زمان بارگزاری این صفحه: 11:06 PM UTC

مشاهده یک قطعه «تشی»، بزرگترین جونده ایران در رشت آباد

یک قطعه تشی توسط مامورین حفاظت محیط زیست آستانه اشرفیه نجات یافت./ تشی بزرگترین جونده ایران است و اغلب آنرا به اشتباه جوجه تیغی مینامند .

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان در ساعات پایانی اداری در پی تماس اهالی منطقه رشت آباد شهرستان رشت مبنی بر گرفتار شدن یک قطعه تشی در تله سیمی مامورین یگان حفاظت محیط زیست آستانه اشرفیه به دلیل نزدیکی به محل مورد نظر ضمن حضور در منطقه پس از جدا کردن سیم تله ، حیوان را در مناطق جنگلی اطراف رها کردند .

 

ابراهیم غلامی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستانه اشرفیه با اعلام این خبر از مردم خواست در صورت مشاهده حیوان وحشی گرفتار در تله ، قبل از هر اقدامی با ادارات محیط زیست یا سازمان آتش نشنی تماس بگیرند و از نزدیک شدن به وحوش بدلیل ایجاد وحشت و استرس در حیوان جدا خودداری کنند .

تشی با اسم علمی Indian crested porcupine بزرگترین جونده ایران است و اغلب آنرا به اشتباه جوجه تیغی مینامند . خارهای بلند روی بدنش اورا از سایر پستانداران متمایز میکند . خارهای ناحیه گردن و شانه نازک و بلند است ، موقعی که آنها را سیخ میکند به شکل تاجی در می آیند و حیوان بزرگتر به نظر میرسد . خارهای قسمت پشت ، کوتاه و کمی کلفت تر با نوارهای سیاه و زرد و خارهای ناحیه دم کوتاه و سفید رنگ اند .طول آن به حدود 100 سانتی متر میرسد و وزنش بین 11 تا 25 کیلوگرم است . شبگرد میباشد و انفرادی زندگی میکند و طول عمر آنها به 15 سال میرسد در موقع احساس خطر خارهای خود را سیخ و از خود دفاع میکند. رژیم غذایی متنوعی شامل ریشه و ساقه و برگ گیاهان ، میوه و حشرات کوچک و استخوان حیوانات و گیاهان غده ای مثل سیب زمینی دارد .

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ،


عناوین ویژه