زمان بارگزاری این صفحه: 9:53 AM UTC

چرا نمایندگان مجلس نگران رد صلاحیت شده‌‏اند؟

مجلس دهم – صدای گیلان؛ اینکه نمایندگان احتمالا چه کارنامه‏‌ای از خود در ۴ سال مجلس نهم بر جای گذارده‌‏اند که نگران رد صلاحیت خویش شده‏‌اند، معلوم نیست. تنها موضوع مشخص نگرانی عمیق آنها از رد شدن این صلاحیت است.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

مجلس اصولگرای نهم با تصویب طرحی جدید در جلسه روز سه‌شنبه بیش از گذشته روشن کرد که تا چه حد نگران حفظ ترکیب فعلی در بهارستان است. نمایندگان مجلس در این روز به طرحی دو‌فوریتی رای دادند که صلاحیت آنها را برای انتخابات مجلس دهم استمرار می‌‏بخشد. با این طرح نمایندگان فعلی نیازی به گذر از راهروهای پر پیچ و خم بررسی و تائید صلاحیت ندارند.

 
به گزارش خرداد؛ روز سه‌شنبه نمایندگان با رای مثبت خود طرحی را به تصویب رساندند که بر اساس آن در صورت ثبت‌نام نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی برای دوره بعد صلاحیت آنان برای نمایندگان به مجلس استمرار می‌یابد مگر آنکه شورای نگهبان در جلسه رسمی خود تا ۱۵ روز قبل از شروع تبلیغات انتخاباتی به استناد اسناد و مدارک معتبر عدم احراز را اعلام کند. بر این اساس سایر عوامل اجرایی یا نظارتی حق اظهارنظر درخصوص صلاحیت افراد مذکور را ندارند.

 
این مصوبه در کنار طرح استانی‌شدن انتخابات پرده از قسمت دیگری از نگرانی‏‌های اصولگرایان برای انتخابات مجلس دهم برمی‏‌دارد. به عبارتی اگر استانی‌شدن انتخابات راهکار ضمنی اصولگرایان برای غلبه بر حریف در کسب آرا باشد، مصوبه جدید بیان‌کننده نگرانی این طی از احتمال ردصلاحیت‏‌هایی در انتخابات است. حالا با این دو مصوبه می‏‌توان برداشت دقیق‏تری از نگرانی‏‌های اصولگرایان و مخالفان دولت برای انتخابات مجلس دهم داشت.
استانی‌شدن؛ گذر از پیچ عدم محبوبیت

استانی‌شدن انتخابات به‌زعم بسیاری عملا یک رانت خودساخته برای نمایندگان فعلی مجلس است تا با استفاده از شهرتی که توانسته‌‏اند طی ۴ سال اخیر در مناطق برای خود دست و پا کنند، عملا چند قدم از رقبای سیاسی خویش پیشی بگیرند. بر اساس این مصوبه هر نامزدی برای راهیابی به مجلس دهم نیازمند کسب درصدی از آرای استانی نیز می‏‌باشد و همین هم راه را برای نامزدها و چهره‌‏های تازه به میدان آمده در مقابل نمایندگان فعلی بسیار تنگ و محدود می‌‏کند. چهره‏‌های جدیدی که از این پس باید به فکر معرفی خود در سطح یک استان باشند، نه تنها یک شهرستان و حوزه انتخابیه محدود. این مصوبه عملا نگرانی اصولگرایان از مقبولیت عمومی در مقابل رقبای اعتدالی و اصلاح‌طلب را به رخ کشیده است. مقبولیتی که آخرین بار در جریان انتخابات ۲۴ خرداد سنجیده و منجر به شکست اصولگرایان شد. آنها با این تاکتیک سعی دارند تا از موقعیت فعلی خود و رقیب حداکثر بهره و استفاده را برده و راه را برای کسب کرسی‌‏های بیشتر در مجلس دهم هموار کنند.
استمرار صلاحیت نمایندگان؛ مجلس نشینان در این ۴ سال خطایی کرده‌‏اند؟

مصوبه روز سه شنبه مجلس اما پرده از نگرانی عمیق‏تری برم‌ی‏دارد؛ احتمال رد صلاحیت نمایندگان فعلی برای مجلس دهم. کاملا مشخص است که عده‌‏ای در مجلس نهم از پیش می‏‌دانند که احتمالا از سد ردصلاحیت‌‏های انتخاباتی نخواهند گذشت. اینکه به چه دلیل این اتفاق رخ خواهد داد، معلوم نیست. اما چرایی آن را خود نمایندگان بهتر از هر کسی می‌‏دانند. هرچند در ماه‌‏های اخیر نشانه‏‌هایی دال بر احتمال ردصلاحیت برخی از اصولگرایان بهارستان بروز کرد که حتی مسایل مالی و تخلفات اقتصادی و اداری هم از جمله آن بود. به طور نمونه می‏‌توان به افشاگری‏‌های هیات رسیدگی به تخلفات نهاد ریاست جمهوری درباره حکم برخی نمایندگان فعلی مجلس و رد صلاحیت آنها برای انتخابات اسفند ۹۴ اشاره کرد.

