زمان بارگزاری این صفحه: 2:16 PM UTC

کشف آثار تاریخی از پل خشتی در فومن + تصاویر‌

این پل خشتی از اواخر دوره صفویه و اوایل قاجار است.

به گزارش صدای گیلان؛سید محمدعلی حسینی نسب در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم ، با بیان اینکه در مورد بافت پل خشتی روستای نوده با شناسایی این اثر و ارسال گزارش به معاونت استان در ثبت این اثر در آثار ثبتی کشور هستیم، اظهار کرد: این پل خشتی از اواخر دوره صفویه و اوایل قاجار است.
وی در خصوص شناسایی و بحث میل آجری که در روستای کلده از شهرستان فومن کشف شد، افزود: این میل آجری که بقایای آن مانده شش متر ارتفا و بخش قوس میل پا بر جا است.

سرپرست میراث فرهنگی و گردشگری فومن گفت: هنوز مشخص نشده که این میل‌ها مناره بوده یا میل راهنما و یا دودکش آجر پزی، این میل آجری بیشتر به میل راهنما راه شبیه است ولی در حال حاضر مشخص نیست.
حسینی نسب با اشاره به اینکه دو بافت خشتی و آجری بعد از شناسایی و معرفی به میراث استان باید با بحث علمی و کارشناسی شناحته شود، تصریح کرد: این دو معماری دارای ارزش باید مرمت آن با فرصت آینده با میراث فرهنگی استان انجام و به ثبت برسد.پل خشتی در فومن

وی خاطرنشان کرد: این دو اثر تاریخی می‌تواند مانند دیگر آثار تاریخی شهر فومن از مکان‌های گردشگری محسوب شود.
سرپرست میراث فرهنگی و گردشگری فومن تاکید کرد: مردم و مسئولان در شناسایی آثار و میراث گذشتگان حساس باشند و برای حفظ این آثار دست در دست هم دهند.
حسینی نسب با بیان اینکه باید برای مرمت این آثار اعتباراتی در نظر گرفته شود، گفت: حفظ و نگهداری و مرمت این آثار برای گردشگری و اقتصاد و معیشت مردم شهرستان اثرگذار است.

پل خشتی و میل اجری فومن
وی افزود: این آثار به حافظه تاریخی شهرستان کمک می‌کند و می‌تواند مانند قلعه رودخان، ماسوله، کلوچه‌ها و مراسم علم بندی ماسوله و دیگر آثار شهرستان زیبا باشد.

سرپرست میراث فرهنگی و گردشگری فومن در خصوص علم بندی ماسوله گفت: این مراسم با توجه به اینکه قدمت دیرینه دارد از مراسماتی در شهرستان فومن و شهرک ماسوله بوده که سینه به سینه منتقل شده است.
حسینی نسب، نظام مدیریت عاشورا در ماسوله را دارای یک پشتوانه کهن و قانونی دانست و افزود: این سیستم مدیریت در ماسوله بین محلات چند گانه است و برگزاری دسته جات در مساجد چند گانه و نگهداری علم‌ها در قسمت‌های مختلف مسجد و نگهبان علم دارند.
سرپرست میراث فرهنگی و گردشگری فومن، سبک زندگی در ماسوله را سبک خاص خواند و گفت: افراد از سراسر کشور به خصوص ماسوله‌ای‌ها که اصل و نسب آن‌ها ماسوله‌ای هستند در هر کجا باشند در شب هفتم محرم در برگزاری این مراسم حضور می‌یابند، مراسم علم بندی و نظام مدیریت عاشورا در ماسوله تحت عنوان میراث ناملموس در کشور ثبت شده است.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ،


عناوین ویژه