زمان بارگزاری این صفحه: 6:49 PM UTC

هشدار درباره عرضه ترامادول در عطاری‌ها

محمدحسین قربانی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس باانتقاد از عرضه داروهای گیاهی و شیمیایی در عطاری ها، گفت: در حال حاضر متولی مشخصی برای نظارت بر عملکرد عطاری‌ها وجود ندارد.

هشدار درباره عرضه ترامادول در عطاری‌ها

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس باانتقاد از عرضه داروهای گیاهی و شیمیایی در عطاری ها، گفت: در حال حاضر متولی مشخصی برای نظارت بر عملکرد عطاری‌ها وجود ندارد.

 

محمدحسین قربانی با انتقاد از فروش داروهای گیاهی و شیمیایی در عطاری‌ها و لزوم نظارت بر آنها، گفت: متاسفانه درحال حاضر متولی اصلی نظارت بر عملکرد عطاری‌ها مشخص نیست و مسئولان مربوطه باید تعیین کنند که وزارت صنعت ومعدن متولی نظارت بر کار عطاری ها است یا سازمان غذا و دارو؛ بنابراین تعیین چارچوب کلی و اصلی دراین خصوص ضروری است.

 

نماینده مردم آستانه اشرفیه با تاکید بر اینکه نبود یک متولی مشخص درخصوص نظارت برعملکرد عطاری‌ها مشکلات بسیاری را به وجود آورده است، افزود: بارها به این نکته تاکید شده که مسئولان در وزارت صنعت ومعدن و سازمان غذا ودارو باید هرچه سریعتر این موضوع را تعیین تکلیف کنند زیرا اگر قرار است درخصوص ممنوعیت عرضه هرگونه داروی گیاهی و شیمیایی درعطاری‌ها تصمیم‌گیری شود باید متولی اصلی مشخص شده تا در برخورد با عطاری‌های متخلف هیچگونه اغماضی صورت نگیرد.

 

وی با بیان اینکه عرضه هرگونه داروی گیاهی و شیمیایی در عطاری ها خلاف قانون است، تصریح کرد: عطاری ها تنها مجازبه عرضه گیاهان دارویی بوده و یک فرد عطار حق تجویز داروی شیمیایی و گیاهی برای یک بیمار را ندارد، هرچند که درحال حاضر هیچ نظارتی براین موضوع وجود نداشته و دربسیاری شرایط دیده شده که حتی داروهایی مانند ترامادول در عطاری ها عرضه می شود.

 

قربانی با اشاره به اینکه باید مشخص شود که عطاری‌ها ازکدام منبع و چگونه این داروها را تهیه می‌کنند، افزود: متاسفانه مراکزی در کشور وجود دارد که به دلیل نبود نظارت کافی و کسب سود بیشتر داروها را دراختیار افراد عادی برای عرضه قرار می دهند؛ بنابراین بازهم باید به این نکته تاکید کرد که مسئولان باید به جای متهم کردن یکدیگر پاسخ دهند که یک فرد عطار چگونه می تواند داروهای گیاهی و شیمیایی را تهیه و دراختیار مردم قرار دهد.

 

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: ازاین رو عطاری‌ها تحت هیچ عنوانی حق فروش دارو را ندارند و مسئولان باید با این موضوع به شدت برخورد کنند، البته درصورت لزوم می توان از حضور مراجع قضایی نیز برای برخورد با متخلفان و فعالیت های غیرقانونی عطاری ها استفاده کرد.

 

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ رسول دیناروند رئیس سازمان غذا ودارو درخصوص تخلف برخی عطاری‌ها گفت: عطاری‌ها تحت هیچ عنوانی حق فروش دارو، چه شیمیایی و چه گیاهی را ندارند و تنها می‌توانند گیاهان دارویی و نه داروهای گیاهی را عرضه کنند، بنابراین در این حوزه قانون بسیار روشن است و اگر تخلفی صورت بگیرد به مراجع قضایی و تعزیراتی معرفی خواهند شد.

 

 

مطالب بیشتر؛

  • «اسپی مزگت»؛ قدیمی‌ترین مسجد در گیلان اسپی مزگت یا مسجد سفید یکی از آثار باستانی تالش است که در گویش تالشی به اسپی مزگت مشهور است/ با توجه به وجود کتیبه‌ای به خط کوفی، ساخت این مسجد به اوایل دوره اسلامی نسبت داده شده […]
  • مک کین:پیروز نهایی داعش است نه آمریکا جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت آریزونا و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری که در انتخابات 2008 در مقابل باراک اوباما شکست خورد، لحن انتقادهای خود را از اوباما درخصوص نحوه مقابله با داعش شدیدتر […]
  • شکوه یلدا در باور اهالی آستارا شب یلدا درازترین شب سال ، اول برج جدی و شروع چله بزرگ زمستان که از دیرباز به عنوان یکی از شب های پرخاطره و به یاد ماندنی ایرانیان به حساب می آید ، نزد مردم شهرستان مرزی آستارا از جایگاه مهم فرهنگی و اجتماعی برخوردار […]
  • هشدار پلیس نسبت به کلاهبرداری پیامکی. صدای گیلان - با توجه به تعداد زیاد پیامک های تبلیغاتی و امثالهم در روز ،بهتر است که شهروندان این هشدارها را جدی بگیرند.
  • نتايج انتخابات هيأت مدیره کانون وکلای گيلان صدای گیلان - نتايج آراء موخذه هشتمين دوره انتخابات هيأت مديره کانون وکلای دادگستری گيلان اعلام شد


عناوین ویژه