زمان بارگزاری این صفحه: 1:21 AM UTC

چهار کارخانه «زباله سوز» در گیلان

استاندار گیلان گفت: فعالیت چهار کارخانه زباله سوز در این استان بخش زیادی از پسماندهای تولید شده را امحاء می کند.

به گزارش صدای گیلان،محمد علی نجفی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: گیلان یکی از استان های گردشگرپذیر است از این رو روزانه حجم زیادی زباله در آن تولید می شود که مشکلات زیادی را برای این استان شمالی کشور به وجود می آورد.

وی افزود: روزانه حدود 2 هزار تن زباله در استان گیلان تولید می شود که 600 تا 700 تن از آن مربوط به شهر رشت است، همچنین روستاهای استان نیز روزانه حدود 800 تن زباله تولید می کنند در حالی که تا چند سال گذشته هیچ زباله ای در روستاها تولید نمی شد اما به علت افزایش جمعیت و رفت و امد مسافران و گردشگران این بخش ها نیز به تولید کنندگان زباله پیوستند.

استاندار گیلان با تاکید بر اینکه جمع آوری و امحای این میزان زباله نیازمند مکانیسم کارآمدی است گفت: سه کارخانه کمپوست در استان گیلان فعال بود اما بنا به دلایلی تعطیل شده بود، اکنون با اقدامات انجام شده دو کارخانه فعال شده است و سومی نیز به زودی شروع به کار خواهد کرد.

نجفی افزود: همچنین استانداری گیلان با شهرداری استان برای راه اندازی یک کارخانه زباله سوز دیگر قرار داد منعقد کرده است و مبلغ 11 میلیارد تومان از بخش دولتی به آن اختصاص داده است. اقدامات اجرایی ساخت این کارخانه آغاز شده و بر اساس پیش بینی انجام شده تا دو سال آینده به بهره برداری می رسد.

استاندار گیلان گفت: همچنین با شهرداری استان در حال مذاکره برای ساخت کارخانه زباله سوز در هشت نقطه دیگر از استان هستیم.

وی درباره آلودگی دریای خزر گفت: ورود فاضلاب های خانگی و کشاورزی به دریای خزر یکی از مشکلات زیست محیطی این پهنه آبی است از این رو اقدامات لازم برای جلوگیری از این کار در استان انجام شده و به تمام دستگاه ها نیز رعایت تمام موازین زیست محیطی تاکید شده است.

وی تاکید کرد: اگر نهادی نسبت به اجرای قوانین زیست محیطی کوتاهی کند قطعا با آن برخورد می شود و با اینکه از نظر اشتغال استان گیلان دارای مقام خوبی در کشور نیست، اما با این حال با متخلف به شدت برخورد خواهد شد.

مطالب بیشتر؛


عناوین ویژه