زمان بارگزاری این صفحه: 2:17 PM UTC

هشدار ارشاد به پایگاههای خبری فاقد شناسنامه

اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی با هدف اجرای دقیق قانون و ساماندهی پایگاه های خبری دارای مجوز، اطلاعیه‌ای منتشر کرد.

پایگاههای خبری

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

در متن اطلاعیه اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی آمده است:

۱) از همه رسانه های خبری فضای مجازی (خبرگزاری ها و پایگاه های خبری دارای مجوز) انتظار می رود به منظور ایجاد شفافیت، ارتقاء مسئولیت پذیری و تمایز میان رسانه های دارای شناسنامه با شبنامه های الکترونیک، و بر اساس الزام ماده ۱۸ قانون مطبوعات نام صاحب امتیاز، مدیر مسئول و آدرس دقیق پستی خود را در محل معینی از رسانه خود منتشر کنند.

 

۲) نامواره (لوگو) و نامی که رسانه های فضای مجازی در متن اخبار و مطالب برای خود به کار می برند نباید با مشخصات پروانه ای آنان مغایرت داشته باشد. در غیر این صورت تخلف از قانون مطبوعات محسوب می شود.

 

۳) برخی پایگاه های خبری، به صورت غیرواقعی خود را به عنوان «خبرگزاری» معرفی می کنند که این اقدام مغایر با اخلاق و چارچوب های حرفه ای و سبب نادیده گرفتن حقوق سایر رسانه ها بوده، مصداق تخلف از قانون مطبوعات است.

 

۳) مشخصات رسانه های دارای مجوز، به صورت روزآمد همواره در سامانه جامع رسانه های کشور e-rasaneh.ir” “و وبگاه معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل مشاهده است.

 

۴) دامنه رسمی هر رسانه خبری فضای مجازی همان است که در پروانه رسانه قید شده و در فهرست رسانه های دارای مجوز (منتشره در سامانه جامع رسانه های کشور) نیز قابل مشاهده است. در عین حال معمولاً رسانه ها دارای دامنه های دیگری نیز هستند که روی همان آدرس، همگرایی دارند و منطقاً باید از همان حقوق برخوردار باشند. لذا به این رسانه ها توصیه می شود سایر دامنه های خود را رسماً در حساب کاربری خود در e-rasaneh.ir ثبت کرده و به دبیرخانه هیأت نظارت بر مطبوعات معرفی کنند.

 

۵) با همّت دست اندرکاران رسانه های فضای مجازی، طرح رتبه بندی خبرگزاری ها و پایگاه های خبری بر اساس شاخص های حرفه ای در حال اجرا است که نتایج آن پس از نهایی شدن در کمیته تخصصی ذیربط اعلام می شود.

 

بنابراین گزارش، اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی همچنین در خصوص صدور پروانه جدید برای رسانه ها و کارت جدید مدیرمسوولی یادآور شده است:
کارت های جدید برای مدیران مسئول رسانه هایی صادر می شود که در سامانه جامع رسانه های کشور”e-rasaneh.ir” ثبت شده باشند. این گروه رسانه هایی را شامل می شود که در دوره جدید به صورت الکترونیک، مجوز دریافت کرده‌اند. برای مدیران مسوول رسانه هایی نیز که در دوره های گذشته پروانه انتشار دریافت کرده و اینک اطلاعات رسانه خود را در سامانه جامع، به روز کرده اند و با دریافت کد رهگیری، اطلاعات آنها تایید شده کارت جدید صادر خواهد شد.

 

کارت های جدید مدیران مسئول رسانه ها تا پایان مرداد، صادر و از طریق پیامک به آنان اطلاع داده می شود تا برای دریافت آن به دبیرخانه هیات نظارت بر مطبوعات مراجعه نمایند. این کارت ها علاوه بر اینکه دارای QR code است، با ارسال شماره ثبت مندرج روی کارت به سامانه پیامکی سامانه جامع رسانه های کشور، اطلاعات مربوط به رسانه، صاحب امتیاز و مدیر مسئول در اختیار کاربر قرار می گیرد.

 

همچنین پروانه های صادر شده برای رسانه ها، بر اساس طرح یکسان سازی، تعویض می شوند. بر این اساس، صاحبان امتیاز نشریات می توانند از ابتدای مرداد با مراجعه به دبیرخانه هیات نظارت بر مطبوعات و ارائه پروانه قدیمی، پروانه های انتشار جدید را که دارای رمزینه پاسخ سریع (QR code) است دریافت کنند.

 

شایان ذکر است کلیه پروانه هایی که بعد از مهرماه ۹۳ صادر شده اند نیاز به تغییر ندارند زیرا اطلاعات آنها در سامانه الکترونیک موجود است.

 

مطالب بیشتر؛

  • فرماندار آستارا در حال دوچرخه سواری/ تصاویر صدای گیلان - دومين همايش دوچرخه سواري شهرستان مرزي بندر آستارا فرماندار این شهرستان با لباس ورزشي و يک دستگاه دوچرخه در جمع شرکت کنندگان حضور يافته و 8 کیلومتر از خيابان هاي بندر مرزي آستارا را رکاب […]
  • تاسیس اولین مدرسه دوزبانه در گیلان رحمت علی صابری با بیان اینکه در دهه های اخیر دنیا به سرعت وارد عرصه اطلاعات شده است و تفکر رسیدن به اطلاعات بدون تقاضا و نیاز روند روز افزونی را طی می کند، گفت: باور دانایی محور بودن اطلاعات نیز به سرعت مدنظر قرار گرفته […]
  • نظارت بر ساخت و ساز استان نظامند می شود مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان از تدوین برنامه های دقیق نظارتی ساخت و ساز در استان خبر داد.
  • عارف کاندیدای نمایندگی مجلس شد دکتر محمدرضا عارف رئیس شورای عالی سیاست گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان کاندیدای نمایندگی مجلس شد.
  • ثبت موزه و بنیاد شیون فومنی در یادمان میراحمد سیدفخری‌نژاد متخلص به «شیون فومنی» که شامگاه 28 شهریور در فومن برگزار شد از ثبت موزه و بنیاد این شاعر خبر داده شد. به گزارش صدای گیلان به نقل از ایسنا ، حامد فومنی، فرزند و سرپرست آثار فرهنگی و هنری شیون فومنی، در این مراسم با اشاره به اقدام 16 نفر از فرهیختگان و […]


عناوین ویژه