زمان بارگزاری این صفحه: 8:51 PM UTC

گشوده شدن گره پروژه ها و بخش هاي توسعه اي شهرستان آستارا

آستارا – صدای گیلان؛ فرماندار شهرستان مرزي بندر آستارا گفت: گره پروژه ها و بخش هاي توسعه اي شهرستان در مواردي را كه حتي مردم از آنها قطع اميد نموده بودند، گشوده شده است

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

فرماندار شهرستان مرزي بندر آستارا گفت: گره پروژه ها و بخش هاي توسعه اي شهرستان در مواردي را كه حتي مردم از آنها قطع اميد نموده بودند، گشوده شده است.

«سيروس شفقي» در جلسه شوراي اداري شهرستان كه با حضور حجت الاسلام و المسلمين علي يونسي، دستيار ويژه رئيس جمهور در امور اقوام و اقليت هاي ديني و مذهبي در سالن اجتماعات فرمانداري برگزار شد، خاطر نشان كرد: ملت ايران سالجاري را با عطر فاطمي و تعطيلات نوروزش را با اقتدار ديپلماسي ايران كه با مقاومت و ايستادگي ملت و همت و تلاش دولت تدبير و اميد و درايت و هوشمندي رئيس جمهور و ديپلماسي هوشمندانه تيم مذاكره كننده هسته اي و بويژه هدايت هاي حكيمانه رهبر معظم انقلاب اسلامي آغاز نمودند.

 

وي با اشاره به اينكه از زمان استقرار دولت تدبير و اميد شاهد خدمات ارزنده دولت و فائق آمدن بر بسياري از مشكلات انباشته شده در بخش هاي مختلف كشور هستيم، ادامه داد: مرزنشينان آستارا طي اين مدت، خدمات كارگزاران دولت را در رفع مشكلات و برنامه ريزي عملياتي در خصوص بسياري از پروژه ها و مطالبات انباشته شده در طي ساليان گذشته و اجراي سياست هاي دولت با حمايت هاي استاندار گيلان را لمس نموده اند.

 

فرماندار شمالي ترين بندر ايران در درياي خزر به گشوده شدن گره پروژه ها و بخش هاي توسعه اي شهرستان در مواردي را كه حتي مردم از آنها قطع اميد كرده بودند را بسيار مهم برشمرد و اضافه كرد: گره توسعه اسكله بندر آستارا پس از 5 سال، تصويب و ابلاغ نهايي مجوز منطقه ويژه اقتصادي بندر آستارا در هيأت محترم دولت پس از 5 سال، شروع عمليات اجرايي اتمام سالن آمفي تئاتر مجتمع فرهنگ و ارشاد اسلامي پس از 16 سال و صدور مجور فعاليت بازارچه مرزي آستارا پس از 10 سال از آن نمونه اند.

 

تخليه و بارگيري كالا در بندر آستارا هفت برابر شده است

فرماندار آستارا در بخش ديگر سخنان خود با تأكيد بر رشد هفت برابري عمليات تخليه و بارگيري كالا از بندر چند منظوره آستارا و تغيير اين رقم از 26 هزار تن در سال 92 به 173 هزار تن كالا در سال 93، اظهار داشت: پهلوگيري كشتي ها در اين مدت از 26 فروند كشتي در سال 92 به 67 فروند كشتي در سال 93 افزايش يافته است.

 

وي پيشي گرفتن بندر آستارا در صادرات از بنادر مهم شمال كشور از قبيل بندر نوشهر را اتفاقي مهم در اقتصاد شهرستان برشمرد و توضيح داد: در راستاي افزايش ظرفيت جابجايي كالا از اين بندر، عمليات احداث اسكله دوم به منظور افزايش ظرفيت 100 هزار تني به ظرفيت فعلي اين بندر آغاز شده است.

