زمان بارگزاری این صفحه: 2:16 PM UTC

نظرگاه بی نظیر پل تاریخی غازیان انزلی

پل تاریخی غازیان در انزلی، نظرگاهی بی نظیر به آبی بیکران خزر، بندرگاه مه آلود و کشتی های رنگارنگ پهلو گرفته در اسکله ها از یک سو و تالاب و آبراهه هایش از دیگر سو است.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛
سازه ای عظیم و زیبا به جای مانده از تاریخ و فرهنگ غنی این دیار دریایی با 78 سال قدمت که اکنون پس از بازنشستگی از مسئولیت گذراندن خودروها ، به حال خود رها شده است .

 

این بنای زیبا که درحال حاضر از استحکام خوبی برخوردار است ، هم اکنون و در شرایط نامناسب بعنوان یکی از تفرجگاه های محبوب مردم و مسافران شاهد دیدار گردشگران و ثبت عکس های یادگاری ، قلاب اندازی ماهی گیران تفریحی ، تردد دوچرخه سواران و مراجعه علاقمندان قایق سواری به اسکله زیرپل است.

 

براساس اسناد تاریخی؛ ساخت پل غازیان از بتون مسلح از اواخر تیرماه 1314 شمسی آغاز شد و اوایل تابستان 1316 شمسی یعنی 18 ماه بعد پایان یافت و از خردادماه 1317 مورد استفاده قرارگرفت و آذر ماه 1318 شمسی به طور رسمی افتتاح شد.

پل غازیان

قبل از احداث این پل رفت و آمد از غازیان به میان پشته و انزلی توسط قایق صورت می گرفت تا این که پل غازیان به میان پشته به طول 210، عرض 10 و ارتفاع شش متر و 85 سانتی متر با پنج دهانه که یک دهانه آن به طول 25 متر متحرک برای عبور کشتی ها از زیر آن ساخته شد.

 

پل غازیان در سال های 1320 و 1333 مرمت شد و تا سال 1384 نیز مورد استفاده قرار می گرفت تا این که با ساخت پل جدید غازیان ( پل ولایت ) و برای پیشگیری از تخریب، بازنشسته شد.

 

پل تاریخی غازیان با موقعیت مکانی بی نظیر و چشم انداز به دریا و تالاب با برنامه ریزی و مرمت و زیباسازی می تواند مجالی کم نظیر برای درنگ و تماشا و فرصتی مغتنم برای ایجاد یک مکان گردشگری در شهر ساحلی انزلی باشد.

 

با تعمیر و مرمت بخش های آسیب دیده، حذف سازه های اضافی جدید مثل لوله ها، رنگ آمیزی، تعمیر نرده ها، نورپردازی مناسب، نصب نیمکت های راحت و مناسب ، گلکاری و جلوگیری از تردد موتورسیکلت می توان از این پل برای کاربری های گردشگری و فرهنگی استفاده کرد .

 

مردم انزلی منتظرند در سال همدلی و همزبانی ملت و دولت، شاهد مرمت و زیباسازی این پل تاریخی زیبا و اجرای برنامه های متناسب با این مکان برای ایجاد نشاط و پویایی فرهنگی هرچه بیشتر شهر و شهروندانش باشند.

 

شهرستان انزلی در کرانه جنوبی دریای خزر با 40 کیلومتر فاصله از رشت مرکز استان گیلان، از کانون های مهم تجاری و گردشگری شمال کشور محسوب می شود/گیتی بابایی.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه