زمان بارگزاری این صفحه: 11:34 PM UTC

کسری حقوق و برگ جریمه ۱۰۰ هزار تومانی برای بدحجابی!

عضو کمیسیون مشترک حقوقی و فرهنگی مجلس از تعیین جریمه برای رعایت نکردن حجاب در خودروها و ادارات خبر داد.

کسری حقوق و برگ جریمه ۱۰۰ هزار تومانی برای بدحجابی!

 پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

محمد‌علی اسفنانی٬ گفته این تصمیم در جلسه اخیر کمیسیون مذکور اتخاذ شده و براساس آن برای رانندگان متخلف که خود یا سایر سرنشینان اقدام به کشف حجاب کنند٬ جریمه در نظر گرفته شده است. به گفته وی علاوه بر جرایم قانونی، ۱۰۰ هزار تومان جریمه و ۱۰ نمره منفی برای این افراد لحاظ شده است. این نماینده مجلس اضافه کرده برای کارمندان زن اداره‌های دولتی هم که حجاب اسلامی را رعایت نکند جریمه کسر از حقوق، تذکر شفاهی و درج در پرونده در نظر گرفته شده است.

 

کسری حقوق و صدهزار تومان، جریمه “بدحجابی” و “کشف حجاب”

این خبر در رسانه های خارجی بازتاب وسیعی داشته است و صدای آلمان در گزارشی درباره آن چنین نوشته است: در صورت تصویب مجلس زنان “بدحجاب” شاغل در ادارات دولتی با کسری حقوق مواجه خواهند شد. صدهزار تومان جریمه و ۱۰ نمره منفی نیز در انتظار رانندگان زنی است که به تعبیر مقامات ایران “کشف‌ حجاب” کرده‌اند. کمیسیون بررسی ‌طرح “صیانت از حریم حجاب و عفاف” در مجلس شورای اسلامی، موادی از طرحی را به تصویب رسانده است که براساس آن اگر زنانی که در ادارات دولتی اشتغال دارند، “حجاب” را رعایت نکنند، بخشی از حقوق ماهیانه آن‌ها کسر خواهد شد.

 

محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس با اعلام این خبر گفت که در جلسه‌ی روز دوشنبه (۱۹ مرداد/۱۰ اوت)، این کمیسیون ماده‌ی دیگری از این طرح را نیز تصویب کرد که برمبنای آن رانندگان خودروهایی که “کشف حجاب کنند ” ۱۰۰ هزار تومان جریمه شده و ۱۰ نمره منفی برای گواهینامه‌ی رانندگی آن‌ها منظور خواهد شد. مقامات نیروی انتظامی می‌توانند در صورت تکرار چندباره‌ی “تخلف حجاب” گواهینامه‌ی راننده را باطل کنند. اگر راننده خود بنا به تعریف مقامات ایران “بدحجاب” محسوب نشود و سرنشینان دیگر خودروی او “بدحجاب” دانسته شوند، باز هم راننده جریمه و نمره منفی دریافت خواهد کرد.

 

اسفنانی در دفاع از این تصمیم گفت که مسئول هر چه در خودرو می‌گذرد، راننده است و رانندگان باید درباره‌ی وضعیت پوشش دیگر ساکنان نیز پاسخگو باشند. این نماینده‌ی مجلس از “آمادگی کامل نیروهای انتظامی” برای اجرای این طرح نیز خبر داد. طرح “صیانت از حریم حجاب و عفاف” مشتمل بر ۱۳ ماده است و کمیسیون قضایی مجلس بر آن است تا با تصویب این طرح با “معضل بدحجابی” مقابله کند. سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس ابراز امیدواری کرده است که سایر بندهای طرح نیز تا آخر هفته به تصویب کمیسیون رسیده و در صحن علنی مجلس به بحث و رای گذاشته شود.

 

این گزارش می افزاید: این طرح از سوی نمایندگان محافظه‌کار که برخی از آن‌ها از حامیان و نزدیکان احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران محسوب می‌شوند، تنظیم و به کمیسیون ارائه شده است. لاله افتخاری، یکی از معدود زنان نماینده در مجلس نیز از طراحان و امضاکنندگان این طرح است. مجلس درحالی به دنبال قوانین سخت‌گیرانه‌تر و فشار بیشتر برای تحمیل الگوی حجاب مد نظر خود به جامعه است که شهین‌دخت مولاوردی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده چندی ‌پیش اظهار کرد که مسئولان در قانون گسترش حجاب و عفاف موفق نبودند و حتی “روز به روز بیشتر” از اهداف فاصله گرفته‌اند. مقامات ایران سال‌هاست که با زنانی که به تعبیر آن‌ها “بدحجاب” محسوب می‌شوند، مقابله می‌کند. بیش از یک دهه است که نیروهای “گشت ارشاد” همواره در خیابان‌های شهرها حضور دارند و با نوع پوشش بسیاری از زنان با تنبیه و توبیخ و تعهدنامه کتبی و جریمه نقدی، مقابله می‌کنند./بهارنیوز

 

مطالب بیشتر؛

  • پيام مشترك نماينده ولي فقيه در گيلان و استاندار بمناسبت هفته دفاع مقدس دفاع مقدس بارزترين نقطه عطف تاريخ حماسي و سياسي ايران اسلامي است كه به بهاي رشادت و ايثارگري كساني حاصل گرديد كه تمام هستي خود را در راه دفاع از ارزش‌ هاي متعالي اسلام ناب محمدي (ص) و موجوديت ميهن عزيزمان در طبق اخلاص نهادند و در سايه رهبري مدبرانه بنيانگذار نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران […]
  • هواشناسی؛ آغاز بارش برف و باران در گیلان صدای گیلان - با کاهش 4 تا 8 درجه ای دما در گیلان بارش های دوباره در این استان آغاز شد.
  • حوزه فرهنگ و هنر تحمل جناح، خط و بازی سیاسی را ندارد مراسم تودیع و معارفه مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان ظهر امروز با حضور اصحاب فرهنگ و هنر و معاون حقوقی و پارلمانی وزیر ارشاد و مسئولین استانی برگزار شد. به گزارش ایلنا از رشت، معاون حقوقی وزیر ارشاد با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر جایگاه و اهمیت فرهنگ و هنر، بیان کرد: رهبر انقلاب […]
  • اولین پیوند موفقیت‌آمیز آلت تناسلی مردانه صدای گیلان - یک تیم جراحی در آفریقای جنوبی توانسته است برای اولین بار عمل پیوند آلت تناسلی مردانه را با موفقیت انجام دهد.
  • کسب چهار مدال توسط شمشیربازان گیلانی محمد رهبری ملی پوش گیلانی موفق شد دو مدال طلا در رقابت های انفرادی و تیمی را بدست آورد.و همچنین ، فائزه رفیعی دیگر شمشیرباز گیلانی نیز مدال برنز رقابت های انفرادی و مدال نقره مسابقات تیمی در اسلحه سابر را برگردن […]


عناوین ویژه