زمان بارگزاری این صفحه: 7:27 AM UTC

گیلان پیرترین استان کشور است/ جمعیت زنان گیلان ۲۰ هزار نفر بیشتر از مردان است/ کاهش ازدواج، افزایش طلاق

مدیر کل ثبت احوال گیلان گفت؛ جمعیت استان گیلان ۲۵۴۸۸۳۸ نفر می باشد که این تعداد شامل ۱۰۱۱۸۸۹ نفر روستایی و ۱۵۳۶۹۴۹ نفر شهری بوده که ۱۲۸۴۷۹۲ نفر از آنها زن و ۱۲۶۴۰۴۵ نفر مرد می باشند.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

روحانی فر  بیان داشت؛ سازمان ثبت احوال با داشتن اطلاعات به روز و جامع در زمینه رویدادهای حیاتی و ثبت به موقع آن نقش مهمی در ایجاد زیر ساخت اطلاعات و توسعه پایدار دارد.

 

به گزارش صدای گیلان، مدیر کل ثبت احوال گیلان در گفتگوی وی‍‍ژه خبری شبکه استانی باران با اشاره به وظایف ذاتی ثبت احوال ، آمارهای تولید توسط ثبت احوال را آماری متقن عنوان کرده و خاطرنشان کردند که آمارهای ثبت احوال قابل استناد و بهره برداری برای برنامه ریزان کشوری در جهت ایجاد زیرساختهای اطلاعاتی و توسعه پایدار می باشد .

 

روحانی فر افزود هم اکنون برآورد جمعیت استان گیلان ۲۵۴۸۸۳۸ نفر می باشد که این تعداد شامل ۱۰۱۱۸۸۹ نفر روستایی و ۱۵۳۶۹۴۹ نفر شهری بوده که ۱۲۸۴۷۹۲ نفر از آنها زن و ۱۲۶۴۰۴۵ نفر مرد می باشند.

 

مدیرکل ثبت احوال استان در ادامه با یاد آوری فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص روند کاهشی جمعیت کشور و سیاست های جدید جمعیتی ابراز نگرانی کردند که این روند در گیلان بیش از میانگین کشوری می باشد.

 

وی تصریح کرد؛ گیلان پیرترین استان کشور است که این مهم در آینده نه چندان دور و با توجه به اینکه جمعیت جوان نیرو محرکه جامعه می با شد نقش بسزایی در رشد منفی اقتصادی در استان خواهد داشت.

 

روحانی فر در ادامه با اشاره  به اینکه سال جاری سال انتخابات است از شهروندان گیلانی خواست در خصوص تعویض شناسنامه های فرسوده و مستعمل خود اقدام نمایند.

 

این مسوول اظهار داشت؛  افرادی که جهت دریافت کارت هوشمند ثبت نام نموده اند و پیامک صدور کارت برای آنان ارسال شده است ، در اسرع وقت جهت دریافت کارت هوشمند ملی خود به ادارات ثبت احوال مراجعه نمایند و این فرایند را به روزهای پایانی قبل از انتخابات موکول نکنند.

 


 

مدیرکل ثبت احوال گیلان؛میزان تولد در گیلان پائین‌تر از سرانه کشوری است

قاسم روحانی فر در گفتگو با تسنیم  اظهار داشت: در پنج ماهه نخست امسال ۹۳۵۴مورد واقعه ازدواج در گیلان به ثبت رسیده است که نسبت به پنج ماهه نخست سال گذشته که ۹۷۹۶ مورد ازدواج بود چهارو نیم درصد کاهش داشته است.

 

وی همچنین از افزایش امار طلاق در گیلان ابراز نگرانی کرد و گفت: در پنج ساله نخست امسال ۲۸۱۳ طلاق در گیلان به ثبت رسیده است که نسبت به مدت مشابه پارسال شش و هفت دهم درصد افزایش داشته است.

 

روحانی فر با بیان اینکه در حال حاضر به ازای هر صد هزار نفر در کشور ۲۱۰ نفر طلاق می گیرند گفت: خراسان رضوی، گیلان, کرمانشاه و استان تهران دارای بالاترین میزان طلاق در کشور هستند.

 

مدیرکل ثبت احوال گیلان با اشاره به پایین بودن میزان تولد در گیلان نسبت به سرانه کشوری گفت:در پنج ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴ دهم کاهش ولادت داشتیم که البته نسبت به سال‌های گذشته آمار نگران کننده ای نیست.

 

روحانی فر در ادامه افزود: در همین مدت ۶۷۳۵ نفر در گیلان فوت کردند که نسبت به سال ۹۳, ۶دهم افزایش داشته است.

 

گیلان پایین ترین و سیستان و بلوچستان بالاترین میزان تولد را در کشور دارند.

 

 

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه