زمان بارگزاری این صفحه: 12:52 AM UTC

مشمولان مسکن امید/ مفهوم شغل دچار آفت زدگی است

صدای گیلان – طرح مسکن امید در چند بخش دنبال می شود که یکی از آنها مسکن کارگری و دیگری مسکن معلولان است.

صدای گیلان/ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره جزئیات طرح مسکن امید برای اقشار کم درآمد گفت: تاکنون هشت هزار و 550 خانوار دارای دو معلول برای انجام طرح مسکن امید شناسایی شده اند.

علی ربیعی روز شنبه در حاشیه مراسم کارگاه آموزشی سیاستگذاری و مداخله برای اشتغال پایدار در مجموعه ورزشی تلاش درجمع خبرنگاران، افزود: طرح مسکن امید در چند بخش دنبال می شود که یکی از آنها مسکن کارگری و دیگری مسکن معلولان است.

وی بیان کرد: با همکاری بنیاد مسکن، بنیاد مستضعفان و وزارت راه و شهرسازی قصد داریم طی چند سال آینده تمام افراد یادشده صاحب مسکن کنیم.

به گزارش ایرنا ، ربیعی در ادامه به واگذاری 2هزار مسکن در روستاهای کشور برای معلولان به همت بنیاد مسکن، بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) و وزارت مسکن و شهرسازی اشاره کرد و گفت: اعتباراتی برای این بخش پیش بینی شده که بخشی از این اعتبار در بخش معلولان است و مقرر شده 15 میلیون تومان توسط بنیاد مسکن، 6 میلیون تومان توسط وزارت کار، 2 میلیون تومان توسط وزارت ورزش و 30 میلیون تومان اعتبار بانکی با بهره اندک و واگذاری زمین از سوی زمین و مسکن برای صاحبخانه شدن خانواده های دارای معلول و تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد در نظر گرفته شود.

وی تأکید کرد: بسته بعدی در راستای طرح مسکن امید، مسکن کارگری است که این موضوع را با شناسایی دهک های پایین آغاز خواهیم کرد و در نهایت بسته را به شکل کلی در شورای عالی رفاه رونمایی می کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر اینکه اشتغال ناشی از تحرک بالا است، گفت: برای سال آینده رشد سه درصدی اقتصادی خواهیم داشت اما نباید منتظر افزایش رشد بالا برای ایجاد اشتغال باشیم بلکه باید با ظرفیت شناسی در سراسر استان ها و توانمندسازی افراد را در دستور کار قرار دهیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر هزینه ایجاد اشتغال در بخش پتروشیمی 2 میلیارد تومان و برای مشاغل دفتری 250 میلیون تومان است.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی از تخصیص یکهزار میلیارد تومان بودجه از محل هدفمندی برای ایجاد اشتغال در بودجه 94 خبر داد.

ربیعی با اشاره به دستور جلسه شورای عالی کار، گفت: در جلسه آینده شورا حمایت سیستم بانکی از بنگاه های کوچک را در دستور کار داریم اما متاسفانه تسهیلات بانکی در گذشته به بنگاه هایی داده می شد که بدهی داشتند اما هم اکنون در قالب این دستور جلسه قصد داریم به تعامل بهتر سیستم بانکی و بنگاه های خرد و کوچک بپردازیم.

وی با اشاره به طرح تکاپو برای اشتغالزایی، گفت: شناسایی ظرفیت های استانی و تمرکز برای ایجاد اشتغال در کنار توانمندسازی کارجویان فاقد مهارت را پیگیری می کنیم. اجرای طرح تکاپو در هفت استان شروع شده و اکنون در حال شناسایی سایر ظرفیت های استانی باهمکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و صندوق مهر امام رضا(ع) هستیم.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه نظام آموزش سیار فنی و حرفه ای در سراسر استان ها می تواند به شناسایی ظرفیت ها بپردازد، گفت: در حال حاضر با تحرکاتی که در بازار کار ایجاد شده از ریزش 230 هزار شغل جلوگیری شد و بیش از 400 هزار نفر به تعداد بیمه شده ها افزوده شده است.

ربیعی با بیان اینکه 200 هزار نفر از طریق ادارات کاریابی ها برای گرفتن شغل معرفی شده اند، گفت: 80 درصد از جامعه آماری یاد شده مشغول کار شده اند.

وی با بیان اینکه بحث کمک به بیمه های کارگاه های کمتر از 5 نفر را در دستور کار داریم، گفت: با سیاست های تشویقی کارفرمایان به دنبال ایجاد تحرکی بزرگ در بازار اشتغال هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که پیش بینی ایجاد شغل در سال 94 تا چه اندازه است، گفت: سالانه نیازمند ایجاد 800 هزار شغل در کشور می باشیم و علیرغم کاهش قیمت نفت دولت با استفاده از ظرفیت های داخلی برنامه ریزی هایی را برای سال آینده پیگیری می کند.

وی اظهار داشت: عدم سیاست گذاری صحیح جهت توانمندکردن افراد نتایج نامطلوبی را به همراه داشت به طوری که افراد بدون مهارت به دریافت پول عادت کردند اما مسیر صحیح آن است که افراد توانمند به سمت ایجاد اشتغال و کارآفرینی حرکت کنند.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه طرح تکاپو یکی از بسته های اشتغالزایی دولت و مورد تأیید رئیس جمهور است، تصریح کرد: ایجاد اشتغال را در شهرهای کوچک دنبال کرده ایم و به نظر می رسد برنامه فنی و حرفه ای باید به سمت شناسایی افراد بازمانده ازمهارت برود. سازمان یادشده باید با حضور در متن جامعه افراد فاقد مهارت را شناسایی کرده و تحت سیاست توانمندی سازی قرار دهد.

به گفته ربیعی، طرح تکاپو ارجاع به قانون اساسی است به طوری که در قالب این طرح افراد توانمند می شوند و به عبارتی ابزار تولید در دست آنها قرار می گیرد.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به دو مشکل عمده در بحث اشتغال، افزود: در حال حاضر مفهوم شغل دچار آفت زدگی است و جوانان اشتغال را به معنی استخدام می دانند و برهمین اساس به فعالیت در بسیاری از مشاغل تمایلی ندارند.

ربیعی در بیان مشکل دوم، گفت: عده ای تصور می کنند که شغل باید در بنگاه بزرگ ایجاد شود در حالی که سیاست اشتغال بزرگ در بنگاه کوچک سیاست درستی است که در دستور کار قرار داده ایم.

ربیعی با اشاره به اینکه با تحرک در صنعت چرم 500 هزار شغل ایجاد کردیم، گفت: در راستای اجرای طرح تکاپو تفاهم نامه هایی را با مخابرات، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان میراث فرهنگی و همچنین صندوق شکوفایی و نوآوری منعقد کرده ایم و حمایت بانکی از بنگاه های خرد و کوچک را در جلسه آتی شورای عالی اشتغال دنبال خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه نظام چند لایه تأمین اجتماعی را در دستور کار داریم، ابراز امیدواری کرد که بتوانیم در کنار تحرکات در بازار اشتغال با بیمه کردن تمام افراد سطح رفاه را افزایش دهیم.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به همکاری معاونت تعاون وزارت کار، سازمان فنی و حرفه ای و صندوق مهر امام رضا(ع) در اجرای طرح تکاپو، گفت: تلاش می کنیم تا پایان سال گزارش ملموسی از اشتغالزایی در راستای طرح تکاپو ارائه دهیم.

ربیعی ادامه داد: تفاهمنامه هایی با صنایع فرش و صنایع دستی هر کدام به میزان 50میلیارد تومان منعقد کرد ه ایم و قصد داریم با شناسایی بهترین کارآفرینان و فعالان بازار کار سیاست های اشتغال را به سمت ایجاد اشتغال پایدار پیگیری کنیم.

وی در پایان افزود: همچنین جهت توسعه مشاغل خانگی تفاهم نامه ای را با شهرداری به منظور بازاریابی فروش مشاغل خانگی با ایجاد بازارچه های مختلف انجام داده ایم.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه