زمان بارگزاری این صفحه: 9:18 PM UTC

واکنش آیت الله جنتی به ایده انتخاباتی روحانی

دبیر شورای نگهبان از تلاش هایی برای سیاسی کردن انتخابات مجلس خبرگان خبر داد که نگران کننده است.

 پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

آیت الله احمد جنتی که به مناسبت سالروز شورای نگهبان مهمان گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما بود گفت: گزارش هایی درباره انتخابات خبرگان به ما می رسد که برایمان ایجاد نگرانی کرده که برخی می خواهند رنگ سیاسی به این انتخابات بدهند. در حالیکه مجلس خبرگان نباید سیاسی باشد، چون اعضای آن باید رهبری را انتخاب کنند و ببینند که رهبر موجود شرایط ذکر شده در قانون را دارد یا نه.

 

او در پاسخ به سوالی درباره نحوه تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان نیز گفت: معیار ما برای سنجش صلاحیت نامزدها در انتخابات خبرگان و مجلس مشخص است. نامزدهای خبرگان که باید آزمونی را بگذرانند وباید در این امتحان دقت کنند و جدی بگیرند.

 

اهم سخنان وی از این قرار است:

{درباره استانی شدن انتخابات} اغلب نمایندگان با این طرح مخالف بودند، دولت هم مخالف بود. مجمع تشخیص مصلحت هم این مصوبه را تایید نکرد. چون اشکالات مختلفی داشت و تفرقه ایجاد می کرد. شورای نگهبان تا کنون دو سه بار این طرح را رد کرده است. چون ما نیازمند حضور گسترده مردم در انتخابات هستیم ولی با این طرح، مشارکت به حداقل می رسید. البته محدودی از اعضای شورای نگهبان با این طرح موافق بودند. آقای لاریجانی در این باره با من حرفی نزدند. اگر چه با آقا در این باره صحبت شده بود اما بنایشان این بود که در این باره نظری ندهند.

 

بنای ما بر علنی شدن مشروح مذاکرات شورای نگهبان نیست. چون به صلاح نیست برخی مسائل علنی شود. مثلا در مورد انتخابات درباره برخی اشخاص صحبت می شود و ادله ای درباره صلاحیت وی و عدم التزام عملی اش به اسلام و ولایت فقیه مطرح می شود. این مسائل با آبروی اشخاص سروکار دارد و به صلاح نیست که عنوان شود. ما حتی در مجامع خصوصی هم می گوییم که این موارد محرمانه است و نباید علنی شود.

 

شورای نگهبان سخنگو ندارد و چهارشنبه آینده جلسه هیات رئیسه برگزار می شود و سخنگو انتخاب می شود. البته در دستور جلسه دیروز بود اما چون میزبان وزیر کشور و معاونانشان درباره الکترونیکی کردن انتخابات بودیم، نشد درباره سخنگو تصمیم گیری کنیم.

 

مقدمات الکترونیکی شدن انتخابات فراهم نیست تا نظارت کامل بر سالم بودن انتخابات فراهم شود. آرا به سلامت کامل به صندوق ها برود و شمارش شود.

 

گفته اند صندوق های رای باید شفاف باشد. حرفی نیست اما چطور شفاف باشد و آرا خوانده نشود؟ اگر صندوق ها شیشه ای باشند، آرا خوانده می شود و این برخلاف قوانین است که آرا باید مخفی باشد. باید فکری بکنیم که شیشه ای نباشد ولی شفاف هم باشد تا نگویند قبل از رای گیری، آرایی در صندوق ریخته شده بوده.

 

{در پاسخ به اینکه مگر می شود، از قبل در صندوق ها رای انداخت؟} هرچیزی ممکن است ولی من چنین چیزی سراغ ندارم.

 

شورای نگهبان در انتخابات مجلس، خلاف قانون عمل نمی کند. برخی می گویند ما باید با روابط عمل کنیم و سفارش پذیر باشیم اما ما همیشه گفته ایم دوستی هایمان سرجای خودش و قانون هم جای خودش. اگر کسی شرایط را داشته باشد، قبول می کنیم و اگر شرایط را نداشته باشد، رد صلاحیتش می کنیم.

 

مذاکرات هسته ای آنقدر پیچیده و بخش هایی از آن محرمانه بود که حتی برخی کارشناسان هم از آن سر در نمی آوردند. من در این باره اظهار نظر نمی کنم چون کارشناس هسته ای نیستم. باید کارشناسان در این باره نظر بدهند. ما حمل بر صحت می کنیم بویژه که رهبری از آنها حمایت کرده اند.(جمهوریت)

مطالب بیشتر؛


عناوین ویژه