زمان بارگزاری این صفحه: 2:39 AM UTC

5دسته جاذبه‌های طبیعی گیلان/ ییلاقات گیلان

صدای گیلان – 5دسته جاذبه‌های طبیعی گیلان

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

۱. سواحل دریا: شهرهای رودسر، آستارا، بندر انزلی، کلاچای، چابکسر و کیاشهر، در کنار دریا قرار دارند. طول ساحل دریا، در استان گیلان به ۲۲۰می‌رسد.

 

۲. تالاب‌ها و دریاچه‌ها: تالاب انزلی، از جمله زیباترین مناظر آبی ایران است. در داخل این تالاب، جزایر زیبایی وجود دارد. تالاب انزلی، از مهمرین تالابهای جهان محسوب می‌شود که کنوانسیون بین المللی تالابها در این شهر مورد تصویب واقع شده‌است. این تالاب، طی ۳ سال اخیر (۱۳۸۴ خورشیدی به بعد) در حال نابودی قرار گرفته‌است.

در جنوب شهر آستارا، نیز، یکی از دریاچه‌های زیبای ساحلی گیلان، در مساحتی کوچک قرار دارد.

همچنین، دریاچه اصلی سد سفیدرود که در دره‌های جنوبی و غربی شهر منجیل تشکیل شده‌است، نخستین منظره آبی برای مسافرینی است که از جاده قزوین وارد گیلان می‌شوند.

 

۳.رودها: بستر رودهای گیلان عمدتاً در مسیر دره‌های کوهستانی و کوهپایه‌ای که از جنگل‌های سرسبز و انبوه پوشیده شده‌اند قرار گرفته‌است.

 

۴.آب‌های معدنی: چشمهٔ آب گاز سنگرود؛ در روستای سنگرود از توابع دهستان عمارلو شهرستان رودبار قرار دارد. چشمه کلشتر منجیل ؛ این چشمه حدود یک کیلومتر پایین تر از سد سفیدرود در فاصله پانصدمتری جاده اصلی قزوین به رشت قرار دارد. چشمه آب معدنی ماسوله ؛ در ابتدای ورودی شهر تاریخی ماسوله در کنار پارک شهر قرار دارد. چشمه چشماگل ؛ در روستای طالم از توابع سنگر قرار دارد. چشمه ماستخور؛ در روستای ماستخور نزدیک رودبار در جبهه غربی سد منجیل قرار دارد. چشمه آب معدنی سجیران ؛ در اشکور بالا، نزدیکی روستای سجیران واقع است.

 

۵.جنگل‌ها: جنگل‌های سراوان – نزدیک رشت – جنگل‌های تالش، جنگل‌های لاهیجان و جنگل‌های دیلمان از جمله جنگل‌های زیبا و دیدنی گیلان است.

 

ییلاقات گیلان؛ 
مناطق ییلاقی گیلان که در حال حاضر بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند، عبارت اند از:

 نواحی ییلاقی جواهر دشت؛ در ارتفاعات شرق گیلان،منطقه زیبای کلاچای قرار دارد و ییلاقِ نواحی چابکسر، قاسم آباد، واجارگاه و رحیم آباد به شمار می‌روند. این ییلاق، از زیباترین نقاط جغرافیائی ایران محسوب می‌شود که متاسفانه، با مهاجرت گسترده و ساخت و ساز ساکنین شهر‌های کلاچای وچابکسر و رحیم آباد، در سالهای اخیر، در شرف تغییر جدی قرار گرفته‌است.

 

 ییلاق‌های واقع در مسیر دره رودخانه پل رود شهرکلاچای ؛ دره بسیار زیبای پل رود، پس از گذشت از روستای دیماین به نواحی ییلاقی این ناحیه می‌رسد. دره پل رود به دو شاخه تقسیم می‌شود و هر یک به ییلاق‌های واقع در مسیر خود می‌رسد.

 

ییلاق‌های دیلمان و اسپیلی؛ ییلاق‌های این ناحیه، هم از نظر چشم انداز و هم از نظر آثار تاریخی و فرهنگی دارای اهمیت بسیار است.

 

 ییلاق‌های نواحی رودبار ؛ این ییلاق‌ها را می‌توان به دو قسمت تقسیم کرد: نخست ییلاق‌های واقع در شرق سفیدرود که عمدتاً در عمارلو، توتکابن و پره سر قرار دارند.

 

 ییلاق‌های تالش و آستارا ؛ ماسوله جنوبی ترین ییلاق تالش است و پس از آن ییلاق‌های ماسال و شاندرمن قرار دارند. ییلاق «تالش دولاب»، ییلاق «مریان»، ییلاق «سوباتان» در این منطقه، از این زمره‌اند. شهر آستارا، از طریق گردنه حیران به نواحی ییلاقی آستارا مربوط می‌شود.

my-gilan.blogfa.com

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه