زمان بارگزاری این صفحه: 5:41 AM UTC

کاهش عمق تالاب انزلی به یک متر/ شیک‌پوشی گیلانی‌ها زبان‌زد است

استاندار گیلان به زنگ خطر زیست‌محیطی در تالاب انزلی اشاره کرد و گفت: عمق تالاب انزلی از 11 متر به 1 متر کاهش پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان، محمدعلی نجفی بعد از ظهر امروز در سومین جلسه کارگروه مدیریت پسماند گیلان با اشاره به ایجاد نگاه جدید در بخش پسماند استان اظهار کرد: شورای آموزش و پرورش گیلان موضوع محیط زیست و آشنایی با نحوه مصرف و هدایت پسماند در کتاب‌های درسی را پیگیری می‌کند.

وی به توجه فرمانداران گیلان به موضوع‌های پسماند اشاره کرد و افزود: بخش بسیاری از توان فرمانداران با وجود مسایل اقتصادی، اجتماعی و … صرف مسایل زیست‌محیطی صرف می‌شود.

نجفی با بیان اینکه مسایل زیست‌محیطی تالاب انزلی و گیلان توسط محیط زیست استان هدایت می‌شود، تصریح کرد: با توجه به وجود پوشش گیاهی بی‌نظیر در گیلان سالانه 28 میلیون نفر گردشگر وارد این استان می‌شوند و پسماند بسیاری به‌جا می‌گذارند.

استاندار گیلان پسماند به‌جا مانده از گردشگران را سبب به‌هم ریخته شدن مدیریت منابع در استان عنوان کرد و گفت: مسئولان دستگاه‌های مختلف گیلان تمام داشته‌های خود برای برطرف کردن مسایل زیست‌محیطی را ارائه کردند اما ریالی از فصل پنجم قانون بودجه در این زمینه لحاظ نشده است.

وی به زیان‌ده بودن مراکز گردشگری گیلان اشاره کرد و یادآور شد: مراکز گردشگری بار سنگینی را متحمل شدند.

استاندار گیلان بر احداث کارخانه زباله‌سوز در استان تاکید کرد و افزود: جلسه‌های بسیاری برای وارد کردن تکنولوژی کارخانه زباله‌سوز با کشورهای مختلف برگزار شده است.

وی از اختصاص 11 میلیارد تومان برای احداث کارخانه زباله‌سوز در رشت خبر داد و بیان کرد: احداث هر کارخانه زباله‌سوز با توجه به حجم آن 140 تا 300 میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد و این مبلغ باید از طریق خرید تضمینی برق بازپرداخت شود.

نجفی با بیان اینکه نرخ کنونی برق برای سرمایه‌گذاری در احداث کارخانه‌های زباله‌سوز به‌صرفه نیست، تصریح کرد: محیط زیست گیلان آماده اجرای برنامه‌هاست و این امر نیاز به اعتبارات دارد.

استاندار گیلان به توجه ویژه رئیس جمهور به مسایل زیست‌محیطی با نگاه بین‌المللی اشاره کرد و گفت: حساسیتی که برای دریاچه ارومیه و آب وجود دارد باید برای محیط زیست گیلان اتفاق بیفتد.

وی از کاهش عمق تالاب بندر انزلی از 11 متر به یک متر خبر داد و بیان کرد: موضوع مذکور زنگ خطری برای مسایل زیست‌محیطی در منطقه محسوب می‌شود و اگر هماهنگی‌ها وجود داشته باشد فضای گیلان آمادگی اجرای برنامه‌ها است.

نجفی گیلانی‌ها را دارای فرهنگ پاک، طاهر و تمیز دانست و خاطرنشان کرد: شیک‌پوشی گیلانی‌ها زبان‌زد است و خیابان شیک در شهر رشت به دلیل تردد افراد شیک‌پوش در آن مطرح بوده و این فرهنگ در استان وجود دارد./فارس

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه