زمان بارگزاری این صفحه: 2:41 PM UTC

کارنامه غیر قابل دفاع حوزه مدیریت سیاسی استانداری گیلان

جناب دکتر نجفی ، اگر دیر بجنبیم مطمئن باشید از آستارا تا رودسر حتی یک نماینده مجلس از اردوگاه حامیان به مجلس نخواهیم فرستاد ، چرا که استراتژی مدیریت سیاسی کنونی استان منزوی و دلسرد کردن جبهه حامیان و تقویت و میدان دادن به طرف مقابل است

صدای گیلان ؛ با نگاهی گذرا به عملکرد مدیریت سیاسی استان گیلان در یک سال گذشته می توان چشم انداز رویدادهای مهّم سیاسی آتی را به وضوح مشاهده کرد . شاید اگر گروههای سیاسی و فعّالین ستادهای حامی جناب دکتر روحانی در استان گیلان در برهه ای از زمان ، در اولین آزمون خطیر خود یعنی انتخاب استاندار متشتّت ، پراکنده و متفرق نشده بودند و با درک شرایط خاص کشور و استان با حفظ وحدت و انسجام حداکثری فضای احساسی و بعضاً، منفعت طلبانه بعضی افراد درون جبهه ای خود را مدیریت و کنترل می کردند ، امروز شاهد وضعیت سیاسی نگران کننده و غیر قابل دفاع معاونت سیاسی استان نبودیم . خوشبختانه خروجی اختلافات ایجاد شده ،علی رغم شکاف حاصل از بی تدبیری سیاسی در جبهه حامیان نامزد پیروز در استان گیلان ، شخصیتی گرانقدر از جنس اعتدال و اصلاح بنام آقای دکتر نجفی بود که هم بومی و هم مدیری مدبّر و مجرب بود که سالها در منطقه خدمت کرده و با ظرفیت ها و چالش های کوچک و بزرگ استان آشنایی و اشراف کامل داشت. تعامل استاندار محترم با همه شخصیت های موثر استان ، گروههای سیاسی بویژه جبهه حامیان دولت تدبیر و امید ، واگرایی نیروها را تا حد زیادی به همگرایی تبدیل نمود تا در فرآیند توسعه همه جانبه استان از توان و ظرفیت سرشار منابع انسانی و سرمایه ای گیلان استفاده شود .

استراتژی هوشمندانه استاندار محترم در همه عرصه های سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی تا حدود زیادی آرامش را به اردوگاه حامیان برگرداند ، امّا دیری نپایید که انتصاب معاونت سیاسی استانداری با انتقاد جدّی و بعضاً اعتراضات شخصیت ها و گروههای مرجع در جبهه حامیان دولت در استان مواجه شد ، تا جائیکه بسیاری از افراد مذکور با ارسال مکتوبات و دیدار حضوری عدم توانایی و ظرفیت سیاسی، اجرایی فرد منصوب شده را با گستره فعالیت حوزه سیاسی، اجتماعی استان گیلان به استحضار آقای دکتر نجفی رساندند ،‌امّا همه شخصیت های استانی و ملی و نیز گروههای سیاسی درون جبهه ای حامی دولت به احترام استاندار محترم سکوت کردند و به انتظار عملکرد حداقل ۶ ماه تا یک ساله مدیریت سیاسی گیلان نشستند . اینک که به پایان عمر یک ساله مدیریت معاون سیاسی استاندار محترم نزدیک می شویم ، نظرسنجی ها و ارزیابی های منصفانه حاکی از عدم توفیق ایشان بنا به دلایل متعدد در این حوزه مهّم و حساس می باشد که موارد زیر قابل امعان نظراست .

۱ / همه فعالان عرصه سیاسی و اجتماعی بخوبی می دانند که مدیریت در حوزه سیاسی به عنصری از جنس سیاست نیاز دارد که شناخت عمیق و مطالعاتی وسیع از شرایط سیاسی داخلی و خارجی ، احزاب و گروههای سیاسی داشته باشد . مضافاً اینکه معاونت سیاسی استانداری لزوماً باید دارای سوابق سیاسی موثر فردی یا خانوادگی ، چه درقبل و یا بعد از انقلاب داشته باشد که متاسفانه مدیریت سیاسی استانمان فاقد شرایط کافی در موضوع مذکور است . بنابراین ،فقدان شرایط فوق الذکر اولین خدشه را به جایگاه رفیع و استراتژیک مدیریت سیاسی استان وارد نموده است .

