زمان بارگزاری این صفحه: 3:39 PM UTC

حکایت تلخ زنانی‌که از چنگ بوکوحرام گریختند

گروگان های سابق گروه تروریستی وکو حرام در شمال نیجریه می گویند که بعضی دیگر از اسیران این گروه با نزدیک شدن ارتش که برای نجات آنها می آمد سنگسار شدند.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

زنان رها شده از چنگ بوکو حرام می گویند که اعضای این گروه زمانی شروع به سنگ باران این اسرا کردند که آنها از فرار از معرکه به هنگام نزدیک شدن ارتش خودداری کردند. ارتش موفق به نجات گروهی شامل تقریبا ۳۰۰ زن و کودک از جنگل وسیع سامبیسا و استقرار آنها در یک اردوگاه شده است. ارتش می گوید که در یک هفته گذشته بیش از ۷۰۰ نفر را در عملیاتی علیه این گروه تروریستی نجات داده است. این زنان گفتند که چندین نفر در اثر سنگسار کشته شدند اما شمار آنها را نمی دانند. بازماندگان گفتند که ابتدا پس از اسیر شدن، جنگجویان مردان و پسران بزرگتر را در برابر چشم خانواده هایشان کشتند و بعد زنان و کودکان را به جنگل بردند.

 

بعضی از آنها وادار به ازدواج با اعضای گروه شدند. آنها گفتند که جنگجویان هرگز از آنها چشم برنمی داشتند – و حتی وقتی به توالت می رفتند آنها را زیر نظر داشتند. یکی از این زنان به نام آسابه عمرو به خبرگزاری رویترز گفت: “نمی گذاشتند یک قدم برداریم. یک جای ثابت نگهداری می شدیم. ما را بسته بودند.” یک زن دیگر توضیح داد که آنها فقط با یک وعده غذا در روز زندگی می کردند. سیسیلیا آبل به رویترز گفت: “فقط بعد از ظهرها به ما ذرت خشک آرد شده می دادند. این غذا مناسب انسان نبود. باعث سوءتغذیه، بیماری و مرگ شد.” عمرو، یک مادر ۲۴ ساله با دو فرزند، به این خبرگزاری گفت: “هر روز شاهد مرگ یکی از هم گروهی هایمان بودیم و منتظر بودیم نوبت ما شود.”

 

زنان و کودکان وقتی از جنگل سامبیسا نجات داده شدند برای سه روز سوار بر کامیون در راه بودند تا به اردوگاه دولتی در شهر یولا برسند. به گزارش آسوشیتدپرس مقام های دولتی می گویند مصاحبه با این گروه نشان داد که بیشتر آنها اهل روستای گومسوری در نزدیکی چیبوک هستند. به نظر نمی رسد که هیچ کدام آنها جزو گروه ۳۰۰ نفری از دختران دانش آموز اهل چیبوک باشند که یک سال قبل توسط این گروه ربوده شدند. ارتش نیجریه در ماه فوریه با پشتیبانی نیروهای ارتش کشورهای همسایه دست به عملیاتی تهاجمی علیه این گروه زد و سرزمین هایی که در سال قبل از دست رفته بود را پس گرفت./منبع متن؛ بی بی سی

مطالب بیشتر؛

  • بوکو حرام از زبان زنان آزاد شده شماری از زنان که به تازگی درپی عملیات نیروهای ارتش نیجریه از اسارت گروه تکفیری بوکوحرام آزاد شده اند از رفتارهای غیر انسانی عناصر این گروه تروریستی می گویند.
  • هنری کیسینجر و کتاب «نظم جهانی» صدای گیلان - وی فصلی از این کتاب را نیز به رابطه میان ایران و امریکا اختصاص داده است. گرچه نام این فصل کتاب ایالات متحده امریکا و ایران است اما به مسائل مختلفی از جمله تاریخچه سیاسی- نظامی ایران، مسأله هسته‌ای، گروه‌های تکفیری و مسابقه تسلیحاتی در منطقه نیز پرداخته شده […]
  • مرمت “خانه عضدی” سیاهکل به خوبی درحال اجراست صدای گیلان - مرمت "خانه عضدی" شهرستان سیاهکل که تابستان امسال دچار حریق شده بود، به خوبی درحال اجراست.
  • متهم اختلاس سیصد میلیاردی دستگیر شد متهم اختلاس سیصد میلیاردی یکی از بانک های شهرستان قروه توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) در اداره کل اطلاعات استان کردستان دستگیر و روانه زندان شد.
  • بیانیه آیت الله رمضانی بمناسبت 22بهمن غیور مردان وزنان گیل و دیلم چون گذشته برگی دیگر از تاریخ سیاسی این استان را مزین به حماسه حضور خود خواهند کرد.

کلیدواژه ها: ، ،


عناوین ویژه