زمان بارگزاری این صفحه: 5:33 PM UTC

60 درصد افراد ورودی به زندان کمتر از 10 روز در زندان می‌مانند

با توجه به این که 60 درصد افراد ورودی به زندان کمتر از 10 روز در زندان می مانند در محاکم باید به گونه ای برخورد شود تا از وارد شدن آسیبهای ناشی از زندان به آنان و نیز تحمیل هزینه های نگهداری و خدمات به نظام خود داری شود.

دکتر جهانگیر رییس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در مراسم تودیع و معارفه مدیر کل زندانهای گیلان بر ممتاز بودن خدمات و زحمات مجموعه مدیران و کارکنان سازمان زندانهای کشور و آثار ارزشمند این خدمات بر زندگی فرد و نیز جامعه تاکید کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان به نقل از روابط عمومی زندانهای استان گیلان؛ وی در این مراسم ضمن قدر دانی از تلاشهای غفاریان طوسی مدیر کل سابق استان به معرفی توانمندی های سید حمید حسینی بعنوان یک نیروی اشنا به مدیریت و مطلع از شرایط بومی پرداخت و شرط موفقیت در اداره امور زندان را در گرو تعامل و تفاهم و پیروی از سیاستهای کلی دستگاه قضایی استان دانست و گفت: همه ی یدهای قوه قضاییه در استانها باید هماهنگی لازم را با رییس کل دادگستری و معاونین وی داشته تا برنامه های اجرایی همسو با سیاستهای کلان قوه باشد و نیز از نظر کمی و کیفی به درجه مطلوب برسد.

رییس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه انحصار طلبی و فعالیتهای جزیره ای را مخل شأن سازمانها و در تضاد با خدمتگذاری صادقانه به مردم خواند و اظهار داشت : اگرچه عملکرد سازمان بخشهای مختلف قوه قضایی مستقل است اما در عین استقلال ، تبعیت از نگرش کلان و سیاست های ریاست شورا قضایی استان می تواند مانع از بروز بسیاری آسیبها شود.

زندان ویترینی از جامعه است و هر چه را در جامعه بکاریم در زندان برداشت خواهیم کرد
دکتر اصغر جهانگیر مشاور و عضو شورای عالی قضایی کشور زندان را ویترین و نمایه ای ازواقعیتهای جامعه خواند و بر این باور تاکید کرد که هر چه در جامعه بکاریم در زندان برداشت خواهیم کرد. به اعتقاد وی اتفاقاتی که منجر به زندانی شدن افراد میشود علایم و نشانه های هشدار دهنده ای است که از منظر اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی نیز نیازمند توجه می باشند.

رییس سازمان زندانهای کشور افزایش جمعیت کیفری زندانها را یک علامت و زنگ خطر برای نشان دادن میزان شکستها و ناکامیها در سطح جامعه دانست و ضرورت تفسیر و تعبیر این موضوع را برای اداره کشور مورد توجه قرار داد.

دکتر جهانگیر در خصوص تاثیر محیط زندان بر فرد گفت: وقتی فرد وارد زندان می‌شود ، انگ می خورد ساختارهایش عوض می شود وهویت جدیدی پیدا می‌کند و از آنجا که در زندان از ساختار نایافتگی رنج می‌بریم ، افراد به اجبار دور هم جمع می‌شوند و این موضوع موجب می‌شود هویت قبلی آنها تفاوت پیدا کند .سپس آنها پس از ازادی با همین هویت وارد جامعه و بزهکاری را تشدید می کنند.

وی اجتماع افراد قانون ستیز و قانون گریز را در زندان ، فرصتی برای همسویی آنان در مقابل اعمال قانونی قدرت مسئولان زندان دانست و گفت: همواره در زندان یک موازنه بین اعمال قدرت در زندان از سوی زندانبانان و مقاومت قانون ستیزان جریان دارد که این مقاومت در رفتار و ظاهر به شکل خشونت بروز کرده و نوعی فرهنگ ضد قانون را بنیان گذاشته که در صورت صدور این فرهنگ به جامعه ، جرایم خطرناک و سازمان یافته بروز شدید تری می یابند.

