زمان بارگزاری این صفحه: 12:39 PM UTC

محور وحدت انتخاباتی اصولگرایان از بین رفت

محور وحدت انتخاباتی اصولگرایان از بین رفت/ خروج رسمی آیت‌الله یزدی از ائتلاف جامعتین

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

راه پر پیچ و خم اصولگرایان برای رسیدن به لیست واحد انتخاباتی هنوز ادامه دارد و آنها هنوز به ایستگاه پایانی نرسیده‌اند. اصولگرایان پس از آنکه توانستند جبهه پایداری را راضی به داوری جامعتین کنند و آیت‌الله مصباح را نیز زیر پرچم جامعه روحانیت و جامعه مدرسین ببرند، با یک اتفاق تلخ مواجه شدند.

 

اختلاف میان علما موضوعی بود که مهره‌های عملیاتی اصولگرا اعم از باهنر، دبیرکل جبهه پیروان و حبیبی، دبیرکل موتلفه به آن ورود نکردند اما در نهایت رایزنی‌ها به نتیجه مطلوب نرسید و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعلام کرد در انتخابات مجلس ورودی نخواهد داشت و تنها به مساله خبرگان رهبری می‌پردازد. این اتفاق از آن رو برای اصولگرایان سنتی تلخ بود که تازه موفق شده بودند تک‌روی احتمالی آیت‌الله مصباح را در جریان جامعتین حل و فصل کنند. اما با وضعیتی مواجه شدند که یک رکن وحدت جامعتین از انتخابات کنار کشید.

 

این نکته از آن رو حایز اهمیت بود که آیت‌الله مصباح به عنوان یکی از اعضای جامعه مدرسین قبول کرده بود در همان جایگاه نقش آفرینی کند ، حالا با کنار رفتن جامعه مدرسین اعضای این نهاد روحانی از جمله آیت‌الله مصباح می‌توانند با هویت فردی خود وارد انتخابات شوند. حالا جبهه پایداری در حالی وارد مذاکرات وحدت با سایر گروه‌های اصولگرا می‌شود که دیگر قیدی مانند پیروی بی‌چون و چرا از جامعتین را پیش روی خود نمی‌بیند و می‌تواند با ارایه نقطه نظرات آیت‌الله مصباح اهداف انتخاباتی او را دنبال کند. روز گذشته دبیرکل جبهه پایداری درباره آخرین برنامه‌های تشکل متبوعش و دیدارهای سه‌جانبه با ایثارگران و موتلفه اظهار داشت: بین این سه تشکل، نشست‌ها برقرار است و به توافقات و نتایج خوبی رسیده‌ایم.

 

آقاتهرانی درباره برگزاری همایش جبهه پایداری که قرار بود پس از ماه رمضان برگزار شود با تاکید براینکه ما حتما همایش خواهیم داشت از برگزاری همایش جبهه پایداری تا اواخر مردادماه خبر داد. دبیرکل جبهه پایداری با بیان اینکه اصل برگزاری همایش پذیرفته شده اما ما هنوز زمان دقیق آن را مشخص نکرده‌ایم، دیدار اعضای این جبهه با علما را یادآور شد و گفت: ما اخیرا با توجه به عمل چشم آیت‌الله مصباح عیادتی از ایشان داشتیم.

 

آیت‌الله یزدی گفته است که به انتخابات ورود نمی‌کنم

وی ادامه داد: بنا بود اگر بشود ما نشستی را در خدمت جامعتین باشیم اما در حال حاضر جامعه مدرسین تصمیم گرفته که در انتخابات مجلس ورود نکند و آیت‌الله یزدی، رییس جامعه مدرسین گفته است که به انتخابات ورود نمی‌کنم. آقاتهرانی با بیان اینکه شخصیت ایشان بسیار دارای اهمیت است و دوستان نیز نسبت به برگزاری چنین نشست‌هایی با جامعتین اصرار دارند، افزود: ما درخواست خود را از آقایان داشته‌ایم و این مساله با اینکه دیر یا زود دارد اما قطعا سوخت و سوز نخواهد داشت. دبیرکل جبهه پایداری درباره موضع جبهه پایداری برای انتخابات خبرگان تصریح کرد: بحث خبرگان بسیار تخصصی است و باید بزرگان به صحنه بیایند و ما در جلسه‌ای که پیش از این با مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی داشتیم، بنا بود که در انتخابات خبرگان بزرگان ورود کنند. وی با بیان اینکه مباحث مربوط به خبرگان مباحث خبره‌ای است، گفت: اگر آیات موحدی کرمانی، یزدی و علامه مصباح‌یزدی نشست داشته باشند و به توافق برسند، بهتر است و جبهه پایداری در بحث خبرگان از نظرات این سه بزرگوار حمایت خواهد کرد.

 

فعلا اختلافی نیست

همچنین دیروز سید محمد غروی، یکی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره تکمیل لیست جامعتین برای انتخابات خبرگان و مشخص شدن سرلیست، گفت: چنین چیزی نیست، البته ممکن است در کمیته تصمیمی گرفته باشند اما تا در جامعه تصویب نشود، رای جامعه مدرسین نخواهد بود. وی در گفت‌وگو با فارس، درباره لیست مشترک جامعتین برای انتخابات خبرگان تصریح کرد: جامعه روحانیت کارهای مربوط به خود و جامعه مدرسین نیز کارهای مربوط به خودش را دنبال می‌کند. عضو جامعه مدرسین در عین حال تاکید کرد: اگر احیانا اختلافی هم وجود داشته باشد، باید جلسه‌ای در این زمینه برگزار شود که البته تاکنون برگزار نشده است./اعتماد

 

 

مطالب بیشتر؛


عناوین ویژه