زمان بارگزاری این صفحه: 8:48 AM UTC

449 پروژه آبرسانی در مناطق روستایی گیلان در حال اجرا است

مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی گیلان از اجرای 449 پروژه آبرسانی در مناطق روستایی استان خبر داد.وی همچنین گفت پروژه آبرسانی روستایی استان 35 تا 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.

به گزارش صدای گیلان به نقل از  خبرگذاری مهر، محمد علی فر امینی عصر پنجشنبه در بازدید از پروژه های عمرانی حوزه آب روستایی استان افزود: عمده ترین این پروژه های را می توان در قالب طرح آبرسانی به هزار روستا که یکی از طرح های بسیار بزرگ استان گیلان و حتی در سطح کشور است، نام برد.

وی همچنین با بیان اینکه پروژه آبرسانی روستایی استان از 35 تا 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارند، اظهارداشت: هم اکنون میانگین وزنی پیشرفت فیزیکی این پروژه ها 60 درصد است.

مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی گیلان گفت: برای آبرسانی روستایی فاکتور های همچون جمعیت، نداشتن منابع آبی غیر پایدار، وجود مراکز حساس، رشد و توسعه در بخش صنعت، گردشگری و غیره مدنظر است.

وی افزود: شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان در اولویت گذاری، حتی طراحی و مطالعات بخش عمده ای از روستاهای استان به جهت تامین آب سالم و بهداشتی اقدامات اساسی انجام داده است.

فر امینی تصریح کرد: تمامی روستاهای در اولویت آبرسانی استان گیلان ضمن مطالعات دارای نقشه و طراحی برای اجرا هستند.

وی در ادامه به بحث فاضلاب روستایی اشاره کرد و گفت: دولت برای ساماندهی مسائل زیست محیطی روستاها طی چند سال اخیر بحث فاضلاب روستایی را مطرح کرده است.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی گیلان افزود: از منابع اعتبارات ملی 75 روستا در کشور هدف گذاری شده که از این تعداد سه روستا سهم این استان است.

وی بیان اینکه عملیات اجرایی این سه روستا در حال انجام است، اذعان داشت: با اجرای این پروژه ها دو هزار و 200 خانوار در روستاهایی از قبیل پاشاکی پائین، پاشاکی بالا در شهرستان سیاهکل و ویرمونی شهرستان آستارا تحت پوشش سامانه بهداشتی فاضلاب قرار می گیرند.

فر امینی در ادامه پیشرفیت فیزیکی سه پروژه مزبور را 90 درصد اعلام کرد و افزود: این پروژه ها در آینده نزدیک به بهره برداری می رسند.

وی گفت: وزارت نیرو در تلاش است از منابع غیر دولتی برای اجرای سامانه های بهداشتی فاضلاب روستایی استفاده کند.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی گیلان افزود: در این زمینه تفاهم نامه ای بین بانک توسعه اسلامی و وزارت نیرو در سال 1391 منعقد شده است.

وی در ادامه از انتخاب مشاور برای مطالعات فاضلاب شش روستای دیگر استان اشاره کرد و گفت: ساماندهی فاضلاب در مناطق روستایی امری ضروری است.

فر امینی تاکید کرد: از ظرفیت منابع غیر دولتی برای سرعت بخشی به سامانه های بهداشتی فاضلاب در روستاها باید بیشتر استفاده شود.

مطالب بیشتر؛


عناوین ویژه