۲ / عدم تناسب ظرف و مظروف مدیریت سیاسی استان بطور طبیعی موجب عدم پذیرش مرجعیّت سیاسی نامبرده توسط گروهها و احزاب و شخصیت های مرجع حامی دولت در استان شده است ، زیرا به اعتقاد بسیاری از آنها وزن سیاسی و اجتماعی مدیر حوزه سیاسی استان از وجاهت لازم و کافی برخوردار نیست . لذا بر اساس همین استدلالها تا کنون گروهها و احزاب شناسنامه دار استان ( بجز معدود افراد نزدیک به ایشان ) جلسات منظم دوره ای و تخصصی با ایشان نداشته اند . در نتیجه می توان تصور کرد که فقدان شخصیت کاریزماتیک سیاسی اجتماعی در مدیر سیاسی استان یکی از دلایل مهّم عدم تحرک و شکوفایی فعالیت های احزاب و گروههای سیاسی اجتماعی استانمان در طول یک سال گذشته بوده است

۳ / فقدان علم و پیشینه سیاسی مدیریت سیاسی استان ، از نامبرده صرفاً یک مدیر اجرایی کارتابلی ساخته است . ایشان به جای برنامه ریزی و حضور فعال در عرصه سیاسی اجتماعی ،‌عموماً در دفتر کارشان برخی از ملاقات کنندگان را پذیرفته و به امور جاریه می پردازند . درحالیکه اگر مدیر سیاسی از دانش کافی و توان سیاسی لازم برخوردار باشد ، هرگزبا این همه مشکلات برجا مانده از دولت گذشته ، وقتی برای امور غیر مرتبط نخواهد داشت که متاسفانه بارها در طول یک سال گذشته مشاهده شده است که معاونت سیاسی اجتماعی استان به دلیل ضعف در حوزه خود به مبانی و امور دیگر حوزه ها پرداخته و اظهار نظر کارشناسی نموده اند . اگرچه ایشان نیز به مانند همه افراد جامعه در بیان نقطه نظرات خود آزادند . امّا انتظار اهل فکر و اندیشه در حوزه های سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی از ایشان ظاهر شدن در قامت معاون سیاسی دولت آقای دکتر روحانی ست که توسعه سیاسی استان گیلان را به دست ایشان سپرده اند ، نه چیز دیگر .

۴ / یکی دیگر از دلایل عدم توفیق معاونت سیاسی استان ، عدم پایبندی آشکار و شفاف ایشان به مواضع سیاسی اجتماعی . فرهنگی و مدیریتی آقای رییس جمهور است . بطور معمول ، معاونت سیاسی استانداریها باید زبان گویا و رسای دولت در حوزه های سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی باشند . درحالیکه در طول یک سال گذشته نه از سخنرانی حمایتی در حوزه های سیاسی اجتماعی و فرهنگی خبری بود و نه از همایش ، کنفرانس و مصاحبه های مطبوعاتی و رسانه های تصویری !! متاسفانه عملکرد شدیداً محافظه کارانه و درسایه نشینی ایشان به گونه ای بوده است که حتّی مواضع آشکار رئیس دولت را نیز تاکنون از زبان ایشان نشنیده ایم !

۵ / از نقاط ضعف و پر انتقاد معاونت سیاسی ، لابی گری مذاکرات پنهان و آشکاری ست که با مخالفان جدّی و قسم خورده دولت در استان دارد . شنیده ها حاکی از این است که اکثر گروهها ، شخصیت ها و احزاب جبهه حامیان دولت در گیلان به بده بستانهای پشت پرده ایشان در انتصاب فرمانداران ، معاونین فرمانداران و بخشداران استان اعتراض داشتند و بعضاً اعتراضات خود را به ریاست محترم جمهوری و استاندار محترم اعلام داشته اند که نمونه بارز اخیر آن را می توان انتصاب یکی از بستگان نزدیک نماینده رودبار در مجلس شورای اسلامی به عنوان بخشدار همان حوزه انتخابیه نام برد نماینده ای که به تازگی در صحن مجلس تندترین اهانت ها را نثار رئیس جمهور کرده است . طبیعی است که اینگونه انتصابات درحوزه سیاسی که تعدادشان هم در گیلان فراوان است ، علاوه بر عصبانیت موجبات واگرایی ، دلسردی ،ریزش و بی انگیزگی جبهه حامیان دولت در استان را به دنبال خواهد داشت .

۶ / عدم تعلق فکری و جریانی مدیریت سیاسی استان به جبهه حامیان، از ایشان مدیری بی انگیزه و شدیداً غیر سیاسی و محافظه کار ساخته است . اگرچه در کارنامه گذشته مدیریتی نامبرده ، عدم گرایش سیاسی به دولت ها کاملاً مشهود بوده است ، ولی جایگاه دامنه اثرگذاری مدیریت سیاسی استان به هیچ وجه قابل قیاس با فرمانداری یک شهرستان و یا مدیرکلی یک اداره درجه چندم نیست . برخلاف حوزه های دیگر فنی و تخصصی که می توان از عناصر غیر سیاسی در جهت توسعه منطقه ای بهره جست ، امّا به دلایل متعدد در فرآیند توسعه سیاسی حتماً باید از مدیری برنامه محور و توسعه مدار با انگیزه های والای تحول گرایانه و همسو با دولت استفاده نمود . لذا در طول یک سال گذشته نه تنها تحولی ملموس در حوزه مدیریتهای سیاسی مشاهده نشد بلکه معجونی از عناصر خنثی و بعضاً بازمانده از دولت احمدی نژاد با لعاب اعتدال در عرصه مدیریت های سیاسی استان ظهور پیدا کرد

۷ / نزدیکی و لابی گری بیش از اندازه و خارج از عرف معاونت سیاسی استان با نمایندگان مجلس که غالباً همگی در اردوگاه رقبای ، دکتر روحانی در ایام انتخابات بودند و نیز فاصله گرفتن از مطالبات خیل عظیم حامیان رئیس جمهور بویژه گروهها ، احزاب و شخصیت های مورد وثوق جبهه حامیان در عزل و نصب های مدیران سیاسی شهرستان ها و نیز عدم بضاعت لازم و کافی ایشان در ایجاد اعتماد جبهه حامیان و شخصیت ها و گروههای سیاسی استان و ناتوانی در ایفای نقش بی بدیل مدیریت سیاسی استان از دلایل عمده عدم پذیرش مرجعیت سیاسی آقای احمدی پور و عدم کفایت سیاسی ایشان در جایگاه منیع و رفیع معاونت سیاسی استانداری گیلان است .

لذا با کمال احترام به شخصیت حقیقی و جایگاه حقوقی ایشان ، مطالبه کنشگران سیاسی جبهه حامیان استان گیلان از استاندار فرزانه و پرتلاش اعتدالگرای استانمان ، تغییر و تحول در حوزه مدیریت سیاسی ، منطقی و واقع بینانه ارزیابی می شود . زیرا اگر همین رویکرد ادامه یابد . نه نیروهای پراکنده وازده قابل جمع آوری اند و نه از ریزش نیروهای موجود می توان جلوگیری کرد .

جناب آقای استاندار جنابعالی به عنوان نماینده عالی دولت تدبیر و امید مسئولیت ایجاد بستری سالم جهت ایجاد حماسه ای دیگر در راستای حماسه ماندگار خرداد ۹۲ را در اسفند ماه سال ۹۴ به عهده دارید . امّا با توجه به موارد مطروحه هفتگانه معنون، مشفقانه و مظطربانه به عرض می رسانیم که اگر مدار مدیریت سیاسی استان بر همین منوال استوار باشد و تمامی منصوبان کنونی (مقامات سیاسی اجرایی شهرستانها ) تا انتخابات مجلس دهم ابقا شوند ، مطمئن باشید که از استان گیلان در هیچ یک از شهرستانها نماینده مجلس همسو با دولت نخواهیم داشت ، زیرا نمایندگان فعلی که غالباً در مقابل ، دکتر روحانی بوده اند ساکت و بیکار ننشسته اند . آنان با حمایت علنی و غیر علنی معاونت سیاسی تان اقدام به گماردن افراد منصوب به خود در مناصب و مدیریتها در شهرستانها نموده و به نظر می رسد برای تصاحب کرسی های مجلس آتی برنامه ریزی می کنند.

جناب دکتر نجفی ، اگر دیر بجنبیم مطمئن باشید از آستارا تا رودسر حتی یک نماینده مجلس از اردوگاه حامیان به مجلس نخواهیم فرستاد ، چرا که استراتژی مدیریت سیاسی کنونی استان منزوی و دلسرد کردن جبهه حامیان و تقویت و میدان دادن به طرف مقابل است . بنابراین . خاضعانه استدعا داریم با بازنگری در مدیریت سیاسی استان روح تازه ای در کالبد سرد و خسته جبهه حامیان تان در استان بدمید تا انشا ا… با تغییر استراتژی مدیریت سیاسی بتوانیم با انسجام حداکثری خود در حماسه اسفند ۹۴ از سرزمین میرزای بزرگ سینزده سرباز همسو با دولت تدبیر و امید به خانه ملّت بفرستیم ، در غیر اینصورت باید منتظر دلسردی ،تفرّق و نهایتاً واگرایی جبهه بزرگ حامیان در سراسر استان مان باشیم .

گیلان امروزبه تدبیر استاندار دولت تدبیر و امید در حوزه سیاسی چشم دوخته است./اعتدال شرق

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ،


عناوین ویژه