زمان بارگزاری این صفحه: 12:53 PM UTC

پیاده روی ظریف و کری در خیابان‌های ژنو/ کری چهره گیجی داشت در حالی که ظریف لبخند بر لب داشت/ عکس

جان کری و محمدجواد ظریف عصر روز چهارشنبه برای تنفسی کوتاه مذاکرات را ترک و دقایقی در خیابان‌های ژنو قدم زدند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان ، رسانه‌های مختلف خبری و تعدادی از خبرنگاران حاضر در ژنو که به منظور پوشش اخبار مذاکرات میان وزیران خارجه ایران و آمریکا در محل مذاکرات حاضر هستند، در صفحات اجتماعی خود و رسانه‌هایشان با انتشار عکس و خبر گزارش دادند که ظریف و کری عصر روز چهارشنبه برای تنفسی کوتاه به خیابان‌های ژنو آمدند و دقایقی قدم‌زنان گفت‌وگو کردند.

این پیاده روی دیپلماتیک و سیاسی دو وزیر با حضور برخی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، محافظان و خبرنگاران و رسانه‌های مختلف حاضر در محل همراه بود.

این برای اولین بار است که دو وزیران خارجه در بیش از یک سال اخیر در انظار عمومی حاضر می‌شوند که با توجه به روابط سیاسی دو کشور امری قابل توجه و بدیع محسوب می‌شود.

نکته قابل توجه در عکس‌های منتشر شده از این پیاده روی غیر رسمی و در عین حال حساس و سیاسی، غالب بودن زبان بدن و دیپلماتیک میان دو وزیر است که می‌تواند نشان‌دهنده دوری و سخت بودن مواضع دو طرف از یکدیگر در مذاکرات هسته‌ای باشد که هم‌چنان ادامه دارد.

مذاکرات دو جانبه هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و آمریکا در چارچوب مذاکرات هسته‌ای و درحالی که فضای گفت‌وگوها با تهدید تحریم‌های بیشتر از سوی آمریکا و کنگره جدید رو به روست انجام می‌شود./ایسنا

1421255613312_B7U0D2AIUAAS9OR 1421255873115_B7U0D2CIUAIvdR5 1421264035052_1 (2) 1421264035411_1 1421264035739_1 (1) (1)
روزنامه نگار آمریکایی: اگر در روزهای آتی هیاتی از ایران به کاخ سفید بیاید تعجب نکنید!

یک روزنامه نگار آمریکایی منتقد دولت اوباما در مقاله ای می نویسد ، دولت اوباما و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به شدت برای دست یابی به یک توافق هسته ای با ایران پیش از اقدام احتمالی کنگره علیه توافق هسته ای، عجله دارند و این مساله را ایرانی ها به خوبی می دانند.روزنامه نگار آمریکایی: اگر در روزهای آتی هیاتی از ایران به کاخ سفید بیاید تعجب نکنید!

به گزارش عصر ایران ” تاد وود ” روزنامه نگار آمریکایی که در نشریات نیویورک پست و مسکو تایمز مطلب می نویسد با اشاره به دیدار روز گذشته جان کری و محمد جواد ظریف وزرای امور خارجه آمریکا و ایران در ژنو، در مطلبی در وب سایت ” وسترن ژورنالیسم” می نویسد: نگرانی من از این است که ایران از عجله آمریکا برای رسیدن به یک توافق هسته ای استفاده کند. دولت اوباما به هر قیمتی می خواهد به یک توافق هسته ای با ایران دست یابد.

این روزنامه نگار آمریکایی می نویسد :” فقط کافی است به عکس ها و فیلم دیدار ظریف و کری در ژنو نگاه کنید. کری چهره گیجی داشت در حالی که ظریف لبخند بر لب داشت.”

او می افزاید:”البته که باید ظریف لبخند می زد چون او به خوبی می داند ایران از اوباما عبور کرده است و دولت آمریکا به هر قیمتی می خواهد حتی پیش از نطق سالانه اوباما در کنگره به یک توافق هسته ای با ایران دست یابد.”

روزنامه نگار آمریکایی: اگر در روزهای آتی هیاتی از ایران به کاخ سفید بیاید تعجب نکنید!

وود می افزاید:” ظریف به خوبی می داند همه زحمتی که او باید بکشد گذاشتن یک امضا پای یک توافق هسته ای جامع با آمریکا است. حتی اگر ایرانی ها ملزم نباشند چارچوب توافق جدید را رعایت کنند و با این توافق آمریکا مجبور است تحریم های ایران را کاهش دهد، چون این چیزی است که به نظر می رسد دولت اوباما به آن نیاز دارد.

425611_733

وود می افزاید:” مشکل اصلی اوباما و کری کنگره جدید آمریکا تحت تسلط جمهوریخواهان است… کنگره تحت تسلط جمهوریخواهان می خواهد با تصویب یک قانون تحریم های جدیدی علیه ایران در صورت نقض اصول توافق جامع هسته ای با آمریکا تصویب کند در حالی که اوباما تنها به اعلام یک توافق هسته ای با ایران به هر قیمتی نیاز دارد. کاخ سفید و کنگره جدید بر سر امضای زودتر توافق یا تصویب هر چه سریع تر طرح تحریم ایران مسابقه گذاشته اند و دولت آمریکا معتقد است تصویب هر نوع طرح تحریمی جدید بر خلاف سیاست دولت آمریکا در مذاکرات است…. کاخ سفید می خواهد زودتر از آن که کنگره دست به کار شود توافق جامع با ایران حاصل شود… سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه در سخنانی حتی کنگره را تهدید کرد در صورت تصویب طرح جدید تحریم ایران این اقدام بر خلاف طرح اقدام مشترک (توافقنامه مقدماتی ژنو = نوامبر 2013) است و ممکن است ایران را از مسیر عمل به تعهداتش در چارچوب توافق مقدماتی ژنو بازدارد.

تاد وود در خاتمه می نویسد:” با این وصف می توانیم همین روزها انتظار دعوت از هیاتی ایرانی از سوی اوباما و کری به کاخ سفید برای اعلام توافق جامع هسته ای با ایران را داشته باشیم.

 

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ،


عناوین ویژه