زمان بارگزاری این صفحه: 6:47 PM UTC

ندیمی؛ خرید خدمت سربازی برای عموم است نه فقط آقازاده ها.

باید توجه داشت که این یک قانون است و برای عموم مردم در نظر گرفته شده است نه یک قشر خاص و آقازاده. به هر حال ماباید حدود 1.5 تا 2 میلیون نفری را که هم اکنون به عنوان ناهنجاری درجامعه شناخته می شوند تعیین تکلیف کنیم.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان ، دولت در بند «ط» تبصره 16 بودجه پیشنهادی خود مبنی بر فروش دوره سربازی مشمولانی که 10 سال غیبت دارند را به مجلس داده است. در این بند بودجه آمده است: «به دولت اجازه داده می شود تا کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی که بیش از 10 سال غیبت دارند با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت، معاف نماید.»

همچنین در ادامه آمده است: «تمام درآمدهای حاصل از اعطای معافیت های مشمولان مذکور به حساب درآمد عمومی کشور موضوع ردیف 150128 نزد خزانه داری کل کشور واریز و تا سقف 10 هزار میلیارد ریال آن در قالب ردیف 135-530000 بابت تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح مطابق موافقت نامه متبادله با سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور هزینه خواهد شد. آیین نامه اجرایی این بند مشتمل بر تعرفه های گروه های مختلف تحصیلی و مدت زمان غیبت به پیشنهاد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.»

از این رو مناظره این هفته تلویزیون هم به این موضوع اختصاص داشت که یکی از مهمانان آن ایرج ندیمی نماینده مردم لاهیجان بود که  صحبت های این نماینده مجلس را در خصوص فروش دوره سربازی مشمولا بالای 10 سال غیبت را به نقل از خبر آنلاین در زیر مشاهده می کنید؛ 

ابوذر ندیمی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و نماینده لاهیجان گفت: من موافق این لایحه هستم و به نظرم این موضوع تنها برای رفع مشکلات اقتصادی دولت نیست و این افراد در جامعه کم نیستند و می توان در فضاهای دیگر از این افراد استفاده کرد.

او این طرح را بی عدالت و تبعیض آمیز ندانست و گفت: باید توجه داشت که این یک قانون است و برای عموم مردم در نظر گرفته شده است نه یک قشر خاص و آقازاده. به هر حال ماباید حدود 1.5 تا 2 میلیون نفری را که هم اکنون به عنوان ناهنجاری درجامعه شناخته می شوند تعیین تکلیف کنیم. بنابراین خرید سربازی می تواند اتفاق مبارکی باشد چرا که هم این افراد تعیین تکلیف می شوند و هم می توان از استعداد و پتانسیل آنها در کشور استفاده کینم.

ندیمی گفت: چرا تصور می کنید این طرح برای آقازاده ها است چون اگر در کشور ما 1.5 تا 2 میلیون آقازاده به خدمت نرفته باشند خیلی خوب نیست پس باید به این موضوع توجه ویژه ای داشت که مخاطب این تبصره عموم مردم بوده و حتی بسیاری از قشر پایین جامعه نیز با استقبال این تبصره از نمایندگان خواستار ایجاد امکان پرداخت اقساطی این جرائم را دارند.

در بخش بحث آزاد این مناظره نیز ندیمی گفت:

در ابتدا باید توجه داشت که تمامی مشمولین سربازی پس از گذر سن 50 سالگی دیگر مشمول به حساب نمی آیند. از سوی دیگر باید این نکته را هم روشن کرد که این ادعای برخی افراد مبنی بر گنجاندن این تبصره در لایحه بودجه برای حل مشکل اقتصادی دولت بوده و دولت این مبحث را به تنهایی در لایحه گنجانده عنوان کرد که مصاحبه ها و اظهار نظرهای مقامات مسئول در روزهای اخیر در رسانه ها این موضوع را رد می کند.

او ادامه داد: این موضوع نکته مهمی است که در حال حاضر یک و نیم تا دو میلیون نفر دارای غیبت بیش از 10 سال از خدمت سربازی هستند و در حال حاضر با انواع جریمه ها و محدودیت های اجتماعی مواجهند پس قانون باید هر چه سریعتر فکری به حال این قشر کرده و وضعیت آنها را تعیین کنیم.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه