زمان بارگزاری این صفحه: 7:10 PM UTC

همایش ملی تالش شناسی گیلان میزبان ۱۷۵مقاله علمی است

دبیر علمی همایش ملی تالش شناسی از ارسال ۱۷۵مقاله داخلی و خارجی به دبیرخانه این همایش خبر داد.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

دبیر علمی همایش ملی تالش شناسی از ارسال ۱۷۵مقاله داخلی و خارجی به دبیرخانه این همایش خبر داد.

 

ولی جهانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، ضمن تقدیر از استقبال گسترده استادان، پژوهشگران، کارشناسان و دانشجویان سراسر کشور از نخستین همایش ملی تالش شناسی گفت : مقالات ارسال شده در زمینه های باستانشناسی، گردشگری، معماری، فرهنگ، آداب و رسوم، منابع طبیعی، تاریخ تالشان و … است.

 

وی با توجه به تصمیم شورای سیاست گذاری همایش، زمان برگزاری همایش ملی تالش شناسی،را دوم وسوم خردادماه عنوان ، و اظهار کرد : چهار مقاله از تعداد مقالات یادشده به زبانهای انگلیسی،روسی و ترکی است.

 

وی ادامه داد: با بررسی های صورت گرفته از سوی داوران، مقالات برتر برای ارایه شفاهی در روز همایش انتخاب شدند و این سخنرانان از ایران و کشورهای جمهوری آذربایجان و فرانسه هستند.

 

جهانی افزود : شناسایی تاریخ و فرهنگ تالش و معرفی هر چه بیشتر آن در سطح ملی، تبادل اطلاعات بین پژوهشگران، اساتید و محققان منطقه، جذب گردشگر و توریسم به منطقه ، ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای ساکنان بومی و محلی از اهداف برگزاری این همایش است.

 

وی اذعان کرد : منطقه تالش به لحاظ داشتن آثار باستانی، محوطه های پیش از اسلام و اسلامی، فرهنگ بومی و صنایع دستی بسیار حایز اهمیت است و برگزاری این قبیل همایش ها و جشنواره های بومی محلی به شناسایی هر چه بیشتر این منطقه به ایرانیان کمک می نماید.

 

جهانی، از برگزاری نخستین جشنواره بومی، محلی و نمایشگاهی از دستاوردهای پژوهشی و فرصت های سرمایه گذاری در مناطق تالش نشین ، نمایشگاهی از اشیای مکشوفه از حفریات باستان شناسی منطقه ،برپایی غرفه های صنایع دستی و همچنین کارگاه مرمت سفال در جوار این همایش خبر داد.

 

نام شهرستان تالش واقع در غرب گیلان ،از توالش مشتق شده تول به معنی گل و ش پسوند مکان یعنی گل خیز است که به مرور به تالش تبدیل شده است ؛ تاتها و تالشها ، ساکنان عمده این سرزمین دارای تاریخی کهن و استوار هستند که نقش عمده ای در پی ریزی ساختار فرهنگی گیلانیان داشته اند .

 

تالشیها اقوامی هستند که در تاریخ از آنان به نام کادوسها یا کاتوزیها نام برده شده و از زمان مادها در این منطقه ساکن شده اند ؛ زندگی قبیله ای آنان بین ارتفاعات و دره ها هم متناسب با فصل بوده ،که هم اکنون نیز تجانس قومی خود را حفظ کرده اند .

 

انسجام و اتحاد دو طیف مذهبی سنی و شیعه و مراودات و مناسبات خانوادگی آنان، گویای خون گرمی و فرهنگ متعالی مردمان این خطه است .

 

گویش تالشی در ناحیه جلگه ای و گالشی در ناحیه کوهپایه ای گیلان رواج دارد .

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه