زمان بارگزاری این صفحه: 12:07 PM UTC

اختصاص 17 میلیارد تومان برای احیای تالاب انزلی

صدای گیلان – 17 میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی و ملی به منظور احیای تالاب بین المللی انزلی، طی ماه جاری اختصاص خواهد یافت.

تالاب انزلی

به گزارش پایگاه خبری صدای گیلان؛ مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان گیلان به  خبرنگار مانا گفت: بر اساس مصوبات صورت گرفته قرار است به منظور انجام طرح احیای تالاب انزلی مبلغ 17 میلیارد تومان طی سال جاری اختصاص یابد.
محمد رضا برجی گفت: از این میزان 10 میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی و هفت میلیارد تومان دیگر نیز ازمحل اعتبارات استانی خواهد بود.
این مقام مسئول در اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان با بیان اینکه تا کنون این مبلغ تخصیص نیافته است، تصریح کرد: بر اساس گفته مسئولان مربوطه، طی ماه جاری این میزان اعتبار تخصیص خواهد یافت.
وی یادآور شد: به محض تخصیص اعتبارات لازم، عملیات احیای تالاب بین المللی انزلی توسط کارشناسان مربوطه آغاز خواهد شد.
برجی در ادامه تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته بخشی از این اعتبار به منظور انجام مطالعات زیست محیطی پهنه آبی تالاب بین المللی انزلی هزینه خواهد شد.
مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان گیلان یادآور شد: همچنین بخش دیگری از این اعتبار در حوزه آبخیزداری تالاب هزینه می شود.
وی همچنین از نصب تله های رسوبگیر و تله های آشغالگیر در مسیر رودخانه های منتهی به تالاب بین المللی انزلی خبر داد.
برجی تاکید کرد: اقدامات گروه همکاری های مشترک ژاپن و سازمان حفاظت محیط زیست در تالاب انزلی یکی از مهمترین اقدامات در راستای حفاظت از این تالاب است.
به گفته این مقام مسئول در استان گیلان، پساب، زباله، انواع فاضلاب و آزولا باعث مرگ تدریجی تالاب بین المللی انزلی شده است .
وی همچنین با بیان اینکه گیاه آزولا یکی از عوامل مهم نابودی و مرگ تالاب بین المللی انزلی است، اظهارداشت: مهمترین عامل رشد بی رویه گیاه آزولا در تالاب بین المللی انزلی ورود انواع پساب های کشاورزی به این تالاب است.
وی اذعان داشت: طی سه دهه گذشته به دلیل ورود رسوبات، فاضلاب، سموم کشاورزی و رشد بی رویه آزولا میانگین عمق آب این تالاب از 11 متر به کمتر از دو متر کاهش پیدا کرده است.
برجی در ادامه از ورود سالانه 100 هزار متر مکعب پساب کشاورزی به تالاب انزلی خبرداد و اظهارداشت: علاوه بر کودهای شیمیایی روزانه انواع فاضلاب های انسانی، صنعتی و بیمارستانی شهر رشت از طریق رودخانه ها به این تالاب می ریزد.
مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست استان گیلان عنوان کرد: همچنین روزانه بیش از 400 هزار متر مکعب فاضلاب به تالاب بین المللی انزلی وارد می شود.
به گفته وی تالاب بین المللی انزلی از تالاب های مهم کشور است كه در حفظ اكوسيستم منطقه نقش برجسته ای داشته وزيستگاهی مهم براي تخم ريزي و تكثير ماهيان و نيز زمستان گذرانی و جوجه آوری گونه هاي زيادی از پرندگان آبزي و كنارآبزی محسوب می شود.

مطالب بیشتر؛

  • انتصاب فرماندهان جدید انتظامی ۵ استان کشور فرماندهان جدید انتظامی استان‌های گیلان، قزوین، کرمان، سمنان و شرق استان تهران با حکم فرمانده نیروی انتظامی منصوب شدند.
  • دموکراسی محصول رشد و توسعه است، نه جنگ و تجاوز رییس جمهوری در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل:دموکراسی محصول رشد و توسعه است، نه جنگ و تجاوز/ تداوم تحریم ها، ادامه اشتباهی راهبردی علیه ایران است
  • فراتر از توافق ژنو طنز ماجرا در این است که ، در همان موارد و نکاتی از توافق نامه ژنو که از طرف مخالفین داخلی دولت به عنوان نکات منفی وامتیاز دهی به غربیان و آمریکا نامبرده میشود ، در مقابل ؛ مخالفین خارجی عیناَ همان موارد مشابه را امتیاز دهی به ایران می دانند. وکاملا روشن است که این موضوع در خصوص یک مورد […]
  • روزنامه اعتماد: حجاب صرفا مسئله ای عقیدتی است روزنامه اعتماد در مقاله ای در باره حجاب نوشت: چرا پس از ۳۵ سال همچنان درباره این موضوع بحث و اقدام می‌شود و در عین حال پیشرفت مورد نظر طرح‌کنندگان به دست نمی‌آید؟ حداقل یک علت مهم این عدم کامیابی، طرح نادرست صورت مساله است. حل هر مساله‌یی منوط و مشروط به طرح درست صورت مساله است. […]
  • کشف غاری با قدمت عصر آهن در ماسال دومین غار باستانی یا پناهگاه صخره ای ماسال با قدمت عصر آهن کشف و شناسایی شد.


عناوین ویژه