زمان بارگزاری این صفحه: 6:10 PM UTC

پشت‌پرده روزهاي منتهي به استيضاح فرجي‌دانا

سايت «الف» با اين عنوان نوشت: هفته گذشته مجلس شوراي اسلامي با استيضاح فرجي‌دانا، اعتماد خود را از وزير علوم پس گرفت. در ماه‌ها، هفته‌ها و روزهاي منتهي به موعد استيضاح، اتفاقات بسياري افتاد كه بخشي از آن همچنان ناگفته مي‌ماند. همچنين برخي از اتفاقاتي كه پشت صحنه استيضاح افتاد قابل توجه است كه صرفا […]

سايت «الف» با اين عنوان نوشت: هفته گذشته مجلس شوراي اسلامي با استيضاح فرجي‌دانا، اعتماد خود را از وزير علوم پس گرفت. در ماه‌ها، هفته‌ها و روزهاي منتهي به موعد استيضاح، اتفاقات بسياري افتاد كه بخشي از آن همچنان ناگفته مي‌ماند. همچنين برخي از اتفاقاتي كه پشت صحنه استيضاح افتاد قابل توجه است كه صرفا سربسته مي‌توان به برخي موارد آن اشاره كرد. يكشنبه ?? مرداد عليرضا زاكاني و زارعي در تماس‌هاي مكرر با كاظم جلالي بر برگزاري يك جلسه مشترك با هيات رييسه فراكسيون رهروان تاكيد مي‌كنند كه مقرر مي‌شود اين جلسه در منزل زاكاني برگزار شود كه به دليل عدم پاسخگويي جلالي اين جلسه تا روز سه‌شنبه برگزار نمي‌شود. صبح سه‌شنبه ?? مرداد، جلالي با زاكاني مواجه مي‌شود و وعده مي‌دهد كه ظهر جلسه‌يي با حضور هيات رييسه اين فراكسيون و برخي از افراد شاخص استيضاح برگزار شود كه در اين جلسه حدادعادل نيز شركت مي‌كند.

سيد محمد خاتمي درحال دريافت دكتراي افتخاري از رضا فرجي دانا رييس وقت دانشگاه تهران در سال 84مهر

سيد محمد خاتمي درحال دريافت دكتراي افتخاري از
رضا فرجي دانا رييس وقت دانشگاه تهران در سال 84مهر

در اين جلسه هشت نفر از هيات رييسه فراكسيون رهروان و هفت نفر از استيضاح‌كنندگان حضور مي‌يابند كه تا روز چهارشنبه به جلسه ?+? معروف مي‌شود. ليكن در اين جلسه فقط استيضاح‌كنندگان سخن مي‌گويند و هيات رييسه رهروان از هرگونه اظهارنظر سلبي يا ايجابي خودداري مي‌كند و حتي سعي مي‌كنند به كمترين سوال اكتفا كنند. اين جلسه نيز در تالار آيينه مجلس برگزار شده است. دوشنبه ?? مرداد، دكتر علي لاريجاني به استيضاح‌كنندگان پيغام مي‌دهد كه فرجي‌دانا پذيرفته دو معاون و مشاور خود را عزل كند و لذا استيضاح را منتفي كنند. در پاسخ به رويكردهاي فرجي‌دانا اشاره مي‌شود كه بايد رويكردهاي وي در همه انتصابات و رشد علمي آموزش عالي، اصلاح مي‌شد. سه‌شنبه‌شب آخرين جلسه داخلي استيضاح كنندگان برگزار مي‌شود كه در آن يك فرآيند براي استيضاح طراحي مي‌شود و موارد مخالفت با ادامه صدارت فرجي دانا بر وزارت علوم در ? بند آماده مي‌شود و تقسيم كاري كه كدام نماينده در چه مورد يا مواردي صحبت كند انجام مي‌شود. با فيلم مورد نظر نوباوه براي پخش در مجلس مخالفت مي‌شود ليكن وي اظهار مي‌دارد كه با فوت و فن‌هاي رسانه‌يي آشناست و لذا پخش فيلم و توضيحاتش، توفاني در ميان نمايندگان، به وجود خواهد آورد. در اين جلسه تاكيد مي‌شود كه در نهايت احترام با وزير علوم سخن گفته شود، همچنين در مقابل اهانت روزهاي گذشته و اهانت‌هاي احتمالي، كسي حق ندارد از كوره در رود. بايد از التهاب و دعوا به‌شدت خودداري شود و در نهايت آرامش، استيضاح انجام شود. با پايان اظهارات موافقان و مخالفان استيضاح و سخنان وزير علوم و ابراز دكتر لاريجاني مبني بر حكميت و در فاصله راي‌گيري يك مقام عاليرتبه اجرايي در تماس با يك معاونت پارلماني از چند و چون فضا براي راي‌گيري سوال مي‌كند كه معاون پارلماني از سنگ تمام خوب و عالي رييس مجلس براي فرجي‌دانا خبر مي‌دهد ليكن بعد از اعلام نتايج راي‌گيري، مسوول عاليرتبه اجرايي لحظاتي در شوك عدم اعتماد به فرجي‌دانا سكوت مي‌كند.
منبع:روزنامه اعتماد

مطالب بیشتر؛


عناوین ویژه