زمان بارگزاری این صفحه: 9:05 PM UTC

هشدار درباره عرضه ترامادول در عطاری‌ها

محمدحسین قربانی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس باانتقاد از عرضه داروهای گیاهی و شیمیایی در عطاری ها، گفت: در حال حاضر متولی مشخصی برای نظارت بر عملکرد عطاری‌ها وجود ندارد.

هشدار درباره عرضه ترامادول در عطاری‌ها

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس باانتقاد از عرضه داروهای گیاهی و شیمیایی در عطاری ها، گفت: در حال حاضر متولی مشخصی برای نظارت بر عملکرد عطاری‌ها وجود ندارد.

 

محمدحسین قربانی با انتقاد از فروش داروهای گیاهی و شیمیایی در عطاری‌ها و لزوم نظارت بر آنها، گفت: متاسفانه درحال حاضر متولی اصلی نظارت بر عملکرد عطاری‌ها مشخص نیست و مسئولان مربوطه باید تعیین کنند که وزارت صنعت ومعدن متولی نظارت بر کار عطاری ها است یا سازمان غذا و دارو؛ بنابراین تعیین چارچوب کلی و اصلی دراین خصوص ضروری است.

 

نماینده مردم آستانه اشرفیه با تاکید بر اینکه نبود یک متولی مشخص درخصوص نظارت برعملکرد عطاری‌ها مشکلات بسیاری را به وجود آورده است، افزود: بارها به این نکته تاکید شده که مسئولان در وزارت صنعت ومعدن و سازمان غذا ودارو باید هرچه سریعتر این موضوع را تعیین تکلیف کنند زیرا اگر قرار است درخصوص ممنوعیت عرضه هرگونه داروی گیاهی و شیمیایی درعطاری‌ها تصمیم‌گیری شود باید متولی اصلی مشخص شده تا در برخورد با عطاری‌های متخلف هیچگونه اغماضی صورت نگیرد.

 

وی با بیان اینکه عرضه هرگونه داروی گیاهی و شیمیایی در عطاری ها خلاف قانون است، تصریح کرد: عطاری ها تنها مجازبه عرضه گیاهان دارویی بوده و یک فرد عطار حق تجویز داروی شیمیایی و گیاهی برای یک بیمار را ندارد، هرچند که درحال حاضر هیچ نظارتی براین موضوع وجود نداشته و دربسیاری شرایط دیده شده که حتی داروهایی مانند ترامادول در عطاری ها عرضه می شود.

 

قربانی با اشاره به اینکه باید مشخص شود که عطاری‌ها ازکدام منبع و چگونه این داروها را تهیه می‌کنند، افزود: متاسفانه مراکزی در کشور وجود دارد که به دلیل نبود نظارت کافی و کسب سود بیشتر داروها را دراختیار افراد عادی برای عرضه قرار می دهند؛ بنابراین بازهم باید به این نکته تاکید کرد که مسئولان باید به جای متهم کردن یکدیگر پاسخ دهند که یک فرد عطار چگونه می تواند داروهای گیاهی و شیمیایی را تهیه و دراختیار مردم قرار دهد.

 

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: ازاین رو عطاری‌ها تحت هیچ عنوانی حق فروش دارو را ندارند و مسئولان باید با این موضوع به شدت برخورد کنند، البته درصورت لزوم می توان از حضور مراجع قضایی نیز برای برخورد با متخلفان و فعالیت های غیرقانونی عطاری ها استفاده کرد.

 

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ رسول دیناروند رئیس سازمان غذا ودارو درخصوص تخلف برخی عطاری‌ها گفت: عطاری‌ها تحت هیچ عنوانی حق فروش دارو، چه شیمیایی و چه گیاهی را ندارند و تنها می‌توانند گیاهان دارویی و نه داروهای گیاهی را عرضه کنند، بنابراین در این حوزه قانون بسیار روشن است و اگر تخلفی صورت بگیرد به مراجع قضایی و تعزیراتی معرفی خواهند شد.

 

 

مطالب بیشتر؛

  • مسئولان مطبوعات استان را حمایت کنند. صدای گیلان - مدیر کل ارشاد اسلامی گیلان به برخی از مشکلات و موانع مطبوعات اشاره کرد وگفت: مطبوعات برای اینکه سر پا بمانند می‌بایست در آمد خوبی داشته باشند لذا مسئولان امر باید توجه داشته و حمایت‌های ویژه‌‎ای از این قشر […]
  • منافع ملي در سايه وحدت ملي جريان‌ها و افرادي كه در اين روزها مدام بر طبل اختلاف‌افكني‌ها و كينه‌ورزي‌ها مي‌كوبند را بايد ضرركننده‌ترين افراد و گروه‌ها دانست، چرا كه اگر بنا بود كه سودي از داغ كردن اين تنور روانه خزانه و جيب‌هاي‌شان شود تا به امروز بايد نماد و نمودي از آن را در اين سال‌هاي اخير مشاهده […]
  • سوت قطار گیلان سال ۹۵ شنیده می‌شود استاندار گیلان امروز در بازدید از راه آهن رشت-قزوین گفت: این راه آهن ۱۶۴کیلومتر است که ۱۲۰کیلومتر آن آماده ریل گذاری است.وی افزود؛ سوت قطار سال ۹۵ در گیلان شنیده […]
  • ۴۳۱عدد سکه درون شکم مرد هندی!/ عکس چیزهایی باورنکردنی که از شکم مرد هندی خارج شد!
  • کشورهایی که شرکت در انتخابات اجباری است. انتخابات ریاست جمهوری کشور برزیل به دور دوم کشیده شد. «دیلما روسف» رئیس جمهور کنونی برزیل با کسب 42 درصد آرا و «آسیو نیوس» دیگر نامزد انتخاباتی با 34 درصد آرا به دور دوم راه پیدا کردند تا مردم برزیل یک‌بار دیگر «مجبور» شوند برای انتخاب رئیس جمهور کشورشان رای دهند. انتخابات در برزیل در […]


عناوین ویژه