زمان بارگزاری این صفحه: 12:08 PM UTC

همایش «پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر» در انزلی

مجرم بنامیم یا بیمار، معتاد خطابشان کنیم یا مبتلایان سومصرف مواد، اعتیاد به افیون قبل از تباهی کامل فرد ، حتما از او مجرم می سازد اما همچون هر ابتلای دیگری پیشگیری، موثر و راه گشاتر از هر درمان است.

به گزارش پایگاه خبری صدای گیلان و به نقل از ایرنا، به منظور تبیین راهکاری عملی سو مصرف مواد همایش یک روزه ‘پیشگیری از سو مصرف موادمخدر’ عصر چهارشنبه به همت بهزیستی و شورای فرهنگی مبارزه با مخدر شهرستان بندرانزلی در سالن خاتم الانبیا اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان برگزار شد.

معاون سیاسی اجتماعی فرماندار انزلی در این همایش ضمن واکاوی ابعاد تاریخی مساله تجارت و استعمال مواد مخدر با بررسی انگیزه استعمار پیر در ترویج قاچاق مواد مخدر گفت: از دیر باز تا کنون مساله موادمخدر راهی برای نفوذ و به سیطره آوردن کشور ها بوده است.

‘محمد حسین شاهکویی’ افزود: از دوره رواج استعمال مواد مخدر توسط انگلیس در دربار صفوی و سپس استعمال آزاد و عیان آن در چایخانه گرفته تا دوره پهلوی که وابستگان دربار خود از عوامل توزیع مواد بودند، گویای نیات پنهانی اجانب برای طرح ریزی نفوذ در کشورها و به زانو درآوردن نیروهای جوان و پویای این کشورها بوده است.

وی در ادامه بیان کرد: جهل، فقر، تربیت غلط ، کمبود های روحی و معنوی، حتی بهانه قرار دادن تفریح از دلایلی است که برخی جوانان را در دام اعتیاد گرفتار می سازد و در این مسیر نکته در خور اعتنا آن است که ابتلا به اعتیاد آغاز راهی است که علاوه بر تباهی فرد با سبب سازی جهت ارتکاب جرایمی چون دزدی و قتل به تباهی سایرین نیز می انجامد.

*توجه به تقویت زیر بنای فرهنگی

معاون سیاسی فرماندار انزلی و عضو شورای فرهنگی مبارزه با مواد مخدر این شهرستان در ادامه با تاکید بر اینکه باید دقیق و کارشناسانه با اراده ای جهادی برای مبارزه با سو مصرف مواد مخدر مبارزه شود گفت: به منظور پیشگیری که همیشه ارجح بر درمان است، نباید بگذاریم مسائل فرهنگی و ترویج آن تحت شعاع مسائل اقتصادی و در سایه قرار گیرد.

وی افزود: باید بطور مستمر مضرات سیگار و سایر مواد اعتیاد آور و افیونی به طرق مختلف و از رسانه های مختلف به نوجوانان و جوانان آموزش داده شود با افزایش آگاهی این قشر پیرامون مواد مخدر ، از رغبت آنها به امتحان کردن و گرفتار آمدن در دام این بلای خانمانسوز تا حد زیادی کاسته می شود چنانکه می دانیم تبلیغ برنده تر از سلاح است و باید با تبلیغ درست پیرامون موضوع اعتیاد ، به جنگ این معضل اجتماعی برویم.

شاهکویی در ادامه ضمن ارائه راهکارهایی برای پیشگیری ؛مواردی چون آرامش و تقویت روابطی عاطفی در خانواده ، ارزشگذاری به فرزندان ، سرمایه گذاری فرهنگی برای مبارزه با اعتیاد و اگاه سازی جامعه را ، بر شمرد و تاکید کرد: باید با تقویت باورها و داشته های مذهبی و فرهنگی وسوسه های دشمنان را در فریب قشر جوان و به دام اندازی آنها خنثی کنیم.

وی در پایان یاد و خاطره کلیه شهدای مبارزه با مواد مخدر را گرامی داشت.

*مواد مخدر بستر جرم و جنایت

فرمانده نیروی انتظامی بندرانزلی بعنوان دیگر سخنران این همایش استعمال و گرایش به مواد مخدر را بستر ساز ارتکاب جرم و جنایت عنوان کرد و گفت: بسیاری از سارقان ، برای تامین هزینه مواد به دزدی مبادرت می کنند.

سرهنگ پاسدار ‘هرمز عشقی’ در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: به رغم آنکه پلیس با حساسیت وظیفه خود را دنبال می کند اما برای مبارزه با مواد مخدر تنها نباید منتظر پلیس باشیم بلکه تمام احاد جامعه به فراخور مسوولیت و توان اجتماعی شان باید حساس بوده و موضوع را جدی تلقی کنند.

وی تصریح کرد: همانطور که بدن سالم نیازمند سلول سالم است ، جامعه سالم نیز از خانواده های سالم تشکیل می شود لذا باید نقش خانواده بیش از پیش جدی گرفته شود.

*مرکز گذری کاهش آسیب راهی برای کنترل معتادان پرخطر

مسوول آموزش ‘مرکز گذری کاهش آسیب’ (DIC) در سخنانی ضمن تبین اهداف ایجاد مراکز کاهش آسیب برای حاضران گفت: این مراکز از سال 1381 بدلیل آنکه 87 درصد مبتلایان به ایدز را معتادان تزریقی تشکیل میدادند ، در کشور احداث شد .

‘افشار حسینی’ افزود: مرکز گذری کاهش آسیب انزلی نیز هم زمان با هفته دولت، در سال جاری، فعالیت رسمی خود را آغاز کرد و تا کنون توانسته با خدمات رسانی به معتادان پرخطر مبتلابه هپاتیت و ایدز برای 150 معتاد تزریقی پرونده تشکیل دهد.

وی افزود: مرکز گذری کاهش آسیب بندرانزلی دو تیم سیار بازرسی دارد که به پاتوق ها و مناطق آلوده روزی دوبار سرکشی می کنند و توانسته اند حدود 70 معتاد تزریقی را نیز از طریق شناسایی و سرویس دهی کنند.

*تلاش بهزیستی بر توانمند سازی مبتلایان سومصرف مواد استوار است

رییس اداره بهزیستی بندر انزلی در حاشیه این مراسم در مصاحبه با خبرنگار ایرنا در خصوص هدف از برگزاری این همایش گفت: هدف بهزیستی کاهش آسیب اجتماعی و ارتقا سطح و توانمند سازی گروههای هدف است به همین منظور همایش های کارشناسی فرصتی برای تبادل نظر و تجمیع آرا برای ارائه هرچه بیشتر و بهتر خدمات است.

‘فرحناز غفاری فر’ در پاسخ به سوال ایرنا پیرامون خدمات حمایتی بهزیستی به افراد در حال ترک ، گفت: به مبتلایانی که هجده ماه پاک باشند ، بین 5تا 15 میلیون تومان وام تعلق می گیرد همچنین درصدی از هزینه مسکن نیز به آنها پرداخت می شود ضمن آنکه خانواده افراد در حال ترک نیز از مستمری و خدمات بهزیستی بهره مند می شوند.

به گزارش ایرنا بندر انزلی ، شش مرکز سم زدایی و بازتوانی برای مبتلایان به سومصرف مواد داشته و 2 مرکز شبانه روزی ترک اعتیاد نیز در این شهرستان فعالند . اداره بهزیستی شهرستان انزلی بر فعالیت کلیه این مراکز نظارت داشته ضمن آنکه گروه های NA و ‘هم یار’ نیز در بحث گسترش آموزش ، پیشگیری از سو مصرف مواد و بهبودی در راستای فعالیت های آموزشی با بهزیستی همکاری دارند.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ،


عناوین ویژه