زمان بارگزاری این صفحه: 2:01 AM UTC

وزارت کشور در مورد شهردار منتخب رشت تصمیم می‌گیرد/ فرمانداری دخالتی ندارد

فرماندار رشت با اشاره به استفاده شورای این شهر از تبصره ماده ۱۰ شرایط احراز شهردار ، گفت: تصمیم‌گیری در این حوزه در حیطه‌ وظایف قانونی وزارت کشور است و ما در این زمینه بر اساس قانون حرفی نداریم و به جای وزیر نمی‌توانیم تصمیم بگیریم.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان ، سیدعیسی مهدوی با بیان اینکه نامه درخواست فرمانداری رشت برای اصلاح مصوبه انتخاب شهردار این شهر به شورا ارسال شده است، اظهار داشت: مقررات و آیین‌نامه‌های انتخاب شهردار رشت از لحاظ شکلی باید به درستی رعایت شده و مصوبه شورا اصلاح شود.

وی با بیان اینکه بررسی شرایط احراز کاندیداهای شهرداری بر عهده شورا است، افزود: استفاده از تبصره‌ها در حیطه وزارت کشور بوده و در تهران بررسی می‌شود و فرمانداری در این زمین دخالتی ندارد.

فرماندار رشت با اشاره به اینکه بیش از 20برگ پرینت از نحوه انتخاب شهرداران شهرهای مختلف از جمله تهران را تهیه و بررسی کردم، گفت: نامه درخواست اصلاح مصوبه انتخاب شهردار رشت توسط مشاوران و متخصصان این حوزه و دیگران نوشته شد و بنده این نامه را خواندم و امضا کردم.

مهدوی با بیان اینکه با حضور فرهاد کرمی مدیرکل شهری استانداری گیلان به بیش از 10 جا زنگ زدیم و در مورد مصوبه شورا سئوال کردیم، سایت‌ها را بررسی کردیم و همه شیوه رأی گیری را درست نمی‌دانستند، تصریح کرد: اعضای شورا دوستان ما هستند و بنده تمام تلاشم را کردم که حقی از احدی ضایع نشود.

وی با بیان اینکه توجهی به گذشته و انتخاب خلیلی شهردار سابق رشت به همین نحوی که امروز صورت گرفته ندارم، تصریح کرد: درست است، ولی من با گذشته کاری ندارم و این مسئله که خلیلی شهردار رشت به این ترتیب رأی آورد و شهردار شد را می‌دانم.

فرماندار رشت با بیان اینکه به دنبال بهانه‌ای بودیم که مصوبه انتخاب شهردار را تأیید کنیم، گفت: بررسی‌‌هایمان نتیجه‌ای نداد و نامه اصلاح صورتجلسه به شورای رشت ارسال شد.

مهدوی با تأکید بر اینکه اگر شورا در انتخابش اصرار کند و مصوبه تغییر و اصلاح شود ما مصوبه شورا را به هیئت حل اختلاف ارسال می‌کنیم، گفت: تابع نظر شورای حل اختلاف هستیم و امیدواریم به زودی شهردار رشت منصوب شود و هیچ بحثی به جز اجرای قانون نداریم.

وی با بیان اینکه اعضای شورا از دوستان ما هستند و به آنها ارادت دارم، افزود: به دنبال تضعیف جایگاه شورا نبوده و نیستیم و معتقدم عمل به قانون بد بهتر از دوقانونی بوده و تعامل فرمانداری با شورا بر اساس قانون است.

فرماندار رشت خاطرنشان کرد: احراز صلاحیت تحصیلی و سایر موارد شهردار منتخب در حیطه وظایف فرمانداری نبوده و نیست و بر اساس قانون در مرحله بعدی قرار دارد و توسط وزارت کشور بررسی می‌شود.

وی با اشاره به استفاده شورا از تبصره ماده 10 در مورد شرایط احراز شهردار منتخب، گفت: تصمیم‌گیری در این حوزه در حیطه‌ وظایف قانونی وزارت کشور است و ما در این زمینه بر اساس قانون حرفی نداریم و به جای وزیر کشور ما نمی‌توانیم تصمیم بگیریم و شرایط شکلی توسط شورا بررسی می‌شود.تسنیم

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه