زمان بارگزاری این صفحه: 8:29 AM UTC

چینی‌ها و روس‌ها تاجایی که توانستند ما را استثمار کردند

نماینده مردم لاهیجان و نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت؛ چینی‌ها و روس‌ها تا جایی که امکان داشت در دوران تحریم به ما زور گفتند و این دو کشور تا جایی که توانستند ما را استثمار کردند، الخصوص چینی‌ها.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: چینی‌ها و روس‌ها تا جایی که امکان داشت در دوران تحریم به ما زور گفتند و این دو کشور تا جایی که توانستند ما را استثمار کردند، الخصوص چینی‌ها؛ چینی‌ها در تعاملات اقتصادی با ما پول‌های خودمان را وارد کشور می‌کردند و ۱۵ درصد هم ریالی از ما دریافت می‌کردند و کارگر و غذایشان هم از خارج از کشور تهیه می‌کردند و این که ما در حال حاضر از این نوع استثمارات تحت توافق هسته‌ای رها شدیم، باید خدا را شکر بگوییم.

 

ابوذر ندیمی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران در مورد پساتحریم گفت: ما با آمریکا رابطه اقتصادی مستقیم نداریم ولی روابط اقتصادی‌مان با اروپا در گذشته و پیش از وضع تحریم‌ها شکل گرفته بود. لذا پیش‌از تحریم‌ها اروپاییان سهم عمده‌ای از بازار ایران را در اختیار داشتند و بخش عمده‌ای از صنعت ما هم به بازار اروپا نیاز داشت، اینکه معاون صدر‌اعظم آلمان به ایران سفر می کند و یا اینکه «فابیوس» وزیر خارجه فرانسه به ایران می آید همگی این تعاملات گویای شروع ارتباطات اقتصادی گسترده جهان با ایران است.

 

وی گفت: اتحادیه اروپا به دنبال توافق ‌هسته‌ای با ایران بوده‌ و اصلاً برگزار‌کننده مذاکرات هسته‌ای، اروپاییان بوده‌اند. چرا که اروپاییان بیش از همه می‌خواستند وضعیت تحریم‌های ایران حل‌و ‌فصل شود تا بیش‌از این از تحریم‌های ایران متضرر نشوند حتی بنده معتقدم این اروپاییان بودند که پای آمریکایی‌ها را به میدان مذاکره باز کردند و می‌خواستند داستان مذاکرات ‌هسته‌ای ایران به سرعت حل شود.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: این که گفته می‌شود روس‌ها و چینی‌ها مایل نبودند تا توافق ‌هسته‌ای صورت بگیرد حرف بی پایه ای نیست چینی‌ها و روس‌ها خیلی علاقه‌مند به حل مشکلات ‌هسته‌ای ایران به دلیل به خطر افتادن منافع اقتصادی شان نبودند. ندیمی گفت: در حال حاضر چینی‌ها خوب می‌دانند که رقیبی چون اروپا در رابطه با تعاملات اقتصادی با ایران دارند و مجبورند کیفیت کالاهای خود را بالا ببرند، چرا که این موضوع در گذشته به دلیل وجود انحصار به نفع دو الی سه کشور از جمله چینی‌ها تمام شد.

 

وی افزود: اصل این ورودها را باید قدر بدانیم چرا که ما را از فضای منزوی که برخی کشورها قصد داشتند در آن بمانیم، رها می‌کند. ورود این هیئت‌ها در کشور معانی دیگری هم دارد و به افکار عمومی نشان می‌دهد که دنیا در مقابل ایران دچار اشتباه شده است و همچنین نباید از این نکته غافل شد که در حال حاضر کشورهای تأثیرگذار بر اقتصاد جهان از جمله فرانسه و آلمان و اتحادیه اروپا به ایران سفر می‌کند و این کشورها به مانند کشورهای معمولی چون ونزوئلا نیستندکه برای ما هزینه داشته باشند، چرا که ما در گذشته در ارتباط با ونزوئلا هزینه‌های زیادی را مثلا در ایجاد سایت‌های خودرویی متحمل شده‌ایم.

 

ندیمی گفت: اقتصاد ایران با اروپا بیشتر هماهنگ بوده و ما با اقتصاد کشورهایی چون، آلمان و فرانسه بیشتر کار داشته‌ایم و اگر انتظار این باشد که ما بخواهیم روابط اقتصادی چینی را جایگزین اقتصاد اروپایی کنیم کمی سخت است، ولی به هر دلیل ایرانیان در ارتباطات اقتصادی میل به غرب دارند. وی افزود: اروپا از دیر باز با ایران روابط اقتصادی داشته و میلیاردها دلار میزان داد و ستد بین ایران و اروپاست به تعبیری دیگر بیش‌از ۷۰۰ الی ۸۰۰ درصد صادرات ایران از نفت و مانند آن به طرف اروپا سوق داشته و آن قدر که ما به اقتصاد اروپا وابسته‌ایم به اقتصاد روسیه و چین وابسته نیستیم. نماینده لاهیجان گفت‌: در بخش نفت ما هم نقش محرک داریم و هم نقش تأمین‌کننده؛ محرکیم برای این که طرف‌های غربی می‌دانند ما با نفتمان می‌توانیم بازارهای آن‌ها را تحریک کنیم و تأمین‌کننده‌ایم به خاطر این که طرف غربی در پاسخ به خریدی که از ما می‌کند باید فروشی هم داشته باشد بنابراین ما هم می‌توانیم محرک تقاضا باشیم و هم تأمین‌کننده نیاز.

 

مطالب بیشتر؛

  • لطفا عاشق پسران دخترنما نشوید! صدای گیلان - متهم ضمن پذیرفتن بزه انتسابی لب به اعتراف گشود وگفت:"باعضویت در چت روم ها خودم را دختر معرفی وسعی می کردم ازافرادبه بهانه های مختلف پول دریافت کنم و اگرشخص تقاضای عکس می کرد ازتصاویرموجود در آرشیو اینترنت برایش ارسال می کردم" […]
  • مردم آستانه اشرفیه عاصی شدند رئیس اداره محیط زیست آستانه گفت: اخطاریه زیست محیطی برای کشتارگاه مرغ در آستانه اشرفیه صادر شده است
  • شناسایی اولین قنات باستانی در منجیل رئیس حوزه پژوهشی میراث فرهنگی گیلان از شناسایی اولین قنات باستانی در منطقه علی آباد منجیل خبر داد.
  • دیدبان بازار و سرمایه/یکشنبه9 شهریور صدای گیلان:نیم نگاهی به اتفاقات بازار و سیاست در حوزه داخلی و خارجی ، می تواند نگرش بهتری در انتخاب ها و تصمیم ها بوجود آورد . بخصوص برای فعالیت حوزه بورس و کالا. جهانی: با مطرح شدن طرح پیوستن اوکراین به پیمان نظامی ناتو، ریس جمهور روسیه این کشور را یکی از قدرت های مهم هسته ای […]
  • برندگان جایزه «نوبل مضحک» 2014 معرفی شدند بیست و چهارمین مراسم اعطای جایزه «ایگ‌نوبل» (نوبل مضحک) روز پنجشنبه 18 سپتامبر (27 شهریور) با اعلام اسامی 10 برنده نهایی در دانشگاه هاروارد برگزار شد. به گزارش صدای گیلان به نقل از ایسنا، جایزه «ایگ‌نوبل» تقلیدی تمسخرآمیز از جایزه نوبل است که همه ساله در آستانه اعلام نتایج جایزه نوبل […]


عناوین ویژه