زمان بارگزاری این صفحه: 9:20 PM UTC

هشدار جدی رئیس جهاد کشاورزی گیلان به کشاورزان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان نسبت به سرمازدگی محصولات کشاورزی و نیز به باغداران، دامداران و زنبورداران این استان برای جلوگیری از خسارت‌های احتمالی هشدار داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان، علیرضا شعبان‌نژاد ظهر امروز در نشست ستاد بحران استان با اشاره به اینکه کشاورزان برای جلوگیری از سرمازدگی محصولات خود اقدام کنند، اظهار کرد: با توجه به اعلام هواشناسی گیلان مبنی بر احتمال بارش برف و باران و وقوع سرما در روزهای پایانی هفته جاری از کشاورزان، دامداران و باغداران می‌خواهیم به منظور جلوگیری از خسارت‌ها پیشگیری لازم را داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه کشاورزان محصولات خود را در صورت رسیدن محصول برداشت کنند، افزود: تهیه و ذخیره‌سازی سوخت برای دستگاه‌های گرمایشی مورد استفاده در مرغداری‌ها امری ضروری است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان بستن نهال‌ها با کاه و کلش را مورد تاکید باغداران قرار داد و گفت: کشاورزان می توانند برای جلوگیری از سرمازدگی اقدام‌های لازم را انجام دهند.

وی از زنبورداران گیلان خواست تا کندوهای خود را از حاشیه رودخانه‌ها دور کرده و کندوها را در فاصله 40 سانتی‌متری از سطح زمین قرار دهند و با گذاشتن پوشش پلاستیکی به محافظت از کلنی‌ها اقدام کنند.

شعبان‌نژاد یادآور شد: باغداران توجه داشته باشند که محلول پاشی تعذیه‌ای در زمان بروز تنش و بلافاصله پس از یخ‌بندان می‌تواند به درختان خسارت وارد کند و در صورتی که سنگینی برف خطر شکستن شاخه‌ها را به همراه نداشته باشد با توجه به عایق‌ بودن برف و نقش محافظت کننده آن از درختان در مقابل سرمازدگی برف موجود روی درختان را روی شاخه‌ها نگه دارند.

وی خاطرنشان کرد: کسانی که اقدام به تولید نهال‌های گلدانی در فضای آزاد می‌کنند می‌توانند نهال را به صورت برف مدفون و تا زمان ذوب شدن برف در همان حالت باقی بماند.

گفتنی است ، طبق تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی گیلان یک نفوذ توده هوای سرد و بارش‌زا از اواخر وقت چهارشنبه و صبح پنجشنبه هفته جاری از عرض جغرافیایی بالاتر به سواحل جنوبی دریای خزر وارد می‌شود.

این نفوذ به همراه ناپایداری سطوح فوقانی جو، شرایط را برای بارش باران و برف، کاهش شدید دما و وزش باد شدید از روز پنجشنبه تا شنبه در گیلان را فراهم می‌کند.

طبق اعلام کارشناس هواشناسی گیلان، تا ظهر پنجشنبه هفته جاری بارش باران در جلگه و بارش برف برای ارتفاعات و نواحی سردسیر و از غروب پنجشنبه در برخی نقاط جلگه‌ای بارش برف پیش‌بینی شده است.

همچنین برای صبح جمعه تا ظهر شنبه بارش‌ها برای نواحی جلگه‌ای نیز به صورت برف پیش‌بینی شده و از اواخر شنبه بارش‌ها قطع می‌شود.فارس

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ،


عناوین ویژه