رییس سازمان زندانها از دیگر آسیبهای زندان ، رواج عادت پنهان کاری در میان زندانیان ،بویژه درخصوص بیماریهای واگیردار را از دیگر علایم خطر شرایط کنونی و رو به رشد زندانیان دانست و گقت: انتقال عادت پنهانکاری در جامعه از سوی زندانیان می توانید هزینه های سنگین و جبران ناپذیری را درپی داشته باشد.

دکتر جهانگیر رشد جمعیت کیفری زندانها را عامل موثری در رشد خرده فرهنگهای بزهکاری دانست که از سوی زندانیان سرخورده از اجتماع و خانواده به جامعه تزریق میشوند. وی با اعلام این که بر اساس ارزیابی ها 5 درصد از مردان و 40 درصد از زنان زندانی بدون ملاقات هستند از تبعات بازگشت سرخورده این افراد بویژه زنان به جامعه ابراز نگرانی کرد.

60 درصد افراد ورودی به زندان کمتر از 10 روز در زندان می‌مانند

رییس دفتر ویژه بازرسی قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود جامعه قضایی وقضات را مخاطب قرار داده و گفت: با توجه به این که 60 درصد افراد ورودی به زندان کمتر از 10 روز در زندان می مانند در محاکم باید به گونه ای برخورد شود تا از وارد شدن آسیبهای ناشی از زندان به آنان و نیز تحمیل هزینه های نگهداری و خدمات به نظام خود داری شود.

جهانگیر بر استفاده از ظرفیت‌های قانون مجازات اسلامی ، تاسیسات ، تعلیقات ، تخفیفات و مجازتهای جایگزین تاکید کرد و گفت: افرادی که وارد زندان می‌شوند هزینه‌های سربار به جامعه تحمیل می‌کنند.

وی همچنین بازنگری در بسیاری از احکام قضایی مانند اعلام جرم عمومی برای جرایمی مانند خیانت در امانت را پس از رضایت شکات از نمونه های قابل تجدید نظر در صدور حکم حبس دانسته و از قضات خواست با تعدیل جمعیت زندان امکان اصلاح و تربیت حقیقی را برای زندانیان فراهم آورند.

سیاوش پور رییس کل دادگستری گیلان نیز در این مراسم با تشریح شایستگی های تاریخی و فرهنگی مردم گیلان و اشاره به مفاخر این استان، بر محرومیت این استان با وجود نعمتهای بسیار تاکید کرد و از مسئولان خواست تا برای کاهش آسیبهای اجتماعی در این خطه در خصوص اشتغال گامهای موثری بردارند.

رییس شوای قضایی گیلان خبر داد که دستگاه قضایی استان در 26 حوزه و با 320 قاضی و 1250 نفر کارمند در یک سال گذشته بیش از 300 هزار پرونده در گردش داشته که این میزان نسبت به دوره قبل 19 درصد افزایش داشته است.

در این مراسم غفاریان طوسی مدیر کل سابق زندانهای استان با ارایه گزارشی از 5 سال خدمت خود از مجموعه مسئولان استان و همکاران خود تقدیر و تشکر بعمل آورد.

همچنین سید حمید حسینی مدیر کل جدید زندانهای گیلان نیز با تشکر از حسن اعتماد رییس سازمان زندانها در انتصاب وی اظهار امیدواری کرد که در تبیین دکترین و نظرهای راهبردی دکتر جهانگیر بتوان اقدامات موثری را در زندانهای استان به عرصه ظهور نشاند.

حسینی با دعوت از نخبگان و افراد متخصص و متعهد درون مجموعه و سطح استان موضوع زندان را یک مسئله ملی و فراگیر خواند و ازآمادگی خود برای همکاری با نهادهای دولتی و سمنها در امر ارتقاءهمه امور زندان خبر داد.

مدیرکل زندانهای استان رویکرد اصلی برنامه های خود را متمرکز برسه محور تاسیسات، تجهیزات و خدمات معرفی کرد و رسیدن به اهداف تعیین شده در این محورها را منوط به تامین اعتبار ، فعالیتهای پژوهشی و همکاری با دستگاههاو نهادهای مرتبط دانست.

حضورفعال نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی عاشوری ، خصوصی ، تامینی ، معتمدین و جمع زیادی از مدیران ارشد استان و سازمان زندانها در این مراسم چشمگیر بود.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ،


عناوین ویژه