زمان بارگزاری این صفحه: 4:05 PM UTC

تحریم ها علیه ژنرال سلیمانی لغو نمی شود/ آن سلیمانی فرد دیگری است

وزیر امور خارجه آمریکا گفت با همتای عربستانی اش درباره توافق هسته ای ایران صحبت کرد.

تحریم ها علیه ژنرال سلیمانی لغو نمی شود

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

وزیر امور خارجه آمریکا گفت با همتای عربستانی اش درباره توافق هسته ای ایران صحبت کرد.

 

به گزارش «انتخاب»، جان کری در دیدار با عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی که به آمریکا سفر کرده است گفت:نخستین سفر من به عربستان سعودی زمانی بود که من یک سناتور بودم و وزیر امور خارجه عربستان نیز در وزارت خارجه کار می کرد. ما از آن زمان به بعد با یکدیگر همکاری نزدیکی داشته ایم.

 

وی افزود: امروز خوشحال هستم که از وزیر امور خارجه عربستان استقبال کنم تا نه تنها درباره توافق هسته ای ایران صحبت کنیم بلکه درباره موضوعات منطقه ای و به طور خاص درباره سوریه ، داعش و چالش یمن و کارهایی صحبت کنیم که لازم است انجام دهیم.

 

کری اضافه کرد: همانطور که همه می دانید ما در کمپ دیوید بحث های کاملی با همه اعضای شورای همکاری خلیج(فارس) داشتیم ، این بحث ها درباره چالش های امنیتی منطقه بود. ما برنامه ای را تدوین کردیم که اکنون درحال تکمیل کردن آن هستیم. اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا هفته آینده در منطقه و در عربستان سعودی خواهد بود. ما متعهد به همکاری با یکدیگر هستیم تا هرگونه حرکت های تندروانه را به عقب برانیم که شامل فعالیت های ایران در منطقه می شود و نیز شامل دیگر چالش ها برای امنیت و ثبات منطقه می شود. شما روز چهارشنبه شاهد بودید که رئیس جمهور آمریکا در نشست خبری خود چه گفت. ما همچنین درباره برخی جنبه های توافق هسته ای ایران بحث و گفتگو کردیم. من اطمینان دارم که ما می توانیم با یکدیگر کار و همکاری های و روابط ما را تقویت کنیم.

 

در ادامه جان کری و عادل الجبیر به پرسش های خبرنگاران پاسخ دادند.

 

خبرنگاری درباره علت موافقت آمریکا با توافق هسته ای ایران پرسید و گفت آیا توافق هسته ای باعث نخواهد که ژنرال سلیمانی از تحریم بیرون آید؟

 

قبل از آنکه وزیر خارجه عربستان به این پرسش پاسخ دهد، جان کری در پاسخ گفت: این توافق باعث نمی شود که او از مخمصه رها شود. این یک سلیمانی متفاوت است که در فهرست قرار دارد.

 

براساس این گزارش، به گفته وزارت خانه های خزانه داری و خارجه آمریکا، قاسم سلیمانی که در متن برجام آمده، مقام نظامی بلندپایه ایران نیست، بلکه فرد دیگری است که به خاطر نقشش در عملیات استخراج اورانیوم در معدن اورانیوم ساغند [یزد] در فهرست تحریم قرار گرفته است. قطعنامه سال ۲۰۰۸ شورای امنیت سازمان ملل او را «فردی مرتبط با فعالیت های هسته ای حساس مربوط به تکثیر یا توسعه سامانه های تحویل سلاح هسته ای» معرفی کرده است. او در فاز اول لغو تحریم ها، از فهرست خارج خواهد شد. اما قاسم سلیمانی دوم فرمانده شناخته شده سپاه قدس است که ظرف هشت سال از فهرست تحریم های سازمان ملل خارج می شود.

 

مطالب بیشتر؛

  • خاتمی: مروجان خشونت طرد شوند امروز متاسفانه به‌دلیل بزرگ‌شدن ارقام فسادها به نظر می‌رسد فساد و سوءاستفاده باید بیش از هزارمیلیارد باشد تا در جامعه حساسیت ایجاد شود.
  • علی مطهری گزینه اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس فرزند شهید مطهری در کاروان انتخاباتی اصلاح طلبان ثبت نام می کند.
  • عرضه مرغ به قیمت 55000 ریال صدای گیلان - شرکت پشتیبانی امور دام کشور آمادگی لازم را جهت عرضه نامحدود مرغ به قیمت 55000 ریال به تمامی شرکت های تعاونی‌، اتحادیه‌ها، میادین میوه و تره بار و مراکز عمده عرضه این کالا از طریق این شرکت در تهران و استان ها […]
  • با ۳۰ میلیون تومان صاحب‌ خانه شوید پرداخت وام خرید مسکن ۶۰ میلیون تومانی در حالی از امروز سه شنبه آغاز شده است که برخی متقاضیان می‌توانند با حداقل ۳۰ میلیون تومان صاحب‌خانه شوند.
  • تاسیس اولین مدرسه دوزبانه در گیلان رحمت علی صابری با بیان اینکه در دهه های اخیر دنیا به سرعت وارد عرصه اطلاعات شده است و تفکر رسیدن به اطلاعات بدون تقاضا و نیاز روند روز افزونی را طی می کند، گفت: باور دانایی محور بودن اطلاعات نیز به سرعت مدنظر قرار گرفته […]


عناوین ویژه