زمان بارگزاری این صفحه: 5:19 PM UTC

حکایت تلخ زنانی‌که از چنگ بوکوحرام گریختند

گروگان های سابق گروه تروریستی وکو حرام در شمال نیجریه می گویند که بعضی دیگر از اسیران این گروه با نزدیک شدن ارتش که برای نجات آنها می آمد سنگسار شدند.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

زنان رها شده از چنگ بوکو حرام می گویند که اعضای این گروه زمانی شروع به سنگ باران این اسرا کردند که آنها از فرار از معرکه به هنگام نزدیک شدن ارتش خودداری کردند. ارتش موفق به نجات گروهی شامل تقریبا ۳۰۰ زن و کودک از جنگل وسیع سامبیسا و استقرار آنها در یک اردوگاه شده است. ارتش می گوید که در یک هفته گذشته بیش از ۷۰۰ نفر را در عملیاتی علیه این گروه تروریستی نجات داده است. این زنان گفتند که چندین نفر در اثر سنگسار کشته شدند اما شمار آنها را نمی دانند. بازماندگان گفتند که ابتدا پس از اسیر شدن، جنگجویان مردان و پسران بزرگتر را در برابر چشم خانواده هایشان کشتند و بعد زنان و کودکان را به جنگل بردند.

 

بعضی از آنها وادار به ازدواج با اعضای گروه شدند. آنها گفتند که جنگجویان هرگز از آنها چشم برنمی داشتند – و حتی وقتی به توالت می رفتند آنها را زیر نظر داشتند. یکی از این زنان به نام آسابه عمرو به خبرگزاری رویترز گفت: “نمی گذاشتند یک قدم برداریم. یک جای ثابت نگهداری می شدیم. ما را بسته بودند.” یک زن دیگر توضیح داد که آنها فقط با یک وعده غذا در روز زندگی می کردند. سیسیلیا آبل به رویترز گفت: “فقط بعد از ظهرها به ما ذرت خشک آرد شده می دادند. این غذا مناسب انسان نبود. باعث سوءتغذیه، بیماری و مرگ شد.” عمرو، یک مادر ۲۴ ساله با دو فرزند، به این خبرگزاری گفت: “هر روز شاهد مرگ یکی از هم گروهی هایمان بودیم و منتظر بودیم نوبت ما شود.”

 

زنان و کودکان وقتی از جنگل سامبیسا نجات داده شدند برای سه روز سوار بر کامیون در راه بودند تا به اردوگاه دولتی در شهر یولا برسند. به گزارش آسوشیتدپرس مقام های دولتی می گویند مصاحبه با این گروه نشان داد که بیشتر آنها اهل روستای گومسوری در نزدیکی چیبوک هستند. به نظر نمی رسد که هیچ کدام آنها جزو گروه ۳۰۰ نفری از دختران دانش آموز اهل چیبوک باشند که یک سال قبل توسط این گروه ربوده شدند. ارتش نیجریه در ماه فوریه با پشتیبانی نیروهای ارتش کشورهای همسایه دست به عملیاتی تهاجمی علیه این گروه زد و سرزمین هایی که در سال قبل از دست رفته بود را پس گرفت./منبع متن؛ بی بی سی

مطالب بیشتر؛

  • بوکو حرام از زبان زنان آزاد شده شماری از زنان که به تازگی درپی عملیات نیروهای ارتش نیجریه از اسارت گروه تکفیری بوکوحرام آزاد شده اند از رفتارهای غیر انسانی عناصر این گروه تروریستی می گویند.
  • پارازیتی روی موج مذاکره صدای گیلان:سرمقاله امروز روزنامه شرق به قلم دکتر صادق زیبا کلام در متن کوتاهی به تحریم های اخیر امریکا علیه ایران و تاکتیک های مواجه شدن با این موضوع پرداخته است. اعلام فهرست جدیدی از تحریم‌ها توسط ایالات متحده بر ضد برخی موسسات و اشخاص ایرانی که طرف مقابل، آنها را مرتبط با برنامه […]
  • خبر خوش برای جاماندگان از یارانه صدای گیلان - درحالی با ثبت نام مجدد از متقاضیان دریافت یارانه نقدی تعدادی موفق به ثبت نام نشده و دچار مشکل شدند که قانون بودجه سال آینده دولت را موظف کرده تا این افراد را به لیست یارانه بگیران اضافه […]
  • حضور «اوباما» در مستند «تلاش برای بقا»/ تصاویر رئیس‌جمهوری فعلی ایالات متحده در یک برنامه ریلتی‌شو که تلاش برای بقا در شرایط سخت را نشان می‌دهد، حضور پیدا خواهد کرد.
  • رقم پول‌های بلوکه شده کمتر از ۸۰ میلیارد دلار نیست یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس معتقد است، رقم پول‌های بلوکه شده کمتر از ۸۰ میلیارد دلار نخواهد بود.

کلیدواژه ها: ، ،


عناوین ویژه