زمان بارگزاری این صفحه: 6:41 PM UTC

گیلانی های عاشق خاندان امامت، در تاسوعای حسینی اشک ماتم ریختند

در روز تاسوعای حسینی، جای جای شهرها و اقصی نقاط مختلف گیلان مملو از خیل عاشقانی است که نوای یا حسین (ع) و یا ابوالفضل(ع) آنها به همراه صدای حزن انگیز طبل ها در آسمان طنین انداز شده و جاودانگی مکتب عاشورای حسینی به نمایش گذاشته شد.

به گزارش صدای گیلان به نقل از ایرنا، مردم مومن و خداجوی گیلان از آغازین ساعات صبح امروز، در نهمین روز از محرم الحرام در تاسوعای حسینی با حضور در حسینیه ها و تکایا در قالب دسته های عزاداری سینه زنی و زنجیر زنی، در غم جانسوز و گداز سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) و یاران باوفایش به سوگ نشستند و ارادت خود به اهل بیت را نشان دادند.

مساجد، تکایا و هیات های عزاداری در شب گذشته نیز شاهد حضور انبوهی از عاشقان و دلسوختگانی از همه اقشار اعم از پیر و جوان، زن و مرد و خردسالان و نوجوانانی بود که شور و عشق حسینی را با شکوه هر چه بیشتر در عزای سومین اختر تابناک امامت و ولایت به نمایش گذاشتند.

در روز تاسوعای حسینی، جای جای شهرها و اقصی نقاط مختلف گیلان مملو از خیل عاشقانی است که نوای یا حسین (ع) و یا ابوالفضل(ع) آنها به همراه صدای حزن انگیز طبل ها در آسمان طنین انداز شده است.

بیرق و علم های افراشته شده در مراسم این سوگواری ها ، جاودانگی مکتب عاشورای حسینی و شهدای دشت کربلا را به نمایش گذاشته است.

در مسیرهای حرکت کاروان های حسینی بوی عود ، عنبر و اسپند به مشام می رسد و دلباختگان به آقا ابا عبدالله الحسین (ع ) براساس سنت هرساله خود گاو و گوسفند قربانی می کنند.

ارادتمندان و محبان خاندان عصمت و طهارت نیز با پخت انواع غذاهای نذری، عزاداران حسینی را در این استان اطعام می کنند.

در این روز همچنین به یاد لب های تشنه قمر بنی هاشم و فرزندان اباعبدالله (ع) با پخش نذری، از عزاداران پذیرایی می شود.

گزارش های رسیده از نقاط مختلف استان نیز حاکی از آن است که شب گذشته و امروز ، عزاداران حسینی در تکایا و مساجد و هیات های عزاداری با شکوه هرچه تمام تر به برگزاری آیین های سوگواری این روز پرداخته اند.

برخی از مناطق استان گیلان همچون آستانه اشرفیه ، رشت ، شفت و سراوان که امامزادگانی چون حضرت سید جلال الدین اشرف، خواهر امام ، امامزاده ابراهیم، امامزاده هاشم که در آنجا زیارتگاه عاشقان خاندان عصمت و طهارت است؛ مملو از جمعیت زائران و سوگوارانی است که برای شرکت در آیین های عزاداری ایام محرم به این اماکن مقدس آمده اند.

حضور عزاداران حسینی در این اماکن که در طول دهه محرم میزبان عزاداران بسیاری است؛ در شب گذشته و امروز به اوج خود رسیده است.

بارش شدید باران که از شب گذشته آغاز شده و به تناوب در نقاط مختلف استان گیلان ادامه دارد، مانع از عرض ارادت محبان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در روزهای عزای حسینی نشد و سوگواران با تحمل دشواری های ناشی از بارش باران و وزش شدید باد، اقامه عزا کرده و در غم شهادت فرزندان رشید ابوتراب، اشک ماتم می ریزند.

مطالب بیشتر؛


عناوین ویژه