زمان بارگزاری این صفحه: 6:28 PM UTC

۶۰ درصد مطلقه‌‌ها زیر ۳۰ سال هستند/ ۱۱٫۵ میلیون جوان در سن ازدواج قرار دارند

در حال حاضر ۱۱٫۵ میلیون جوان زیر ۳۵ سال کشورمان در سن ازدواج قرار دارند.

۶۰ درصد مطلقه‌‌ها زیر ۳۰ سال هستند

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی و مشاور وزیر ارشاد در امور جوانان و خانواده با بیان این که در حال حاضر ۱۱٫۵ میلیون جوان زیر ۳۵ سال کشورمان در سن ازدواج قرار دارند گفت: در سال گذشته تنها ۸۰۰ هزار مورد ازدواج در کشور اتفاق افتاده است.

 

محمود گلزاری در گردهمایی خیران ازدواج استان یزد که با حضور مسئولان، کارشناسان و جمعی از خیرین استان در باغ دولت آباد برگزار شد، یکی مهمترین مسائل جامعه را موضوع تشکیل و تحکیم بنیان خانواده خواند و گفت: قران کریم به کرات اهمیت خانواده به عنوان مکانی برای رشد و تربیت صحیح فرزندان و محل آرامش افراد را یادآور شده است.

 

وی ادامه داد: امروزه منابع علمی نیز بر نقش موثر ازدواج موفقیت‌آمیز و تشکیل خانواده‌ای سالم در سلامت و مصونیت انسان‌ها در برابر آسیب‌های اجتماعی اذعان و اقرار دارند و روانشناسان دنیا نیز در آخرین رویکردشان که روانشناسی مثبت است، خانواده را مهمترین کانون افزایش دو مقوله مهم یعنی هیجانات و صفات مثبت می‌دانند.

 

گلزاری به برنامه و نقشه دشمنان در دهه‌های اخیر علیه مسائل دین نیز اشاره و عنوان کرد: یکی از راه‌های مبارزه با دین از سوی دشمن مبارزه با مقوله خانواده از روش‌های گوناگونی مانند تلاش برای تجرد جوانان، تلاش برای سهولت در امر طلاق زوجین و مواردی از این قبیل است.

 

وی به تلاش‌های صورت گرفته و در دست اقدام برای تحکیم بنیان خانواده در بین کشورهای اسلامی اشاره و در این باره از برگزاری سمینار وزرای فرهنگ کشورهای اسلامی پیرامون موضوع خانواده که آبانماه در کشور قطر برگزار خواهد شد، خبر داد و گفت: بحث تحکیم بنیان خانواده نه تنها در بین کشورهای اسلامی بلکه باید در تمامی ادیان الهی مورد اهتمام و توجه قرار گیرد.

 

مشاور وزیر ارشاد با بیان این که در حال حاضر ۱۱٫۵ میلیون جوان زیر ۳۵ سال کشورمان در سن ازدواج هستند، گفت: در سال گذشته تنها ۸۰۰ هزار مورد ازدواج در کشورمان اتفاق افتاده، ضمن این که در این مدت ۱۶۰ هزار مورد طلاق نیز به ثبت رسیده است. ۱۵ درصد از طلاق‌های کشور مربوط به سال اول ازدواج بوده است و ۶۰ درصد از مطلقه‌ها نیز دختران زیر ۳۰ سال بوده‌اند.

 

گلزاری با نگر‌ان‌کننده خواندن آمارهای موجود در مورد ازدواج و طلاق در کشور، هشت چالش در مورد ازدواج از قبل از این رویداد تا پس از طلاق را متذکر شد و گفت: نکته اول در این حوزه تجرد جوانان است که علل مختلفی دارد. وی مهمترین علت تجرد جوانان را مشکلات اقتصادی و شغل بنا بر اعلام ۶۰ درصد از پسرهای مجرد، مشکل همسریابی به عنوان یکی از مهترین علل ذکر شده از سوی دختران، آداب و رسوم نامناسب در مورد ازدواج، بی‌اعتمادی به طرف مقابل و بی‌مسئولیتی طرفین در قبال زندگی‌شان ذکر کرد.

 

وی رفع این موانع ازدواج را در گروی تشکیل کارگروه‌هایی برای رفع مشکلات اقتصادی، همسرگزینی و فرهنگسازی در رابطه با اهمیت ازدواج در بین جوانان ذکر کرد. عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع همسریابی را به تنهایی یک چالش مهم در بحث ازدواج خواند و ادامه داد: مشاوره برای انتخاب صحیح همسر نکته‌ای است که باید از طریق مشاوران و کارشناسان به جوانان در شرف ازدواج آموزش داده شود.

 

وی مقطع پنج سال اول زندگی زوجین را به عنوان پرطلاق‌ترین دوره در باب اهمیت و حساسیت با پنج سال ابتدایی زندگی که بیشترین مرگ و میر نوزادان را در برمی‌گیرد، مقایسه کرد و گفت: هر چند زوجین از لحاظ سنی نیازمند مراقبت نیستند ولی سن ازدواج آنها در این سال‌ها بسیار پایین است و نیازمند مراقبت شدید هستند. وی معتقد است که همانطور که برای نوزاد در این مقطع برای مقابله با بیماری‌ها واکسن تهیه می‌شود، برای زوج‌های جوان نیز در این سال‌های ابتدایی زندگی باید بسته‌های آموزشی خاصی تهیه شود.

 

گلزاری مداخله و مشاوره‌های بعد از اختلاف و همچنین مداخلات قبل از دادگاه را نیز از نکات مهم و موثر در صیانت از خانواده‌ها برشمرد و گفت: در واقع مشاوران به دنبال راهکار برای رفع مشکل و ادامه زندگی هستند ولی در دادگاه‌ها به دنبال مقصر و محکوم شدن افراد هستیم. وی اصلاح آداب و رسوم اشتباه و مانع ازدواج را یکی دیگر از نکات در این حوزه ذکر کرد و گفت: این موضوع باید در تمامی استان‌ها از سوی کارشناسان بررسی، شناسایی و آموزش و فرهنگسازی در جوامع محلی رفع شود.

 

مشاور امور جوانان و خانواده وزیر ارشاد، رفع قوانین مشکل‌آفرین حقوقی را نیز یکی دیگر از موضوعات مهم در این مقوله عنوان کرد و آخرین چالش در حوزه ازدواج را مدیریت بعد از طلاق خواند و در این باره گفت: در این رابطه باید روی موضوعاتی مانند بازگرداندن زنان مطلقه به همسرانشان در صورت واجد شرایط زندگی بودن و فرهنگ‌سازی در مورد ازدواج با افراد مطلقه، فرهنگ‌سازی شود.

 

گلزاری در پایان نیز خاطرنشان کرد: به نظر می‌آید که مجمع خیرین ازدواج استان باید در فراتر از یک مجمع خیری عمل کند و با عناوین نظیر مجمع یا بنیاد تحکیم خانواده در قالب ساختاری غیر دولتی در سه حوزه اقتصادی،‌ آموزش و مشاوره و نیز فرهنگسازی،‌ زمینه‌ ترویج ازدواج و صیانیت از بنیان خانواده‌ها را رقم بزند.

/بهار نیوز

مطالب بیشتر؛

  • رهبر انقلاب؛ ائتلاف مبارزه با داعش پوچ و جهت‌دار است حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اظهارات مقامات آمریکایی در خصوص تشکیل ائتلافی تحت عنوان مبارزه با داعش را پوچ، توخالی و جهت‌دار خواندند و تأکید کردند: حرکتی که در عراق انجام شد و کمر داعش را شکست، کار آمریکایی‌ها نبود، بلکه کار مردم، ارتش و نیروهای مردمی عراق بود. به گزارش صدای گیلان به نقل از […]
  • قلعه رودخان پاک شد مدیر محیط زیست شهرستان فومن گفت: منطقه توریستی قلعه رودخان از زباله پاکسازی شد. روشنی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه گیلان، اظهار کرد: به همت برخی تشکل‌های غیردولتی، تحت عنوان انجمن گردشگری، ورزش و سلامت و نیروهای مردمی و نیز کارکنان اداره حفاظت محیط […]
  • واگذاری 10 هزار واحد مسکن مهر تا پایان سال جاری. صدای گیلان - قائم مقام وزير راه و شهرسازي با حضور در نشست شوراي مسكن گيلان از واگذاري ده هزار واحد مسكن مهر تا پايان سالجاري خبر داد.
  • زیان‌دهی 70 درصد صنایع بورس+اسامی بورس اوراق بهادار تهران با در اختیار داشتن 38 صنعت ضعیف‌ترین عملکرد خود را از ابتدای سال تاکنون نشان داد و با زیان 27 صنعت (بیش از 70 درصدی)مواجه شد. به گزارش صدای گیلان به نقل از ایسنا؛ بورس اوراق بهادار تهران که به دلیل ابهامات سیاسی و اقتصادی از ابتدای سال تاکنون گرفتار رکود شده […]
  • ورود شورای حفظ حقوق بیت‌المال به موضوع زمین‌‌خواری در گردنه حیران رئیس کمیته مبارزه با زمین‌خواری مجلس از ورود شورای حفظ حقوق بیت‌المال به موضوع زمین‌خواری در گردنه حیران خبر داد.


عناوین ویژه