زمان بارگزاری این صفحه: 8:31 AM UTC

6 اسفند؛ تولد هوشنگ ابتهاج، غزلسراي بزرگ معاصر

صدای گیلان – «امير هوشنگ ابتهاج سميعي گيلاني» متخلص به «ه‍. الف سايه»، شاعر و غزلسراي بزرگ معاصر 6 اسفند 1306 در رشت به دنيا آمد.

 پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

«امير هوشنگ ابتهاج سميعي گيلاني» متخلص به «ه‍. الف سايه»، شاعر و غزلسراي بزرگ معاصر 6 اسفند 1306 در رشت به دنيا آمد. هوشنگ ابتهاج دوره تحصيلات دبستان را در رشت و دبيرستان را در تهران گذراند و در همين دوران اولين دفتر شعر خود را به نام نخستين نغمه‌ها منتشر کرد. در اين دوره هنوز با نيما يوشيج آشنا نشده بود. «سراب» نخستين مجموعه او به اسلوب جديد است، اما قالب همان چهارپاره‌است با مضموني از نوع تغزل و بيان احساسات و عواطف فردي؛ عواطفي واقعي و طبيعي. مجموعه «سياه مشق»، با آن که پس از «سراب» منتشر شد، شعرهاي سال‌هاي 25 تا 29 شاعر را دربرمي‌گيرد. در اين مجموعه، سايه تعدادي از غزل‌هاي خود را چاپ کرد و توانايي خويش را در سرودن غزل نشان داد تا آنجا که مي‌توان گفت تعدادي از غزل‌هاي او از بهترين غزل‌هاي اين دوران به شمار مي‌رود.

 

سايه در مجموعه‌هاي بعدي، اشعار عاشقانه را رها کرد و با کتاب شبگير خود که حاصل سال‌هاي پر تب و تاب پيش از سال 1332 است به شعر اجتماعي روي آورد. سايه در سال 1346 به اجراي شعرخواني بر مزار حافظ در جشن هنر شيراز مي‌پردازد که دکتر باستاني پاريزي در سفرنامه معروف خود (از پاريز تا پاريس) استقبال بي‌نظير شرکت‌کنندگان و هيجان آنها پس از شنيدن اشعار سايه را شرح مي‌دهد و مي‌نويسد که تا قبل از آن هرگز باور نمي‌کرده‌است که مردم از شنيدن يک شعر نو تا اين حد هيجان‌زده شوند. ابتهاج از سال 1350 تا 1356 سرپرست برنامه گل‌ها در راديوي ايران (پس از کناره گيري داوود پيرنيا) و پايه‌گذار برنامه موسيقايي گلچين هفته بود. تعدادي از غزل‌ها، تصنيف‌ها و اشعار نيمايي او توسط موسيقي‌دانان ايراني نظير شجريان، ناظري و حسين قوامي اجرا شده‌است. تصنيف خاطره‌انگيز تو اي پري کجايي و تصنيف سپيده (ايران اي سراي اميد) از اشعار سايه است. سايه بعداز حادثه ميدان ژاله (17 شهريور 1357) به همراه محمدرضا لطفي، محمدرضا شجريان و حسين عليزاده، به نشانه اعتراض از راديو استعفا داد.از مهم‌ترين آثار هوشنگ ابتهاج تصحيح او از غزل‌هاي حافظ است که با عنوان حافظ به سعي سايه نخستين بار در 1372 توسط نشر کارنامه به چاپ رسيد و بار ديگر با تجديدنظر و تصحيحات تازه منتشر شد. سايه سال‌هاي زيادي را صرف پژوهش و حافظ‌شناسي کرده که اين کتاب حاصل تمام آن زحمت هاست ./روزنامه مردم سالاری

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ،


عناوین ویژه