زمان بارگزاری این صفحه: 5:40 PM UTC

کشف آثار سفالی در میدان مرکزی شهر رشت/ توقف بخشی از پروژه پیاده راه فرهنگی

بر اثر حفاری برای اجرای پروژه پیاده راه فرهنگی سر بر آوردن آثار سفالی از دل خاک باعث توقف کار شد.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

از آغاز اجرای پیاده راه فرهنگی در مرکز شهر رشت حدود یک ماه می‌گذرد و تاکنون این پروژه پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است اجرای این پروژه دو روز است که به‌علت کشف آثار سفالی متوقف شده است و این توقف در اجرای پروژه باعث نگرانی شهردار این شهر شده است زیرا براساس زمان‌بندی از قبل اعلام شده در زمان باقی‌مانده کمتر از ۹۰ روز باید این پروژه افتتاح شود.

 

براین اساس «محمدعلی ثابت‌قدم» شهردار رشت در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: باتوجه به این‌که پروژه پیاده راه فرهنگی باید در زمانی کمتر از ۹۰ روز افتتاح شود توقف کار باعث به تأخیر افتادن زمان افتتاح این پروژه می شود بر این اساس لازم است که ناظر میراث‌فرهنگی در زمان اجرای پروژه حضور داشته باشد و موانع از سر راه اجرای این پروژه برداشته شود.

 

وی ادامه داد: بنده به‌عنوان مسئول اصلی این پروژه به مردم متعهد شدم که این پروژه را در زمانی که اعلام کرده‌ایم به بهره‌برداری برسانیم اما اگر این توقف‌ها در خصوص اجرای پروژه ادامه یابد ما قطعاً نمی‌توانیم نسبت به مردم پاسخگو باشیم.

 

و اما «رضا علیزاده» مدیرکل میراث‌فرهنگی نیز در این راستا در گفت وگویی اظهار کرد: قطعاً اجرای پیاده راه فرهنگی در کنار بناهای ارزشمند تاریخی که در مرکز شهر رشت وجود دارد می‌تواند نقش بسزایی در جذب گردشگر و معرفی فرهنگ غنی این شهر و استان داشته باشد و ما نیز از اجرای پیاده راه فرهنگی حمایت می‌کنیم.

 

وی در خصوص حفظ فرهنگ و آثار تاریخی نیز افزود: با هر نهاد، ارگان و سازمانی که ضوابط میراث‌فرهنگی را زیر پابگذارد براساس قانون برخورد می‌کنیم و وظیفه ما حفظ فرهنگ و انتقال آن به نسل‌های آینده است.

 

علیزاده با اشاره به این‌که در بافت مرکزی شهر رشت پس از حفاری‌های بعمل آمده و قطعات سفالی که پیدا شده است باید مورد بررسی باستان شناسان قرار بگیرد، افزود: همانطور که از شهردار انتظار می‌رود که این پروژه را در زمان مشخص به پایان برساند از بنده نیز انتظار آن وجود دارد که در راستای حفظ آثار تاریخی گام بردارم و با توجه به این امر لازم است که باستان شناسان میراث فرهنگی به تحقیق در این زمینه بپردازند.

 

و اما دکتر جهانی باستان‌شناس گیلان در خصوص میدان مرکزی شهر رشت اظهار کرد: میدان شهرداری رشت از قدیمی‌ترین میادین این شهرستان و مربوط به دوران تیموری و قاجار است.

 

وی باتوجه به این‌که که محدوده مرکزی شهر رشت گورستان عمومی بوده است، افزود: این محدوده در گذشته به‌عنوان گورستان عمومی شهر رشت بوده است، وجود بناهایی هم‌چون مقبره و بقعه در این گورستان دور از انتظار نیست هم‌چنین با بررسی های بیشتر شاید آثار باستانشناسی هم در کاوش‌ها بدست آید لازمه این امر انجام کاوش‌های باستان‌شناسی در محدوده میدان مرکزی شهر است.

 

این باستان‌شناس با اشاره به آثار کشف شده در حفاری پیاده راه، افزود: وجود قبرهای دوره اسلامی و انبوه آجرهای سفالی در این منطقه نشان از آن دارد که می‌توان با کاوش‌های بیشتر مجموعه‌ای از بناهای قابل ملاحظه‌ای را از دل خاک بیرون کشید.

 

میراث فرهنگی گیلان مانع ادامه پروژه طرح توسعه مرکزی رشت نیست

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان مانعی برای ادامه پروژه طرح توسعه مرکزی رشت قائل نشده است.

 

به گزارش صدای گیلان ، رضا علیزاده حواشی مطرح شده در زمینه جلوگیری از ادامه طرح توسعه مرکزی رشت از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان را موضوعی نادرست دانست و گفت: بنا به حساسیت پروژه و بر حسب ضرورت، تیم کارشناسی و فنی این اداره کل با حضور شهردار در پروژه حضور یافته و پس از بررسی های لازم، مشکلی برای ادامه پروژه گزارش نشده است.

کشف آثار سفالی در میدان مرکزی شهر رشت

 

وی اظهار داشت: تنها در بخشی از پروژه مقابل اداره پست این بافت تاریخی قرار دارد که کارشناسان میراث فرهنگی زمان بیشتری برای بررسی تقاضا کرده اند و بقیه پروژه به سرعت در حال انجام است.

 

این مسئول ادامه داد: این اداره کل نیز خواهان توسعه و آرامش شهروندان است و امیدوار است طرح توسعه مرکزی رشت به سرعت عملیات عمرانی را پشت سر بگذارد.

حدود سه ماه دیگر به اتمام پروژه طرح توسعه مرکزی رشت باقیمانده است.

 

بافت تاریخی – فرهنگی مجموعه شهرداری رشت شامل تک بناهایی همچون ساختمان شهرداری ، اداره پست، هتل ایران و … در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

 

مطالب بیشتر؛


عناوین ویژه