زمان بارگزاری این صفحه: 9:03 PM UTC

گردشگری کشاورزی با محوریت چای،راهکار توسعه استان گیلان.

صنم امین مدیر عامل شرکت «اکسیر تجارت کاسپین»: گردشگری در استان گیلان با کشاورزی عجین شده و گردشگری کشاورزی با محوریت چای، می‌تواند به یک ضرورت و راهکار اصلی توسعه استان گیلان تبدیل شود.

به گزارش صدای گیلان ؛ مهندس صنم امین مدیر عامل شرکت «اکسیر تجارت کاسپین» این هفته در بازار سرمایه‌گذاری خارجی استان گیلان در باره‌ی ضرورت سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی گردشگری کشاورزی با محوریت چای سخنرانی کرد و در باره‌ی ابعاد مختلف طرح و پروژه‌ی تحقیقاتی خود توضیح داد.

وی گفت: یکی از اولویتهای اصلی سرمایه‌گذاری در استان گیلان سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری، به ویژه گردشگری کشاورزی است. با توجه به اینکه استان گیلان استانی با پتانسیلهای خوب و ارزشمند در زمینه‌ی کشاورزی بوده ، توریسم چای می‌تواند اصلی ترین محور گردشگری کشاورزی استان گیلان باشد.

وی در تشریح توریسم چای گفت: این صنعت یکی از انواع گردشگریهای مهم در جهان تلقی می‌شود که در مناطق روستایی بیشتر شکل می‌گیرد. توریسم چای می‌تواند با محوریت دلبستگی به تاریخ، سنت ها، آیین ها و برنامه‌های مختلف مرتبط با صنعت تولید چای باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی گیلان ،صنم امین گفت: هر چند اولویت اصلی سرمایه‌گذاری استان گیلان را بیشتر در زمینه‌های گردشگری، صنعت و کشاورزی می‌دانند اما بر طبق آخرین آمار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، استانهای مازندران و گیلان به ترتیب گردشگرپذیرترین استانهای کشور هستند که رتبه‌ی اول و دوم را دارند. و از آنجایی استانهای گیلان و مازندران بیشترین میزان باغات چای را دارا می باشند(حدود 90 درصد در گیلان و 10 درصد در مازندران، بنابراین می‌توان به خوبی دریافت که گردشگری در این استانها به ویژه در استان گیلان با کشاورزی عجین شده و گردشگری کشاورزی با محوریت چای، می‌تواند به یک ضرورت و راهکار اصلی توسعه استان گیلان تبدیل شود.

وی ادامه داد: گردشگری مبتنی بر چای می‌تواند موقعیتی را از نظر اقتصادی در منطقه ایجاد کندکه همه منتفع شوند، چون تلفیقی از صنعت گردشگری، کشاورزی و تولید محصول چای است که در استان گیلان از جذابیتها و توانمندیهای بسیار در این زمینه برخوردار است.

مدیر عامل شرکت «اکسیر تجارت کاسپین» سپس سخنان خود را اینگونه ادامه داد که: بسیاری از گردشگران علاقه‌مند هستند به نحوی تولید چای، باغهای چایکاری، کارخانجات چای و زندگی مردم در اطراف باغهای چای را مشاهده کرده و از مناظر بکر و زیبای استان گیلان لذت ببرند. بنابراین می‌توان با فراهم کردن شرایط و امکان سفر آنها به روستاهای مناطق چای‌خیز استان، فرصتی را برای روستاییان این مناطق پدید آورد تا از حضور گردشگران بهره ببرند.

وی با تاکید بر اینکه گردشگری ساحلی روز به روز کاهش می‌یابد و اکنون گردشگری به سمت رشته‌های خاص پیش می‌رود، گردشگری کشاورزی با محوریت چای را یکی از جاذبه‌های مهم توصیف کرد که می‌تواند بخش اعظم نیروها و امکانات را به خود جلب کرده و زمینه‌های اشتغال را نیز برای افراد پدید آورد.

مهندس امین سپس به تشریح بخشهای مختلف طرح پژوهشی خود پرداخت و گفت: ایجاد زیرساختها و بسترسازی مناسب، شناسایی فعالیتهای مرتبط، تبلیغات و اطلاع‌رسانی، فرهنگسازی و خدمات مستقیم گردشگری از آیتم هایی است که با توجه به اینکه 60 هزار خانوار در 32 هزار هکتار باغ چای در استانهای گیلان و مازندران داریم، گردشگری چای می‌تواند با اقتصاد روستایی منطقه در ارتباط بوده و زمینه‌های بهبود شرایط اقتصادی خانوارهای چایکار را فراهم آورد.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ،


عناوین ویژه