زمان بارگزاری این صفحه: 9:35 AM UTC

نتايج حاصل از سرشماري کشاورزي در تدوين نقشه راه استان نقش اساسي دارد.

دكتر نجفي در گفتگو با خبرنگاران گفت : اين سرشماري که پنجم مهرماه در گیلان آغاز می شود با هدف جمع آوري اطلاعات ساختاري و پايه اي در كوچكترين سطح جغرافيايي يعني آبادي تا هيجدهم آبانماه انجام مي شود .

استاندار گفت : گيلان براي اجراي چهارمين سرشماري عمومي كشاورزي آمادگي كامل دارد .
به گزارش صدای گیلان به نقل از  پايگاه اطلاع رساني استانداري گيلان ؛ دكتر نجفي در گفتگو با خبرنگاران بابيان اينكه چهارمين سرشماري عمومي كشاورزي همزمان با سراسر كشور از پنجم مهر ماه در گيلان آغاز مي شود گفت : اين سرشماري با هدف جمع آوري اطلاعات ساختاري و پايه اي در كوچكترين سطح جغرافيايي يعني آبادي تا هيجدهم آبانماه انجام مي شود .
وي با بيان اينكه براي كاهش ضريب خطا در اين سرشماري مأموران آموزش ديده با ابزار الكترونيكي و حذف كاغذ به خانوارها مراجعه كرده و اطلاعات مورد نياز واحدهاي توليد كشاورزي را جمع آوري مي كنند گفت : از آنجائيكه نتايج اين سرشماري مورد استفاده برنامه ريزان و تصميم گيران قرار مي گيرد از اينرو ارائه ي نتايج صحيح و دقيق ميتواند بستر لازم را براي توسعه ي بخش كشاورزي فراهم كند .
استاندار گيلان با بيان اينكه انتظار ميرود كشاورزان عزيز با صبر و حوصله اطلاعات دقيق را ارائه دهند گفت : اين اطلاعات فقط در زمينه ي تصميم گيري در مورد مسائل كشاورزي استفاده مي شود .
وي با بيان اينكه آمار سطح زيركشت اراضي كشاورزي ، انواع محصولات ، تعداد گلخانه هاي استان ، دام سنگين و سبك طيور سنتي ، پرورش ماهيان گرم آبي و سرد آبي ، كرم ابريشم و زنبورداري از جمله اطلاعاتي است كه در اين سرشماري بصورت دقيق بدست مي آيد گفت : هرچه اين يافته ها و داده ها دقيق تر باشد در روند تصميم گيري ها براي كشاورزان مؤثر و مفيد تر خواهد بود .
دكتر نجفي با اشاره به قديمي شدن چارچوب حاصل از سرشماري کشاورزي سال 82 افزود : به عنوان مثال هم اكنون آمارهاي متفاوتي در مورد سطح زيركشت و توليد محصولات كشاورزي چاي و برنج وجود دارد كه باتوجه به هركدام از اين آمار تصميمات گرفته شده براي برنامه ريزي هاي انجام شده در بخش هاي مختلف از جمله مسئله ي واردات كه از دغدغه هاي اصلي در اين زمينه است متفاوت خواهد بود .
وي با تاکيد بر معاونت برنامه ريزي ، فرماندران وسازمان جهادكشاورزي براي اجراي دقيق سرشماري عمومي كشاورزي از آمادگي گيلان براي آغازاين سرشماري خبر داد و گفت : با توجه به نقش مهم و زيربنايي بخش کشاورزي در اقتصاد گيلان، بايد از استان‌هايي باشيم که سرشماري کشاورزي در آن با دقت و سرعت انجام مي‌شود چرا که نتايج حاصل از سرشماري کشاورزي در تدوين نقشه راه استان نقش اساسي دارد.

مطالب بیشتر؛


عناوین ویژه