد : اگرچه از سال ۱۳۷۶ نواحی پایین دست بافت تاریخی ماسوله در حریم فضای سبز قرار گرفت و ساخت و ساز در آن ممنوع شد اما مشکل ۱۱ ساختمان ناهمگون که در این قسمت این شهر تاریخی قرار دارد تاکنون حل نشده است.

 

مدیر پایگاه ملی شهرک تاریخی ماسوله گفت : در حال حاضر مدیریت دستگاه های خدمات رسان در شهرک تاریخی ماسوله جداگانه است که بر اساس شرط یونسکو باید این مدیریت منسجم و یکپارچه شود.

 

پورعلی افزود: اولین ضوابط حفاظتی ساخت و ساز در این بافت تاریخی به سال ۱۳۵۶ تدوین و در سال ۱۳۷۶ نیز مجموعه حریم های حفاظتی عرصه ثبتی این شهر از سوی سازمان میراث فرهنگی تهیه و ابلاغ شده و یگان حفاظت میراث فرهنگی ماسوله نیز در سال ۱۳۸۷ راه اندازی و به طور شبانه روزی فعالیت های ساخت و ساز در این شهر را تحت نظارت دارد.

 

او تاکید کرد: ماسوله به عنوان یکی از بزرگترین قطب های گردشگری ایران نیازمند توجه بیشتر مسئولان کشوری است تا از طریق احیای آن، درآمدزایی حاصل از ورود گردشگر در این منطقه محقق شود.

 

شهرک تاریخی ماسوله دارای ۳۵۰ خانه تاریخی با قدمتی ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ ساله است که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

این شهرک تاریخی و منحصربفرد دارای جلوه های خاص طبیعی است و با توجه به ویژگی های تاریخی ، جغرافیای ظاهری و اقلیم خزری توأم با کوهستانی یکی از مهمترین سایت های ایرانگردی و جهانگردی در استان و حتی در میان کشورهای خاورمیانه است.

 

ماسوله در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن و در ۶۲ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان قرار دارد.

مطالب بیشتر؛

  • ابلاغ طرح جامع ویژه ماسوله استاندار گیلان در بازدید از شهر تاریخی ماسوله از ابلاغ طرح جامع ویژه این شهر با رویکرد قطب گردشگری در شمال کشور با عملکرد فرا ملی خبر داد.
  • لوله‌کشی گاز به «ماسوله» منتفی شد شهردار ماسوله گفت: به دلیل حفظ بافت تاریخی، لوله‌کشی گاز به شهرک تاریخی ماسوله منتفی شد.
  • اولویت ثبت جهانی ماسوله در صورت رفع موانع صدای گیلان - معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: فرآیند ثبت جهانی شهرک تاریخی ماسوله در صورت رفع موانع، در اولویت قرار می گیرد.
  • فروش کالای خارجی در ماسوله،تهدیدی برای صنایع دستی منطقه آنچه که امروز بعنوان یک دغدغه در ماسوله قلمداد می شود،عرضه محصولات خارجی در این منطقه است که فروش محصولات خاص شهرک را با خلل مواجه می نماید.
  • استاندار: توسعه گیلان در گرو وحدت و همدلی است به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈمحمدعلی نجفیˈ روز دوشنبه در همایش تجلیل از مددکاران نمونه بهزیستی گیلان در رشت افزود: در زمان حاضر این وحدت و همدلی در بخش های مختلف بین مجمع نمایندگان ، قوه قضائیه و مسوولان گیلان به وجود آمده است. نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به مشکلاتی از جمله بیکاری […]

کلیدواژه ها: ، ، ، ،


عناوین ویژه