 

اینکه دیگر نمایندگان احتمالا چه کارنامه‏‌ای از خود در ۴ سال مجلس نهم بر جای گذارده‌‏اند که نگران رد صلاحیت خویش شده‏‌اند، معلوم نیست. تنها موضوع مشخص نگرانی عمیق آنها از رد شدن این صلاحیت است.

 

اگر قدری به عقب و زمان انتخابات مجلس نهم برگردیم، خواهیم دید که این نگرانی چندان هم بیراه نیست. بدون شک نمایندگان از تکرار تجربه سال ٩٠ واهمه دارند. مجلس هشتم در روزهایی به انتخابات مجلس نزدیک می‌شد که اختلافات میان مجلس و دولت در مراحل آغازینش بود. همین انتخابات کافی بود تا هیات‌های اجرایی نزدیک به ١٠٠ نماینده مجلس وقت را برای انتخابات مجلس نهم تایید صلاحیت نکنند. بیشتر رد صلاحیت‌شدگان اما در مرحله بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان توانستند از سد تایید صلاحیت‌ها بگذرند. حالا هم به نظر می‌رسد که نمایندگان فعلی مجلس از تکرار اتفاق سال ٩٠ واهمه دارند و به سراغ نزدیک‌ترین راه ممکن برای جلوگیری از بررسی صلاحیت‌های‌شان رفته‌اند.
اصولگرایان در انتخابات مجلس نهم نه رقیبی داشتند و نه کسی بود که چندان جدی و محکم مچ آنها را بگیرد. با این حال در بررسی‏‌های اولیه صلاحیت ۱۰۰ نفر از آنها رد می‏‌شود. این اتفاق به احتمال زیاد با توجه به شرایط کاملا متفاوت سیاسی کشور در حال حاضر با گستردگی بیشتری رخ خواهد داد.
بدین ترتیب تا اینجای کار نمایندگان مجلس نهم نشان داده ‏اند که هم واهمه‏‌ای جدی از نداشتن رای و پایگاه مردمی در رقابت سیاسی دارد که برای رفع آن طرح استانی شدن انتخابات را علم کردند و هم احتمالا به دلایلی تعداد زیادی از آنها رد صلاحیت خواهند شد که اکنون بر استمرار صلاحیت خود برای مجلس دهم پافشاری می‌‏کنند.

مطالب بیشتر؛

  • اصلاح‌طلبان ۲۲ میلیون رای دارند انتخابات - صدای گیلان؛ معاون تقنینی معاونت پارلمانی ریاست‌جمهوری معتقد است هر دو مجموعه اصولگرا و اصلاح طلب باید فکر کارشناسی نسبت به مجلس دهم داشته باشند و بهترین، قویترین و معتدلترین افرادشان را برای معرفی به مردم انتخاب […]
  • اصلاح‌طلبان‌ دلواپس‌ انتخابات‌ نیستند پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛ یکی از مهم ترین موضوعات اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس دهم درباره تایید صلاحیت چهره‌های مطرح این جریان است. برای بررسی این موضوعات با دکتر احمد پورنجاتی نماینده اصلاح طلب در مجلس ششم و قائم مقام سابق سازمان صدا و سیما گفت و گو کردیم. وی […]
  • متن کامل طرح استانی شدن انتخابات مجلس طرح استانی شدن انتخابات شامل ۱۲ ماده در کمیسیون شوراها و سیاست داخلی مجلس شورای اسلامی نهایی شد.
  • ۲۸ آذر، آغاز ثبت‌نام داوطلبان نمایندگی مجلس دهم بر اساس اطلاعیه دوم ستاد انتخابات کشور؛ انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۷ اسفند ۹۴ برگزار می شود، و زمان ثبت نام از داوطلبان از تاریخ ۲۸ آذر به مدت یک هفته تعیین گردیده […]
  • استفاده انتخاباتی از امکانات عمومی و دولتی ممنوع است پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛ معاون پارلمانی رییس جمهور گفت: هیچ دستگاه دولتی مجاز نیست امکانات عمومی و دولتی را برای انتخابات در اختیار فرد یا گروه خاصی قرار دهد.   به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین مجید انصاری در نهمین جلسه شورای معاونین و مدیران کل […]

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه