زمان بارگزاری این صفحه: 12:43 AM UTC

نگرانی از آمار بالای طلاق در گیلان/ یک طلاق به ازای هر ۳ ازدواج

رئیس کل دادگستری گیلان آمار بالای طلاق (یک طلاق به ازای هر ۳ ازدواج) در استان را امری قابل ملاحظه ذکر کرد و از مسئولین اجرایی و فرهنگی استان خواست تا این معضل را واکاوی نمایند.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

رئیس کل دادگستری استان سال ۹۳ را سالی پرتلاش برای مجموعه دستگاه قضایی دانست و افزود: درکل کشور در سال گذشته حدود ۱۵/۰۰۰/۰۰۰ پرونده در گردش رسیدگی قوه قضائیه قرار گرفته است و نیز مجموع پرونده های ورودی به کلیه دادگستری های استان گیلان قریب به ۵۶۰/۰۰۰ پرونده بوده است که مسئولین قضایی باید به دنبال راه کار ها و اقدامات موثری نسبت به کاهش ورودی پرونده ها باشند.

 

وی حجم بالای نزاع و درگیری و جرائم در گیلان را با داشتن تمدن و فرهنگ غنی اسلامی شایسته این استان ندانست است .احمد سیاوش پور ریشه اختلافات و نزاع ها و درگیری ها را مسائل اقتصادی ، فرهنگی و ضعف اقتصادی و پایین بودن سطح آگاهی مردم نسبت به مسائل حقوقی دانست و خاطر نشان کرد: مردم بدون اطلاعات حقوقی و مشورت به تنظیم قراردادها و عقود می پردازند و همین باعث بروز اختلافات عدیده ای در سطح جامعه شده است.

 

این مقام ارشد قضایی آمار بالای طلاق (یک طلاق به ازای هر ۳ ازدواج) در استان گیلان را امری قابل ملاحظه ذکر کرد و از مسئولین اجرایی و فرهنگی استان خواست تا این معضل را واکاوی نمایند.

 

وی با اشاره به اینکه بیشتر طلاق ها در ۵ سال اول ازدواج رخ می دهد تصریح کرد: تزلزل بنیان خانواده که پایه اساسی اجتماع به شمار می آید بسیار نگران کننده است.

 

رئیس شورای قضایی استان در ادامه به اعلام گزارشی از جرائم استان گیلان در ۱۰ سال اخیر پرداخت و اولین آن را جرائم مربوط به مواد مخدر دانست که نه تنها در استان گیلان بلکه در کل کشور بیشترین فراوانی را دارد و بر همین اساس بیش از ۵۰% از زندانیان در سراسر کشور نیز زندانیان مواد مخدر می باشند.

 

دومین کثرت جرم در استان ، ضرب و جرح عمدی است که نشان از پایین بودن آستانه تحمل مردم دارد و می طلبد تا فعالان حوزه اجتماعی و روانشناسی در این زمینه مطالعات گسترده ای را آغاز نمایند.

 

سرقت های تعذیری، اهانت و بدگویی، تهدید، تخریب ( اعم از اماکن خصوص یا اراضی ملی)، ایراد صدمه بدنی غیر عمدی مانند تصادفات، مزاحمت های کلی و خیانت در امانت ، جرائمی هستند که بیشترین فراوانی را در استان دارند.

 

این مقام ارشد قضایی یکی از اولویت های دستگاه قضایی را حفظ حقوق بیت المال ذکر کرد و با اشاره به اهمیت و تاثیر آن در جامعه تاکید کرد: قوه قضائیه در شان نظارتی خود نشان داده است که بدون شعارگرایی و ملاحظات سیاسی در مقابل جمیع مفاسد با قدرت و قوت مبارزه می کند.

 

وی بیانات مقام معظم رهبری در اسفند ۹۳ پیرامون صیانت از اراضی ملی ومنابع طبیعی را هشداری جدی برای تمامی مسئولین عنوان کرد و افزود: قوه قضائیه در این خصوص اقدامات بازدارنده و همچنین پیشگیرانه ای در دستور کار خود قرارداده است.

مطالب بیشتر؛


عناوین ویژه