زمان بارگزاری این صفحه: 9:22 PM UTC

وجود 9 ميليون و 700 هزار بي‌سواد مطلق در كشور/سقوط 4 پله ای باسوادی در گیلان.

استان گیلان با 81 هزار بی‌سواد و کم سواد در جایگاه هشتم قرار گرفته است که فقط 38 هزار نفر بی‌سواد زیر 50 سال در گیلان داریم؛ در ابتدای انقلاب اسلامی گیلان رتبه چهارم باسوادی را در کشور داشت در حالیکه اکنون به رتبه هشتم رسیده است.

به گزارش صدای گیلان ،معاون آموزش سازمان نهضت سوادآموزی کشور با بیان اینکه چهار میلیون دانش‌آموز در کشور وجود دارد که اولیای آنها کم سواد یا بی سواد هستند، گفت: هزینه‌ای که بابت بی سوادی در کشور می‌پردازند بسیار بالا است و خانواده ها باید به سوی باسوادی بروند تا تعلیم و تربیت آموزش و پرورش بر روی دانش‌آموزان تاثیرگذار باشد.

مهدی‎‌زاده با بیان اینکه 9 میلیون و 700 هزار نفر در کشور بی سواد مطلق وجود دارد، تصریح کرد: سه میلیون و 450 نفر از تعداد مذکور سنشان زیر 50 سال است.

وی با بیان اینکه تحصیل‌کرده‌های جامعه، کشاورزی را رها کرده‌اند، افزود: تولید کشور در دست بی‌سوادان است.

وجود 642 هزار كودك بي‌سواد مطلق و كم سواد در كشور.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته یک آمار از ثبت اسناد به دست آوردند که 642 هزار کودک 6 تا 15 ساله در هیچ یک از مدارس کشور ثبت نام نکرده‌اند و کم سواد یا بی سواد مطلق هستند.

معاون آموزش سازمان نهضت سوادآموزی کشور با بیان اینکه 70 درصد از تعداد مذکور پدر یا مادر و یا هر دو آنها بی سواد هستند، اظهار کرد:طبق بررسی و آمارگیری، سال گذشته 69 هزار کودک در مقطع ابتدایی به مدرسه می‌رفتند که امسال در هیچ مدرسه ای ثبت نام نکرده اند.

مهدی زاده با بیان اینکه از این تعداد یک هزار و 367 نفر متعلق به گیلان است، افزود: از این تعداد 35 نفر اهل فومن هستند.

وی با بیان اینکه 40 مدرسه در سطح کشور با یک دانش‌آموز اداره می‌شود، گفت: امروزه علت بی سوادی و کم سوادی نبود مدرسه، کتاب و یا دبیر خوب نیست.

معاون آموزش سازمان نهضت سوادآموزی کشور با بیان اینکه شهر فومن که پنج هزار دانشجو دارد حقش این نیست که چهار هزار بی سواد داشته باشد، تصریح کرد: شهری که به نام آیت الله بهجت و عالمان ربانی شناخته شده است نباید این میزان بی سواد داشته باشد.

وی با بيان اينكه مشكل ما مالي نيست بلكه حمايتي است چراكه انتظار داريم دستگاه‌ها ورود كنند، گفت: براي آموزش هر بي‌سواد 600 هزار تومان هزينه مي‌شود که در صورت حمایت مسئولان فومن برای باسواد کردن همه بی سوادان این شهرستان در امسال، سرانه آن پرداخت می‌شود.

مهدی زاده با بیان اینکه از نظر با سوادی در بین 185 کشور دنیا، ایران دارای رتبه 110 است، خاطرنشان کرد: متوسط سال‌های تحصیل در کشور ما هشت می باشد که در ترکیه که همسایه ایران است 11 ماه است.

معاون آموزشي نهضت سوادآموزي كشور با بیان اینکه در بخش كشاورزي 80 درصد بهره‌وران ما بي‌سواد هستند، گفت: همچنين طبق آماري كه كميته امداد از خانواده‌هاي تحت پوشش در مناطق محروم ارائه كرده است،‌ از 502 هزار خانواده در مناطق محروم 405 هزار نفرشان داراي والدين بي‌سواد هستند.

وی با بیان اینکه بسیاری از گرفتاری‌ها و مشکلات کشور ما به بی سوادی و کم سوادی مردم بر می‌گردد، اظهار کرد: 11میلیون نفر از باسوادان کشورمان جز دانش‌آموزان سطح تحصیلاتشان تا کلاس پنجم ابتدایی است.

معاون آموزش سازمان نهضت سوادآموزی کشور با بیان اینکه اسامی همه بی سوادان کشور را در بانک اطلاعاتی این نهاد دارند، افزود: متاسفانه آدرس این افراد را ندارند و تعدادی را از طریق فرزندانشان پیدا کرده اند و ما بقی باید با همکاری ادارات و نهادهای مختلف پیدا شود.

مهدی زاده از اجرای طرح پالایش بیسوادی در کشور خبر داد و گفت: این طرح به منظور به صفر رساندن بیسوادی در کشور اجرا می شود./شبستان.

همچنین بنابر گزارش ایسنا ؛ مهدیزاده،‌  در شورای آموزش و پرورش استان که در سالن شهید انصاری استانداری برگزار شد، نیز گفت : استان گیلان با 81 هزار بی‌سواد و کم سواد در جایگاه هشتم قرار گرفته است که فقط 38 هزار نفر بی‌سواد زیر 50 سال در گیلان داریم؛ در ابتدای انقلاب اسلامی گیلان رتبه چهارم باسوادی را در کشور داشت در حالیکه اکنون به رتبه هشتم رسیده است.

مهدیزاده افزود : عده‌ای وجود دارند که متاسفانه منابع بیت‌المال را پمپاژ می‌کنند و بورس دکترا می‌گیرند و عده‌ای هم از حقوق و امکانات اولیه برخوردار نیستند،‌ امروز این بی سوادان باقی مانده،‌ زخم خورده‌اند یا مردود شده‌اند که انگیزه برای ادامه ندارند.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ،


عناوین ویژه