 

سيروس شفقي از بندر آستارا به عنوان نزديكترين بندر تجاري ايران به كشورهاي حاشيه درياي خزر نام برد و عنوان كرد: اين مسير، اصلي ترين مسير ترانزيتي كريدور شمال – جنوب (نوستراك) و قرار گرفته در مجاورت كريدور شرق – غرب (تراسكا) مي باشد.

 

وي در ادامه يادآور شد: اين شهرستان تنها ترين گمرك داراي مرز زميني و دريايي به طور همزمان در كشور مي باشد كه گمرك زميني آن بيش از 120 سال قدمت دارد و از امن ترين مرزهاي كشور شناخته مي شود.

 

64 درصد سهم صادرات كالا از گيلان به خارج از كشور، متعلق به آستاراست

عالي ترين مقام دولت در شهرستان مرزي آستارا با تأكيد بر اينكه بر اساس آمار منتشر شده از سوي گمركات گيلان، بالغ بر 64 درصد سهم صادرات كالا از گمركات استان گيلان، سهم آستارا مي باشد، بيان كرد: گمرك آستارا با صادرات 308 ميليون دلار كالاي غير نفتي، مقام اول صادرات در بين گمركات شمال كشور را به خود اختصاص داده است.

 

وي ادامه داد: علاوه بر صادرات، گمرك آستارا رتبه نخست تجارت چمداني كشور با جابجايي 25 ميليون دلار كالا را در اختيار دارد.

 

شفقي در بخش ديگر سخنان خود از فعال بودن پايانه مسافري مرزي آستارا سخن گفت و خاطر نشان كرد: با تردد حدود 750 هزار نفر مسافر از مرز آستارا، اين مرز در جايگاه سوم پرترددترين مرز كشور قرار گرفته است.

 

تحقق خواسته هاي مرزنشينان آستارا توسعه پايدار كشور را بهمراه دارد

مهندس سيروس شفقي در بخش پاياني سخنان خود به رشد قابل توجه اعتبارات عمراني شهرستان سخن گفت و اضافه كرد: در تخصيص اعتبارات به بخش هاي مختلف توسعه اي شهرستان، رشد بي نظيري را شاهد هستيم.

 

وي اجرايي شدن ادامه مسير راه آهن قزوين – رشت – آستارا و اتصال آن به راه آهن جمهوري آذربايجان به منظور تسهيل ترانزيت كالا را فرصتي مغتنم براي ايجاد و تكميل كريدور شمال – جنوب و اتصال منطقه به اروپا از طريق كشورهاي حاشيه درياي خزر دانست و ادامه داد: با تحقق اين طرح، كشورهاي آسياي ميانه و قفقاز به آب هاي آزاد خليج فارس و درياي عمان متصل مي شود.

 

فرماندار آستارا در بخش پاياني سخنان خود از تعدادي طرح هاي در دست اجراي شهرستان نام برد و افزود: برخورداري قانوني كاركنان دولت در اين شهرستان از فوق العاده مرزي با توجه به دارا بودن مرز خشكي و آبي و نقطه صفر مرزي آستارا، رفع موانع اجراي طرح ساماندهي پايانه مرزي شهرستان، تعريض و چهاربانده نمودن محور مواصلاتي آستارا اردبيل، صدور مجوز تردد خودروهاي پلاك منطقه آزاد انزلي تا منطقه ويژه اقتصادي بندر آستارا، احداث سد لاستيكي بر روي رودخانه هاي جاري شهرستان بمنظور جلوگيري از هدر رفتن آب، تسريع در تخصيص اعتبارات لازم به منظور اتمام و تجهيز بيمارستان 132 تخت خوابي آستارا، اجرايي شدن طرح ملي شبكه فاضلاب، احداث دومين پل مرزي بر روي رودخانه مرزي آستاراچاي و اضافه نمودن كيف و كفش و البسه به ليست كالاهاي مجاز وارداتي بازارچه مرزي آستارا با توجه به تصويب موضوع در شوراي مبادلات مرزي استان از مهمترين درخواست هاي اين منطقه مي باشد.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ،


عناوین ویژه