زمان بارگزاری این صفحه: 11:05 AM UTC

کتاب باستان شناسی املش منتشر شد

کتاب باستان شناسی املش(نگرشی بر پژوهش های باستان شناسی حوزه فرهنگی املش)1385-1393نوشته ولی جهانی منتشر شد.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

کتاب باستان شناسی املش(نگرشی بر پژوهش های باستان شناسی حوزه فرهنگی املش)1385-1395از سوی «انتشارات بلور » به چاپ رسید.

 

این کتاب حاصل بررسی‌ و پژوهش‌ و کاوش‌ های باستانشناسی که در فواصل سال های 1385 الی 1393 در شهرستان املش وحومه انجام شده است.

 

کتاب باستان شناسی املش حاصل سال‌ها بررسی و پژوهش ولی جهانی با همکاری پژوهشگران اداره کل میراث فرهنگی است .این کتاب در نه فصل تنظیم شده است،در فصل یک این کتاب، جهانی نگاهی کوتاه به موقعیت جغرافیایی وتاریخی املش،املش در پیش از اسلام،املش در بعد از اسلام،سابقه کاوش های باستان شناسی، وبررسی های باستان شناسی شهرستان املش می پردازد همچنین وی در بخش از این کتاب سپاس ویژه خودرا نیز تقدیم مردم مهربان، صمیمی و ساده زیست شهرستان املش نموده که همکاری، همیاری و همدلی آنان در کشف وشناسایی آثار تاریخی این شهرستان به عنوان بخشی از از تمدن و فرهنگ میراث نیاکانشان ستودنی است و قطعا” خود بهترین حافظان آن خواهند بود واشاره می کند شهرستان املش دارای سابقه کهن زیستی و استقرار پیش از اسلام بوده و قدمت تعدادی از یافته های باستان شناسی آن به عصر مفرغ و آهن و به بیش از 4000 سال می رسد. در دورة اسلامی نیز قدرت و شوکت سلسله های ناصروند و سادات کیائی موجب عمران و آبادانی این سرزمین گردید. بقایای شهرهای تمیجان و شهر سمام به عنوان تختگاه این سرزمین، وجود تعداد کثیری بقاع متبرکه، زیارتگاه ها، پل ها، راه ها، بناهای مسکونی، آثار باقی مانده از قلاع و… از آثار با ارزش دوره اسلامی آن می باشند. محدوده حوضه فرهنگی املش، جایگاه ویژه ای در پژوهش های باستان شناسی داشته و دارد و شایسته است این منطقه به عنوان یک پژوهشگاه میراث فرهنگی میهن اسلامی مطرح شود.

 

در فصل دوم به پژوهش در محوطه باستانی مطلاکوه پرداخته فصل سوم ان تجلی فرهنگ عصر آهن گورستان باستانی بویهاملش (کاوش های باستان شناسیبویه) بوده که مولف در این خصوص می نویسد :بويه از توابع دهستان سمام از بخش رانكوه شهرستان املش، در ميان ارتفاعات البرز غربي، گذشته‌اي بس درخشان دارد كه غبار زمان آن را مستور و به بوته فراموشي سپرده است. در سده‌هاي نخستين اسلام و زماني كه خلفاي بغداد در تدارك براندازي مذهب تشيع بودند، پسران بويه‌ي ماهيگير بر سرتاسر ايران و عراق استيلا يافته و با قدرت خويش، شيعه‌ي 12 امامي را مجدداً زنده نموده و موجبات عمران و آباداني بسياري را فراهم ساختنداگر كمي به عقب‌تر برگرديم، در قرون پيش از اسلام، ارتفاعات اشكور مهد تمدن‌هاي بسياري بوده است كه روستاي تاريخي بويه نيز از اين مهم جدا نيست. گواه اين مدعا محوطه‌هاي تاريخي و گورستان‌هاي باستاني بسياري است كه با بررسي‌ها و كاوش‌هاي باستان‌شناسي، روشن كننده‌ي تاريخ درخشان منطقه خواهد بود.

 

فصل چهارم این کتاب در مورد باستانشناسی لیار سنگ بن شیرچاک بودمحوطه باستانی لیار سنگ بن محوطه بسیار گسترده ایست که در حد فاصل بین روستاهای شیرچاک، شیه، سیاکوه و مربو قرار دارد، ارتفاع آن نسبت به سطح دریا بین 1750 الی 1900 متر، متغیر بوده و فاصله آن با شهرستان املش از طریق منطقه گرمابدشت رحیم آباد، 75 کیلومتر و از طریق منطقه بلوردکان املش، 57 کیلومتر است. فصل پنجم کتابگمانه¬زنی آزمایشی در محوطه کلامرود شهرستان املش است فصل ششم گزارشیاز مکان های نویافته غارهای منطقه در حوزه البرز غربی اشاره داشته است.

 

فصل هفتم این کتاب به شواهدی از نویافته فرهنگ عصر آن در محوطه گورستانی سیاه سو پرداخته شده است وفصل هشتم ان به آثار ثبتی شهرستان املش اختصاص داده وفصل نهم ان به نتیجه گیری در ارتباط با آثار تاریخی امش بوده ودر نهایت کتاب همراه با تصاویر سیاه سفید ورنگی است ودر پایان یک بخش از کتاب به زبان انگلیسی منتشر شده است .

 

این کتاب در 218 صفحه در قطع رحلی بصورت سیاه وسفید ورنگی در شمارگان 1000نسخه منتشر شد. دوستان می توانند این کتاب را از کتاب فروشی محبی دراملش تهیه نمایند.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ،


عناوین ویژه