زمان بارگزاری این صفحه: 5:38 PM UTC

مشاهده حاجی لک لک در رودبار/ سرشماری قرقاول در شفت/ رها سازی عقاب در صومعه سرا + تصاویر

قرقاول یا همان پرنده تورنگ در جنگلهای مرطوب و درختان پهن برگ یا خزان کننده به سر می برند و هر ساله با آغاز فصل بهار، فصل جفت گیری این گونه پرندگان سرشماری آن انجام می شود.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

مشاهده حاجی لک لک ( لک لک سفید ) در شهرستان رودبار

دو قطعه پرنده حاجی لک لک یا لک لک سفید در شالیزار های حاشیه شهر رستم آباد مشاهده گردید .

علی امیری رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار با اعلام این خبر گفت این پرنده مهاجر که مردم بومی گیلان آن را با نام سیاه بال می خوانند از تیره لک لک ها و از گونه لک لک سفید می باشد . این این پرنده که در خطر انقراض و تحت حمایت محیط زیست می باشد ، اغلب نزدیک به مناطق مسکونی و یا آبچرها و تالاب های استان دیده می شود .


دستگیری شکارچی متخلف در شهرستان رودبار

یک شکارچی متخلف در شهرستان رودبار دستگیر شد و یک قبضه اسلحه شکاری دو لول غیر مجاز و یک قطعه کبک از وی کشف و ضبط شد .

در گشت و کنترلهای صورت گرفت گرفته توسط مامورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار ، متوجه حضور یک شکارچی متخلف در شکارگاههای بخش عمارلو شدند که بعد از تعقیب و گریز توانستند وی را متوقف سازند .

 

علی امیری رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار در رابطه با این خبر گفت از شکارچی متخلف یک قبضه اسلحه شکاری دولول که غیر مجاز بود به همراه یک قطعه کبک کشف و ضبط شد .

 

امیری گفت موارد تخلف پرونده سازی و صورتجلسه گردید و جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی ارجاع داده شد .


سرشماری قرقاول در شهرستان شفت آغاز شد .

در این سرشماری کارشناسان اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست گیلان با کارشناسان و محیط بانان محیط زیست شهرستان شفت همکاری خواهند داشت .

علی فرهی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شفت تصریح کرد قرقاول یا همان پرنده تورنگ در جنگلهای مرطوب و بوته زارهای تمشک و درختان پهن برگ یا خزان کننده به سر می برند و زیر بوته ها آشیانه می سازد که هر ساله با آغاز فصل بهار ، فصل جفت گیری این گونه پرندگان سرشماری آن انجام می شود و در زمان جفت گیری جنس نر شروع به آواز خوانی در زیستگاه ها می کند و با توجه به پوشش گیاهی منطقه و عدم تمایل این گونه به پرواز سرشماری قرقاول با شمارش تعداد آوا های جنس نر می باشد .قرقاول نر 85 سانتی متر و ماده 60 سانتی متر طول با احتساب دم دارد و پرنده نر به واسطه دم بلند و رنگین و راه رفتن آن از سایر پرنده ها متمایز می باشد.

 

فرهی گفت این سرشماری از تاریخ 25 فروردین شروع و تا 10 اردیبهشت ادامه دارد .


رها سازی حواصیل شب در شهرستان شفت

یک قطعه پرنده حواصیل شب پس از مداوا در شهرستان شفت رها سازی شد .

این پرنده که در یکی از آب بندان های روستای کوزان از بخش مرکزی شفت مصدوم بوده ، توسط یکی از همیاران محیط زیست تحویل اداره گردید که پس از مداوا در همان آب بندان رها سازی شد.

فرهی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شفت با اعلام این خبر گفت پرنده حواصیل شب که با مشخصات ظاهری 60 سانتی متر طول دارد که در پرنده بالغ روی تنه خکستری مایل به آبی ، شانه و پشت سیاه و دارای منقاری کلفت و محکم و چشم هایی به رنگ قرمز دارد . بیشتر در هنگام غروب و اوایل صبح جنب و جوش دارد و عمدتا از دوزیستان ، ماهی ها و حشرات تغذیه می کند . زیستگاه این پرنده در تالاب ها ، دریاچه ها ، سواحل و رود خانه ها و مزارع برنج و استخر ها به سر می برند. در پایان از همیاران محیط زیست شفت تشکر نموده و در صورت مشاهده چنین مواردی یگان حفاظت آمادگی همکاری را دارد .


 

رها سازی عقاب و سار در شهرستان صومعه سرا

یک بهله عقاب و یک بهله سار پس از طی مراحل درمان در پناهگاه حیات وحش سلکه رها سازی شدند.

 

فردی به نام حسین گلشکن یک بهله عقاب زخمی در بخش گوراب زرمیخ کشف نمود و به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان صومعه سرا تحویل داد .

حمزه عشوری رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان صومعه سرا با اعلام این خبر افزود این پرنده توسط دکتر دامپزشک محمد محمدی تحت درمان قرار گرفت و به مدت پنج روزتوسط محیط بانان این اداره تیمار شد و پس از بهبودی کامل در پناهگاه حیات وحش سلکه به دامان طبیعت بازگشت .

 

عشوری گفت لازم به ذکر است یک بهله پرنده سار نیز پس از طی مراحل درمان در این پناهگاه رها سازی شد ./منبع؛ روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه