زمان بارگزاری این صفحه: 6:46 AM UTC

نخستین اتوبوس با سوخت فاضلاب.

صدای گیلان – ورود نخستین اتوبوس با سوخت فاضلاب و ضایعات غذایی به چرخه حمل و نقل.

نخستین اتوبوس انگلستان که کاملا توسط ضایعات غذایی و فاضلاب نیرودهی می‌شود، وارد چرخه حمل‌ونقل این کشور شد و بین شهرهای بریستول و بث رفت‌و‌آمد می‌کند.

به گزارش صدای گیلان به نقل از ایانا، سامانه Bio-Bus با استفاده از گاز متان زیستی حرکت می‌کند که این گاز با پردازش فاضلاب و فضولات غذایی تولید می‌شود. البته در زمان پالایش، بوی این ضایعات از بین رفته و گاز منتشر شده بدون بوی متعفن مواد اولیه است.

وسیله‌نقلیه دوستدار محیط زیست که ۴۰ صندلی دارد، با یک باک گاز تا ۳۰۰ کیلومتر را طی می‌کند که ضایعات پنج نفر در سال برای تولید این میزان گاز کفایت می‌کند.
گفته می‌شود وسایط‌ نقلیه که با گاز نیرودهی می‌شوند، نقش مهمی در ارتقای کیفیت هوای انگلستان داشته‌اند اما Bio-Bus توسط کسانی نیرودهی می‌شود که خود در بریستول زندگی می‌کنند.

فاضلاب و ضایعات غذای سالانه یک نفر می‌تواند Bio-Bus را تا ۶۰ کیلومتر نیرودهی کند و موتور احتراق آن از لحاظ طراحی شبیه معادل دیزیلی است.
سیستم فاضلاب شهر بریستول سالانه با حدود ۷۵ میلیون متر مکعب فاضلاب و ۳۵ هزار تن ضایعات غذایی سر و کار دارد و این اتوبوس در حالی آغاز به کار کرده که قرار است بریستول، سال آینده «پایتخت سبز اروپا» شود.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ،


عناوین ویژه