زمان بارگزاری این صفحه: 1:01 PM UTC

پادشاه عربستان درگذشت/ اولین پیام پادشاه جدید

شاهزاده «سلمان بن عبدالعزیز آل سعود» ولیعهد عربستان در پی درگذشت ملک عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه این کشور شد.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان/ به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، تلویزیون رسمی عربستان صبح امروز-جمعه-اعلام کرد که ملک عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه این کشور درگذشت.

این تلویزیون اعلام کرد که شاهزاده «سلمان بن عبدالعزیز آل سعود» ولیعهد عربستان در پی درگذشت ملک عبدالله، پادشاه این کشور شد.

در همین حال، ملک سلمان،شاهزاده «مقرن بن عبدالعزیز آل سعود» را به عنوان ولیعهد انتخاب کرده و خواستار بیعت با وی شد.

در بیانیه دیوان پادشاهی عربستان که توسط تلویزیون رسمی این کشور منتشر شد، آمده است که ملک عبدالله بن عبدالعزیز ساعت یک صبح امروز به وقت عربستان درگذشت.

در این بیانیه آمده است که مراسم تشییع جنازه و نماز بر جنازه ملک عبدالله بن عبدالعزیز امروز جمعه پس از نماز عصر در مسجد «الامام ترکی بن عبدالله» برگزار می‌شود.

در ادامه این بیانیه آمده است که خاندان حاکم بر عربستان با شاهزاده سلمان بن عبدالعزیز آل سعود به عنوان پادشاه عربستان و شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز آل سعود به عنوان ولیعهد بیعت کردند.

در بیانیه دیوان پادشاهی عربستان همچنین آمده است که بیعت شهروندان عربستانی با ملک سلمان و شاهزاده مقرن ولیعهد وی امروز جمعه پس از نماز عشاء در کاخ «الحکم» در ریاض آغاز می‌شود.

در همین حال، اردن در پی درگذشت پادشاه عربستان ۴۰ روز عزای عمومی اعلام کرد.

«عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر نیز سفر خود به سوئیس را نیمه کار گذاشت و برای شرکت در تشییع جنازه ملک عبدالله به عربستان می‌رود.

 

اولین پیام پادشاه جدید عربستان

پادشاه جدید عربستان

پادشاه جدید عربستان در اولین سخنرانی خود پس از مرگ ملک عبدالله که به نوعی سخنرانی به قدرت رسیدن وی محسوب می‌شود، تاکید کرد که راه پادشاهان پیشین خود را ادامه می‌دهد و از مسائل مربوط به جهان اسلام و جهان عرب حمایت می‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه جدید عربستان در این سخنرانی که به نظر پیشتر ضبط شده بود، با تسلیت به ملت‌های مسلمان و عربی از اقدامات پادشاه متوفی این کشور تقدیر کرد.

وی متعهد شد که راه پادشاهان پیشین خود از جمله ملک عبدالله را دامه دهد و گفت: به یاری خداوند روشی را که از زمان تاسیس عربستان سعودی به و سیله عبد العزیز در پیش گرفته شده را ادامه می‌دهم و از خداوند می‌خواهم در این راه مرا یاری کند.

سلمان بن عبدالعزیز در ادامه از خداوند خواست تا وی را در اداره کشور در شرایط کنونی یاری دهد و تاکید کرد: مسائل مربوط به امت اسلامی و عربی را در اولویت کارهای خود قرار می‌دهد.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ،


عناوین ویژه