زمان بارگزاری این صفحه: 3:12 PM UTC

گرامیداشت جهان پهلوان محمود نامجو در رشت

با فرا رسیدن بیست و پنجمین سالگرد درگذشت مرحوم ‘ محمود نامجو ‘ یاد و خاطره این وزنه بردار افسانه ای در رشت گرامی داشته شد.

صدای گیلان/ به گزارش روابط عمومی ورزش وجوانان گیلان ،در این مراسم که توسط هیات وزنه برداری استان گیلان در سالن وزنه برداری ‘ نامجو’ در مجموعه ورزشی یادگار امام رشت برگزار شد ، ‘ سید عیسی مهدوی ‘ فرماندار رشت ، مسوولان اداره ورزش و جوانان و مسوولان هیات وزنه برداری گیلان ، تعدادی از روسای هیات های ورزشی ، قهرمانان ، ورزشکاران و پیشکسوتان رشته های مختلف ورزشی حضور داشتند .

معاون اداره ورزش و جوانان گیلان در این مراسم گفت : گیلان مردان و زنان بزرگی را در عرصه های مختلف به خود دیده که می توان از میرزاکوچک در مبارزه با استکبار ، پرفسور سمیعی ، پرفسور رضا ، استاد معین و غیره در مباحث علمی ، در هشت دفاع مقدی نیز هشت هزار شهید که حدود 380 نفر از شهیدان ورزشکار بودند که ‘ حسن املاکی ‘ یکی از الگوهای شهدا می باشد و در بخش ورزش نیز می توان از مرحوم ‘ محمود نامجو ‘ و مرحوم ‘ سیروس قایقران ‘ نام برد .

namjouy8

 

‘ حسن بالو ‘ افزود : مرحوم ‘ محمود نامجو ‘ در سال 1297 در محله استادسرای رشت چشم به جهان گشود و با افتخارات بی شماری که کسب کرد ، نامش در ورزش ایران و ورزش آسیا جاودانه شد .

وی اظهار کرد : مرحوم ‘ نامجو ‘ 28 بار رکورد وزنه برداری جهان را ترقی داد و چندین سال نیز عنوان قهرمانی جهان را یدک می کشید و اولین ورزشکار ایرانی و قاره آسیا بود که موفق به کسب مدال طلای رقابت های جهانی شد .

وی ادامه داد : مرحوم ‘ نامجو ‘ در مسابقات وزنه برداری سال 1949 قهرمانی جهان که در لاهه هلند برگزار شده بود ، مدال طلای آن رقابت ها را بر گردن آویخت که این مدال ، اولین مدال طلایی بود که توسط یک ورزشکار آسیایی در رقابت های جهانی کسب شده بود .

namjouy7

همچنین یکی از پیشکسوتان ورزش گیلان نیز در جریان این مراسم گفت : مرحوم جهان پهلوان ‘ محمود نامجو ‘ قهرمان و پهلوان ملی بود که قهرمان همه مردم ایران بود .

‘ میرشهاب مومنی ‘ افزود : قهرمانی بسیار سخت است اما قهرمان ماندن سخت تر است و پهلوانی نیز از قهرمان بودن مشکل تر و سخت تر است و مرحوم ‘ نامجو ‘ پهلوانی بود که همه مردم او را دوست داشتند .

وی اظهار کرد : مرحوم ‘ نامجو ‘ به دلیل مشکلاتی که وجود داشت به خصوص به دلیل جنگ جهانی دوم ، نتوانست در سن جوانی شکوفا شود و مدال کسب کند و اولین مدال این قهرمان و پهلوان اسطوره ای در سن 30 سالگی بدست آمد .

نایب رییس هیات فوتبال گیلان خاطرنشان کرد : مرحوم ‘ نامجو ‘ تا سن 41 سالگی برای ایران و استان گیلان در رشته وزنه برداری افتخارآفرینی کرد و علاوه بر کسب عناوین مختلف المپیک ، جهانی و آسیایی ، در رشته های ژیمناستیک و پرورش اندام نیز تبحر خاصی داشت و مدال های جهانی پرورش اندام را نیز کسب کرده بود .

به گزارش روابط عمومی ورزش وجوانان گیلان، جهان پهلوان ‘ محمود نامجو ‘ در سال 1297 در محله استادسرای شهرستان رشت متولد شد و در 30 دی ماه 1368 در یکی از بیمارستان های تهران جان به جان آفرین تسلیم کرد .

مرحوم ‘ نامجو ‘ در دوران ورزشی خود مدال های ارزشمندی را برای ایران به ارمغان آورد که می توان به کسب سه مدال طلا ، یک مدال نقره و دو مدال برنز قهرمانی وزنه برداری جهان ، یک مدال نقره و یک مدال برنز مسابقات المپیک ، یک مدال طلا و یک مدال برنز بازی های آسیایی و چندین مدال مسابقات بین المللی اشاره کرد که از این حیث ، یکی از پرافتخارترین وزنه برداران تاریخ ورزش ایران است.

namjouy2

وارش اسپرت نوشت  : 8 صبح 30 دی ماه 1368 زمانی است که مرد اول ورزش ایران و حتی جهان از بین ما رفت.پهلوانی که در زمان زندگیش افتخاراتی را بدست آورد که شاید قرن ها طول بکشد تا تکرار شود و یا شاید هم این جمله درست باشد که بگوییم : دیگر مادری فرزندی مانند نامجوی به دنیا نمی آورد!

پهلوان افسانه ای جهان توانست 32 بار رکورد جهانی را ترقی بخشد. نکته جالب و غرورانگیز اینجاست که جهان پهلوان نامجو ، این گیله مرد از دیار شهر باران ،به عنوان اولین ورزشکار در تمام رشته های ورزشی در آسیا توانست،اولین مدال طلای جهانی را به ارمغان آورد.
تاسف برانگیز است که مدال ها و افتخارات بی شمار نامجو هم نتوانست باعث این شود که یک شهرستانی به خوبی شناخته شود و شاید هم اگر همت بعضی از افراد نبود دیگر کسی این پهلوان گیلک زبان را نمی شناخت!

چیزی که پهلوان نامجو را از دیگر ورزشکاران جهان جدا می کند این است که شادروان محمود نامجوی به عنوان تنها ورزشکار در جهان در دو رشته ورزشی دارای دو مدال طلای جهانی است.
زنده یاد محمد نامجوی در سال 1330، به ریاست فدراسیون ژیمناستیک منصوب شد و در دوران ریاستش، تیم ملی ایران به مقام پنجم رقابت های بین المللی فلورانس ایتالیا دست یافت./ جهت مشاهده متن کامل به این لینک مراجعه کنید

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه