زمان بارگزاری این صفحه: 3:54 PM UTC

پیامدهای عدم کنترل خشم کودک آزاری و همسرآزاری است

صدای گیلان – معاون ساماندهی امور جوانان در مراسم افتتاح نخستین مرکز پیشگیری و کنترل خشم کشور با تاکید بر اینکه کودک آزاری و همسر آزاری از پیامدهای عدم کنترل خشم است، گفت: وضعیت ما در زمینه خشونت و پرخاشگری خوب نیست.

صدای گیلان به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، دکتر محمود گلزاری با بیان این مطلب افزود: در بررسی آسیب های اجتماعی دو عامل تعداد زیاد آمار آسیب و میزان سرایت پیامد منفی آن مورد توجه است. براین اساس، سه آسیب اجتماعی بزرگ کشور، اعتیاد، خشونت و طلاق است که با هم ارتباط نزدیک دارند.

وی ملت ایران را اهل مدارا، تحمل، عفو، بخشش، صمیمت و مهربانی دانست و اظهار داشت: در فرهنگ ما از دیرباز این خصوصیات وجود داشت اما باید دید چه بر سر کشور آمده که نزاع خیابانی و دشنام زیاد شده و رفتار ما در خانه که باید کانون مودت و رحمت باشد تبدیل به کودک آزاری و همسرآزاری می شود.

گلزاری تصریح کرد: مسئله ای که بیش از 50 سال دغدغه ما بوده امروز تحقق یافت و نخستین مرکز پیشگیری و کنترل خشم امروز فعالیت خود را رسما آغاز می کند.

وی افزود: خشم هیجانی طبیعی در نهاد فرد است که برای حفظ خودمان به موقع از آن استفاده می کنیم. خشم بد نیست اما وقتی خشم در دست عقل قرار نمی گیرد و عقل اسیر خشم می شود بحران های بزرگی در کشور و دنیا ایجاد می شود.

معاون ساماندهی امور جوانان با اشاره به سخنان رئیس جمهور در سازمان ملل گفت: دکتر روحانی شعار جهان عاری از خشونت را مطرح کردند. ما مسلمانان مدعی صلح و آرامش و مهربانی هستیم و کشور ما نیز شیعه و تابع امام علی(ع) است که اهل بخشش و عفو بودند. امروز سعی دارند در دنیا با نمایش داعش و وقایع خشونت آمیز دیگر چهره اسلام را بد نشان دهند اما ما نیز باید مهربانی و عفو و بخشش را به عنوان چهره واقعی اسلام نشان دهیم.

گلزاری در خصوص وظایف مراکز پیشگیری و کنترل خشم نیز گفت: این مراکز 6 فعالیت اصلی دارند که شامل مشاوره های فردی و روان درمانی برای اشخاصی که خودشان مراجعه می کنند یا از سوی مراجع مختلف ارجاع داده می شوند. مانند کلانتری ها، مدارس و خانه های سلامت، کارگاه های آموزش گروهی و تربیت متخصصین به همراه صدور گواهینامه برای شرکت کنندگان، آموزش های عمومی و دوره های آموزشی ویژه خانواده ها و افراد عادی، آموزش های عمومی خارج از مرکز ویژه مدارس و مراکز مختلف، مطالعه و بررسی منطقه ای با کمک اداره مطالعات شهرداری و وزارت ورزش و جوانان که عوامل خشم مناطق را مطالعه و بررسی می کنند و تهیه منابع و جزوات و فیلم های آموزشی است.

وی افزود: مراکز پیشگیری و کنترل خشم در آینده نزدیک، در مناطق دیگر تهران و استان های البرز، اصفهان، رشت، مشهد و شیراز افتتاح می شوند.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ،


عناوین ویژه