زمان بارگزاری این صفحه: 7:00 AM UTC

هشدار ارشاد به پایگاههای خبری فاقد شناسنامه

اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی با هدف اجرای دقیق قانون و ساماندهی پایگاه های خبری دارای مجوز، اطلاعیه‌ای منتشر کرد.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

در متن اطلاعیه اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی آمده است:

۱) از همه رسانه های خبری فضای مجازی (خبرگزاری ها و پایگاه های خبری دارای مجوز) انتظار می رود به منظور ایجاد شفافیت، ارتقاء مسئولیت پذیری و تمایز میان رسانه های دارای شناسنامه با شبنامه های الکترونیک، و بر اساس الزام ماده ۱۸ قانون مطبوعات نام صاحب امتیاز، مدیر مسئول و آدرس دقیق پستی خود را در محل معینی از رسانه خود منتشر کنند.

 

۲) نامواره (لوگو) و نامی که رسانه های فضای مجازی در متن اخبار و مطالب برای خود به کار می برند نباید با مشخصات پروانه ای آنان مغایرت داشته باشد. در غیر این صورت تخلف از قانون مطبوعات محسوب می شود.

 

۳) برخی پایگاه های خبری، به صورت غیرواقعی خود را به عنوان «خبرگزاری» معرفی می کنند که این اقدام مغایر با اخلاق و چارچوب های حرفه ای و سبب نادیده گرفتن حقوق سایر رسانه ها بوده، مصداق تخلف از قانون مطبوعات است.

 

۳) مشخصات رسانه های دارای مجوز، به صورت روزآمد همواره در سامانه جامع رسانه های کشور e-rasaneh.ir” “و وبگاه معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل مشاهده است.

 

۴) دامنه رسمی هر رسانه خبری فضای مجازی همان است که در پروانه رسانه قید شده و در فهرست رسانه های دارای مجوز (منتشره در سامانه جامع رسانه های کشور) نیز قابل مشاهده است. در عین حال معمولاً رسانه ها دارای دامنه های دیگری نیز هستند که روی همان آدرس، همگرایی دارند و منطقاً باید از همان حقوق برخوردار باشند. لذا به این رسانه ها توصیه می شود سایر دامنه های خود را رسماً در حساب کاربری خود در e-rasaneh.ir ثبت کرده و به دبیرخانه هیأت نظارت بر مطبوعات معرفی کنند.

 

۵) با همّت دست اندرکاران رسانه های فضای مجازی، طرح رتبه بندی خبرگزاری ها و پایگاه های خبری بر اساس شاخص های حرفه ای در حال اجرا است که نتایج آن پس از نهایی شدن در کمیته تخصصی ذیربط اعلام می شود.

 

بنابراین گزارش، اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی همچنین در خصوص صدور پروانه جدید برای رسانه ها و کارت جدید مدیرمسوولی یادآور شده است:
کارت های جدید برای مدیران مسئول رسانه هایی صادر می شود که در سامانه جامع رسانه های کشور”e-rasaneh.ir” ثبت شده باشند. این گروه رسانه هایی را شامل می شود که در دوره جدید به صورت الکترونیک، مجوز دریافت کرده‌اند. برای مدیران مسوول رسانه هایی نیز که در دوره های گذشته پروانه انتشار دریافت کرده و اینک اطلاعات رسانه خود را در سامانه جامع، به روز کرده اند و با دریافت کد رهگیری، اطلاعات آنها تایید شده کارت جدید صادر خواهد شد.

 

کارت های جدید مدیران مسئول رسانه ها تا پایان مرداد، صادر و از طریق پیامک به آنان اطلاع داده می شود تا برای دریافت آن به دبیرخانه هیات نظارت بر مطبوعات مراجعه نمایند. این کارت ها علاوه بر اینکه دارای QR code است، با ارسال شماره ثبت مندرج روی کارت به سامانه پیامکی سامانه جامع رسانه های کشور، اطلاعات مربوط به رسانه، صاحب امتیاز و مدیر مسئول در اختیار کاربر قرار می گیرد.

 

همچنین پروانه های صادر شده برای رسانه ها، بر اساس طرح یکسان سازی، تعویض می شوند. بر این اساس، صاحبان امتیاز نشریات می توانند از ابتدای مرداد با مراجعه به دبیرخانه هیات نظارت بر مطبوعات و ارائه پروانه قدیمی، پروانه های انتشار جدید را که دارای رمزینه پاسخ سریع (QR code) است دریافت کنند.

 

شایان ذکر است کلیه پروانه هایی که بعد از مهرماه ۹۳ صادر شده اند نیاز به تغییر ندارند زیرا اطلاعات آنها در سامانه الکترونیک موجود است.

 

مطالب بیشتر؛

  • لزوم رفع معضل دیر آشنایی زباله درگیلان غلامعلی جعفرزاده ؛معضل زباله یک پدیده دیر آشنا در گیلان است و لطمات و آسیب های جدی بر پیکره محیط زیست استان به ویژه جنگل های هیرکانی وارد کرده است./زباله های قابل بازیافت باید بازیافت و بخشی که قابلیت بازیافت ندارد باید دفن بهداشتی […]
  • رد رشوه 42 ميليوني به ماموران انتظامی در رشت و شفت صدای گیلان - ماموران انتظامي در استان گيلان، رشوه 42 ميليون و نهصد و هشتاد هزار ريالي متهمان را صورتجلسه كردند.
  • دفتر خبرگزاری فارس غرب گیلان در شفت راه‌اندازی شد دفتر خبرگزاری فارس غرب گیلان در پنجمین روز از هفته دولت با مرکزیت شهرستان شفت با حضور مدیر کل امور استان‌های خبرگزاری فارس راه‌اندازی شد. به گزارش خبرنگار فارس از شفت، دفتر خبرگزاری فارس غرب گیلان امروز به مناسبت ولادت باسعادت حضرت معصومه (ع) و در پنجمین روز از هفته دولت با مرکزیت این […]
  • تشکیل جبهه رهروان به موازات جبهه پایداری/ لاریجانی پدرخوانده می شود؟ سخنگوی فراکسیون رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی از تمایل اعضای فراکسیون برای تشکیل جبهه رهروان در موازات جبهه پایداری خبر داد و گفت: این جبهه تحت الحمایه علی لاریجانی خواهد […]
  • جنگل‌های گیلان سطل زباله شده‌اند تاکنون برای حل بحران زباله در گیلان کارهای زیادی انجام شده اما آنچه مسلم است اینکه هیچ یک تاکنون نتیجه بخش نبوده و هر روز بر حجم زباله‌های رها شده در دامن طبیعت افزوده می‌شود. و این مساله سلامت مردم شهرها و روستاها را با مخاطراتی روبرو کرده […]


عناوین ویژه